Türkiye Kadın Buluşması sonuç bildirgesi açıklandı: Daha güçlüyüz

"Haklarımız, Hayatlarımız, Kazanımlarımız Bizim!” sloganıyla gerçekleştirilen Türkiye Kadın Buluşması'nın sonuç bildirgesi yayımlandı. Kadınlar, “2019 kadınlarla başladı, artık daha birlikte ve daha güçlüyüz” diye belirtti.

Türkiye Kadın Buluşması sonuç bildirgesi açıklandı: Daha güçlüyüz
15 Ocak 2019 Salı 17:03

banner225

İstanbul'da "Haklarımız, Hayatlarımız, Kazanımlarımız Bizim!” sloganıyla 164 kadın ve LGBT+ kurumunun çağrısıyla 5-6 Ocak'ta gerçekleştirilen Türkiye Kadın Buluşması'nın sonuç bildirgesi açıklandı. "2019 kadınlarla başladı, artık daha birlikte ve daha güçlüyüz!" denilen sonuç bildirgesinde, "Türkiye Kadın Buluşması vesilesiyle bu kadar çok sayıda ve farklı çevreden kişi ve gruplar çok uzun süredir ilk defa yüz yüze geldik, niyetlerimizi, ümitlerimizi ve mücadelemizi paylaştık, sözümüzü çoğalttık, birbirimize umut ve ilham verdik, hareketimize ivme kattık, yeni fikirler, karşılaşmalar ve yapılacakların heyecanıyla dolduk. İçinde bulunduğumuz koşullarda böylesi tarihi bir buluşma gerçekleştirmemiz her şeyden önce farklılıklarımızın ortak mücadelemize engel olamayacağını, yılların uğraşıyla elde ettiğimiz hakların tüm kadınların olduğunu ve asla vazgeçmeyeceğimizi göstermiş oldu" diye belirtildi. 

Sonuç bildirgesinde, şunlara yer verildi: "Sesimizin, sözümüzün kıymetini azaltmaya; çeşitli yollarla bizi düşmanlaştırmaya çalıştıkları bu dönemde bile Türkiye’de kadınların kadın hareketine, kurumlarına güvendiğini ve bizlerin yok sayıldığı bir kadın hareketinin hakiki olmadığını hatırlatacak büyüklükte ve çeşitlilikte bir buluşma gerçekleştirdik. Hep birlikte Türkiye’de kadın hareketi hepimizin mücadelesi, isyanı, coşkusudur; biziz ve buradayız dedik.

YALNIZCA BAŞLANGIÇTI

Türkiye Kadın Buluşması yalnızca başlangıçtı. Burada biz, çok farklı illerden kadınlar, iletişimimizi ve dayanışmamızı güçlendirmek, saldırılar karşısında tek tek değil birlikte hareket etmenin yollarını bulmak, birbirimize daha fazla temas edebilmek ve ortak akıl yürütebilmek için bir koordine olma/iletişim/haberleşme ağı var etmeye karar verdik. Bu bağlamda yüz yüze gelmeyi, hem bir arada hem illerimizde toplantılar yapmayı sürdüreceğiz. İlk olarak da buluşmanın sonuçlarını konuşmak, nasıl hayata geçireceğimizi tartışmak için bulunduğumuz yerlerde bir araya geleceğiz.

8 MART'TA ORTAK SEMBOL

Önümüzde 8 Mart var. Dünyanın farklı yerlerinde kadınların 'grev yapıyoruz, hayatı durduruyoruz!' dediği bu güne giderken daha fazla birlikte hareket etmeye kararlıyız. Bu bağlamda 14 Şubat’ta eşitsiz aşka ve meşrulaştırdığı erkek şiddetine karşı farklı farklı yerlerde, kendi yöntemlerimizle sesimizi yükselteceğiz. Ayrıca bir 8 Mart grevini, imkânlarını, yapabileceklerimizi, çeşitli tartışmalarıyla gündeme almayı önümüze koyduk. Bunu ne şekilde mümkün kılabileceğimizi, bu konuda düşündüklerimizi, isyanımızı, hayallerimizi her yerde konuşacağımız bir sürece giriyoruz. Buna bu 8 Mart’ta ortak bir sembolle ve yaygın eylemlerle birlikteliğimizden aldığımız gücü görünür kılarak başlıyoruz.

DAHA ÇOK ŞEY VAR

Daha konuşacağımız, tartışacağımız, birbirimize katacağımız çok şey var. Çağrımız birlikte mücadele etmek için. 8 Mart’tan yerel seçime ve ötesine aramızdaki ilişkiyi, buluşmalarımızı, ortaklıklarımızı güçlendirecek, sesimizi dünyanın her köşesinde haklarına ve hayatlarına sahip çıkan kadınların isyanına katacağız. Biz hayatı istiyoruz. Hayatı dönüştürmeye, dünyayı yerinden oynatmaya devam!"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.