Çocuklarımız haklı

Açlık grevindeki iki oğlu için diğer anneler ile birlikte Diyarbakır Barosu’nda açlık grevine giren anne Hayriye Demir, “Bu acı kalbimize ve yüreğimize vurdu” diyerek, çocukları için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söyledi.

Çocuklarımız haklı
12 Nisan 2019 Cuma 11:15

banner225

Yakınları tecride karşı açlık grevinde olan tutuklu ailelerinin Diyarbakır Barosu’nda başlattığı 3 günlük açlık grevi, bugün son bulacak. Baro’daki bu açlık grevi eyleminde yer alanlardan biri, Abdullah ve Dinar isimli çocuklarının her ikisinin de 1 Mart’tan beri açlık grevinde olduğu Hayriye Demir.

Elbistan Cezaevi’nde kalan büyük oğlu Abdullah’ın 25 yıldır, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan Dinar’ın ise 3 yıldır tutuklu olduğunu belirten anne Demir, açlık grevine girmekte haklı olduklarını belirttiği çocukları ve diğer tutukluların sonuna kadar arkalarında duracaklarını ifade etti.

Elbistan Cezaevi’ndeki Abdullah’ın uzun zamandır göremediğini belirten anne Demir, diğer oğlu Dinar’ın görüşüne ise iki gün önce gidebildiğini anlattı. Demir, çok kilo kaybedip durumunun kötü olduğunu aktardığı oğlundan daha önce greve giren arkadaşlarının ise, sağlık durumunun kritik aşamada olduğunu vurguladı. 

‘ELİMİZDEN NE GELİYORSA ONU YAPACAĞIZ, DURMAYACAĞIZ’

“Anayız yüreğimiz yanıyor, uyuyamıyoruz” diyen anne Demir, sözlerine şöyle devam etti: 

“Dinar, 42 gündür açlık grevinde.  İhtiyaçları karşılanıyor mu onu bilmiyorum. Refakatçileri yok. Görüşe gidiyoruz ama birbirimize destek olmak için yaptığımız konuşmalardan başka bir şey yapmıyoruz. Görüştüğümüzde ‘Anne elinizden geleni yapın’ dedi. Biz de elimizden ne geliyorsa onu yapacağız, durmayacağız. Artık bu acı kalbimize ve yüreğimize vurdu. Biz çocuklarımız için kendi bedenimizi ateşe verebiliriz. Yüreğimiz yanıyor, artık yeter. Çocuklarımız haklı. Biz de sonuna kadar onlar için hak ve hukuk mücadelesi vereceğiz. Haklarını koruyacağız.” 

‘YAZIKTIR, GÜNAHTIR’

Bütün dünyaya ve annelere çağrıda bulunan anne Demir, “Artık uyanın. Bugün bizim, yarın onların sırası olacak. Kimin elinden ne geliyorsa onu yapsın. Yeter ki çocuklarımız, insanlar açlık grevini sonlandırsın. Yazıktır, günahtır. Candır onlar da candır” sözlerini sarf etti.

MA / Aydın Atay


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.