Makedonya - Üsküp'te Nereler gezilir, neler yenilir?

Makedonya - Üsküp'te Nereler gezilir, neler yenilir?

Makedonya - Üsküp'te Nereler gezilir, neler yenilir?
20 Kasım 2019 Çarşamba 23:30

Öncelikle Relax rent a car skopje (Üsküp) firması ve personeli adına internet sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. 

Bizler Makedonya’da yerli Türk firması olarak Özellikle Türkiye’den ve Türk dünyasından Makedonya’yı ziyaret eden veya etmek isteyen misafirlerimize, Makedonya vatandaşı olarak bir yol haritası, Makedonya’da nereler gezilmesi ve görülmesi gerekir ,nerelerde yemek yenir , adım adım makalemizde elimizden geldiği kadar bildirmeye çalışacağız. Giriş olarak ülkemiz hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Makedonya Cumhuriyeti eski Yugoslavya Federe Ülkesinin kurucu devletlerinden birisi olarak Yugoslavya devleti parçalandıktan sonra referandum ile kendi bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. Ülkemiz çok küçük bir devlettir ve her zaman nüfus olarak iki milyon olduğunu söylüyoruz. Bazı siyasi sebeplerden dolayı fakat 2002 yılından itibaren nüfus sayımı yapılmamıştır. Şuan da ülkemizde kaç kişi yaşadığını bilmiyoruz. Ülkemizin başkenti Üsküp (Skopje)’dir, ve ülke nüfusunun %50 başkente yaşamaktadır diğer başlıca büyük kasabaları saymak gerekirse Kumanovo, Bitola (Manstir), Velse (Koprulu) , Tetovo ( Kalkandelen), Gostivar, Prilep ( Pirlepe) Strumica (Usturumca)’dir. Osmanlı döneminden Makedonya'da kalan yerli Türk nüfusu 3.9 % dur en çok yoğun olarak Üsküp, Gostivar, Kalkandelen, Veles ve doğu Makedonya'da Stip, Radovis, Strumica, Valandovo,  belediyeleri civarlarında çok sayıda yorük Türk köyleri mevcuttur. Bu makaleyi okuyan Türkiye vatandaşları için öncelikle şunu bildirmek isteriz ki  Makedonya ,Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Fakat Özellikle Üsküp Uluslararası Havaalanına gelen Türk vatandaşlarından Polis memurları Hotel rezervasyonu, ve Üzerlerinde nakit para olmasını ısrarla sorabilir( Kredi kartı polis memurları icin geçerli değildir) eğer bu Şartlar ve koşullar yok ise ülkeye Kabul edilmeme  imkanı çok yüksektir. Bilinçli, planlı olmayan ve parasız turistler ( Vize olmamasına rağmen) biz geldik deseler de, Havaalanındaki Makedon polis memurları  hoş geldiniz demeyip, geldikleri ülkeye ayni uçak ile geri (deport)  gönderme ihtimali çok yüksektir. Ülkemize nasıl gelebilirsiniz? hava yolculuğu İstanbul - Üsküp ve Üsküp - İstanbul seferleri düzenleyen Türk Havayolları veya Pegasus ile Üsküp'e gelebilirsiniz, ayrıca karayolu ile gelmek isteyenler de  Türkiye Menşeli 3-4 otobüs taşımacılığı yapan firmalar ile her gün Üsküp - İstanbul istikametinde gelip gidebilirler. Havayolu İstanbul’dan 1 saat 20 dakika sürmektedir. Kara yolu ile yolculuk ortalama 8 saat Sürmektedir.

Not: Üsküp Uluslararası Havaalanı Türkiye menseli TAV firması tarafından, Yap-İşlet-Devret Prensibi olarak 20 yıllığına anlaşma yapıp havaalanını işletmektedir, Türkçe'de rahatlıkla havaalanında konuşabilirsiniz. Üsküp Uluslararası Havaalanına geldiğinizde ve polis kontrolünü geçtiğinizde ilk önce nereye gitmeniz gerek? Makedonya'da başlı başına gezilecek yerler vardır ve ülkemizde hala toplu taşıma araçları çok eski oldugundan dolayı ve bir istikametten başka istikamette gitmeniz için 1 saatlik yol 3 saat sürebildiği için genelde Makedonya'yı ziyaret eden turistler havaalanında veya Üsküp şehir merkezinde araç kiralama aracı alarak ülkemizi gezmeyi tercih etmektedirler. Bizler de bu hizmet için buradayız daha fazla bilgi ve rezervasyon icin  : +389 71 392 488 (whatsapp ve Viber) den 7/24 ulaşabilirsiniz (Türkçe biliyoruz) . Aracınızı teslim aldıktan sonra ilk önce Üsküp'e gelmenizi ve Üsküp şehir merkezini ve civarını gezmenizi tavsiye diyoruz.  Ve bu doğrultuda ilk adım olarak yazmızın devamında Üsküp ve civarını ele alacağız.

Uskup'te nereler gezilir ve neler yemenizi tavsiye ediyoruz?

1.Üsküp Türk çarşısı, Türklerin ve Arnavut müslümanların yoğun olduğu bölgedir. Osmanlı mimarisini bakanlarda görebilmeniz için en doğru adrestir ve Ingilizce, Makedonca bilmeyenler icin Türkçe ile rahatlıkla alişveriş yapabilecekleri yemek yiyebilecekleri yerdir.

2. Üsküp Kalesi

3. Taşköprü

4.Üsküp Meydan

5.Makedonya Bulvarı ve Azize Teresa'nın evi Müzesi

6.Üsküp Şehir Müzesi

1.Vodno dağı ve Milenyum Hacı, şehir merkezinden araç ile 15 dakika uzaklıktadır. Üsküplülerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden birisidir. Şehir hayatından bunalıp kendini doğaya atmak isteyen herkezi orada bulabilirsiniz. Araç ile ilk önce Vodno dağın ortasına kadar gidip oradan aracınızı park edip, teleferiğiye binip milenyum hacına çıkabilirsiniz. Burada Üsküp sehrinin dağın ucundan kahvenizi alıp izleme fırsatınız mevcuttur.

Aynı sekilde vodno dağında olan Milenyum Hacından 10 dakika araç sürme mesefesinde olan Makedon köyünü ziyaret edebilir ordan da Matka Kanyonuna gidebilirsiniz.

2.Makedon Köyü

3. Matka Kanyonu, burası Üsküplülerin ve Turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerdir. Üsküp'e gelipte Matka yi ziyaret etmeden olmuyor. Burada neler yapabilirsiniz, yemek yiyebilir aynı şekilde kayak turu yapıp Makta Mağrasini ziyaret edebilirsiniz.

Üsküp'te ne yemeliyiz?

1.Kebap

2.Tafce grafce ( Güveçte Kurufasulye)

3.Börek

4.Simit Poğaca ( Makedonya'nin En ilginç yemeklerinden bir tanesi kemek arası börek muhakkak deneyin )


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.