Darbe Girişimi'nin ardından dilekçe verip tetanos aşısı ile 15 Temmuz gazisi oldu!

Darbe girişiminden yedi ay sonra gazi olan sendika başkanı, tetanos aşısıyla gazi olmuş.

Darbe Girişimi'nin ardından dilekçe verip tetanos aşısı ile 15 Temmuz gazisi oldu!
15 Mart 2020 Pazar 11:18

banner225

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından 7 ay sonra hastaneye gidip gazilik dilekçesi veren Öz Ağaç İş Sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu’ya kişi beyanına kanaat getirilerek gazilik ünvanı verildi. 'Dilekçeli gaziye' konfederasyon başkanı gazilik beratı verdi.

Hak-İş’e bağlı Öz Ağaç İş Sendikası Başkanı Tuncay Dolu, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece, “kurşun yediğini ve sabaha kadar hastanede tedavi gördüğünü" ve “Allah’a şükür devletten ne unvan talebimiz ne de tek kuruş menfaatımız oldu” açıklamış ancak darbe girişiminin ardından 7 ay sonra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gazilik başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı.

'GAZİ OLDUĞU KANAATİ OLUŞTU'

Hastanenin hazırladığı raporda, “Hasta Tuncay Dolu’nun 21. 02.2017 tarihli dilekçesine istinaden, dosya bilgileri incelenerek kişi beyanı ile olaylar neticesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaralandığı ve gazi olduğu hususunda kanaat hasıl olmuştur. İş bu belge kişinin isteği üzerine düzenlenmiştir” ifadeleri yer almıştı. Hastanenin acil kayıtlarında, Dolu’ya yalnızca “tetanos aşısı” yapılmış olması da dikkat çekmişti. 

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ın ise 7 gecikmeli “gazilik” raporu alan Dolu’ya tören düzenlediği ortaya çıktı. 15 Temmuz Şehitlerini ve Gazilerini Anma Programı adıyla 29 Aralık 2016’da düzenlenen törende, sendika başkanı Dolu’ya ve dönemin genel başkan yardımcısı Rıfat Ülger’e “gazilik beratı” verildi. Törene, dönemin bazı AKP milletvekillerinin de katıldığı belirlendi. Gazilere, devlet övünç madalyası ve gazilik beratı, ancak Cumhurbaşkanlığı onayıyla valilikler tarafından takdim edilebiliyor. (Cumhuriyet)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.