Doğu Karadeniz'de sağanak: İşçi şantiyesini sel bastı, dere taştı, yollar kapandı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon, Rize ve Artvin’de son 24 saatte metrekareye düşen 130 kilogram dolayında yağış sel ve heyelanlara yol açtı.

Doğu Karadeniz'de sağanak: İşçi şantiyesini sel bastı, dere taştı, yollar kapandı
09 Temmuz 2020 Perşembe 14:35

banner225

Doğu Karadeniz'de etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Trabzon’da 3 katlı bina ile yollar çöktü, mahsur kalan 24 kişi kurtarıldı. Baskın yaşanan şantiyedeki 15 işçi ve selin ortasında kamyonetiyle kalan sürücü ise kurtarıldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon, Rize ve Artvin’de son 24 saatte metrekareye düşen 130 kilogram dolayında yağış sel ve heyelanlara yol açtı.

EV ÇÖKTÜ,  24 KİŞİ MAHSUR KALDI

Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Yağmurlu Mahallesi'nde 3 katlı bina çöktü. Evin su dolmaya başlaması üzerine Abdullah Uzun Yakup ile gelini Muazzez Uzun Yakup son anda kaçarak kurtuldu.
Sürmene ilçesi Karamanlar Mahallesi'nde de heyelan tehlikesi nedeniyle bir evde mahsur kalan 7'si çocuk, 10 kişi AFAD ve jandarma ekiplerince alınarak güvenli bir bölgeye ulaştırıldı.

Yomra’nın Kıratlı Mahallesi'nde 14 kişi, 2 konutta mahsur kaldı. Sel ve heyelan riski bulunan konutlarda kalanlar, AFAD ekiplerinden yardım çağrısında bulundu.

Eve ulaşan ekipler, 2’si yaşlı ve yatalak, 2’si bebek, 14 kişiyi tahliye etti.

ŞANTİYEYİ SEL BASTI

Gülyurdu Mahallesi'nde ise yol şantiyesi sel altında kaldı. Şantiyede çalışan 15 işçi, selin geldiğini son anda fark ederek araçlarına sığındı.
YOL KAPANDI

Yomra ilçesinde Özdil-Oymalı grup yolu heyelan sonucu ulaşıma kapandı.
SELİN ORTASINDA KALDI

Yomra ilçesinde Bayram Kabil, kamyonetiyle selin ortasında mahsur kaldı.

Yamaçtan gelen heyelanla dereye sürüklenme tehlikesi taşıyan sürücünün yardımına yol açma çalışması yürüten kepçe operatörü yetişti. Sürücü kamyonetiyle mahsur kaldığı yerden kurtarıldı.

RİZE’DE DERE TAŞTI

Rize'de etkili olan sağanak nedeniyle derelerin su seviyeleri yükseldi.

Çayeli ilçesi Köprübaşı köyünde yaklaşık 70 metreden dökülen Ağaran Şelalesi'nin debisi, şiddetli yağışların ardından arttı, şelaleden gelen suyun boşaldığı dere taşarak yolu ulaşıma kapattı.

Rize'de Salarha, Güneysu ve İkizdere derelerinin su seviyeleri de yükseldi.

İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BÖLGEYE GİTTİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, beraberinde Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ile birlikte sel ve heyelan bölgelerinde inceleme yaptı. 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.