AKP’li Yıldız ailesinin dosyasında yok yok!

Suruç’ta seçim öncesi Şenyaşar kardeşleri ve babalarını öldüren AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının suç çetelesinde yok yok. Aynı aileden 35 kişi hakkında açılan davada, “suç örgütü kurmak, tefecilik, yağma, tehdit” gibi suçlar ve mahkûmiyet var, ama tutuklama yok.

AKP’li Yıldız ailesinin dosyasında yok yok!
23 Temmuz 2018 Pazartesi 10:00

Mezopotamya ajansın'dan yer alan habere göre Suruç’ta seçim öncesi Şenyaşar kardeşleri ve babalarını öldüren AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının suç çetelesinde yok yok. Aynı aileden 35 kişi hakkında açılan davada, “suç örgütü kurmak, tefecilik, yağma, tehdit” gibi suçlar ve mahkûmiyet var, ama tutuklama yok.

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının 14 Haziran günü Suruç'ta seçim çalışmaları kapsamında çarşı esnafı olan Şenyaşar ailesiyle yaşadıkları tartışmanın silahlı saldırıya dönmesi sonucu Yıldız'ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız ve Adil, Celal kardeşler ile babaları Hacı Esvet Şenyaşar yaşamını yitirmişti. "Bir Milyoncular” olarak bilinen çarşıda yaşanan olayda yaralanıp Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Adil, Celal, Fadıl, Ferit Şenyaşar ve hastaneye çocuklarını görmeye gelen Hacı Esvet Şenyaşar ile oğlu Mehmet Şenyaşar, hastane içinde de Yıldız'ların silahlı, bıçaklı saldırısına uğramış ve Adil, Celal ile babaları Hacı Esvet Şenyaşar burada yaşamını yitirirken, Mehmet, Fadıl ve Ferit kardeşler ise saldırılardan kurtarılarak başka hastanelere kaldırılmıştı.

TEFECİLİKTE BAŞROL!

Yıllardır bölge halkı tarafından tefeci (Paradan faizle para kazanma) olarak bilinen Yıldız ailesi fertlerinin, başta Urfa'nın Suruç ilçesi olmak üzere 1990’lı yıllarda gidip yerleştikleri Mersin ve çevresinde de sayısız faiz, tefecilik, rüşvet, adam kaçırma, yağma, tehdit, yaralama, gasp ve cinayet suçlarından yargılandıkları ortaya çıktı. 

Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde aynı aileden gelen Yıldız ve Şimşek soyadlı 35 kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olma, tefecilik, yağma, suç ve suçluyu kayırma, suç örgütlerinin ismini kullanarak tehdit, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak, iş ve çalışma hürriyetini engelleme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, suç delillerini yok etme gizleme değiştirme" suçlarından dava açıldı. 

MAHKÛMİYET ALDILAR

Aralarında Yıldız'ın akrabaları Latif, Reşat, Sami, Şevket, Mehmet, Kahraman, Saim, Hikmet, Celal Yıldız ve Müslüm, Şahin ve Fuat Şimşek'in de bulunduğu toplam 35 sanığın yargılandığı dosyada Yıldız ve Şimşek aile fertleri toplamda 126 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği mahkûmiyet kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8'inci Ceza Dairesi tarafından onanırken, dosya Yargıtay’a gönderildi. Verilen mahkûmiyet kararına rağmen bu suça bulaşmış Yıldız ailesi fertlerinden kimse tutuklanmazken, bugün hala yaşadıkları kentlerde aynı suçları işlemeye devam ettikleri iddia ediliyor. 

DOSYA DETAYI

6 Mart 2012'de Adana polisinin "Şimşek" adını verdiği operasyonda, aralarında Yıldız ve Şimşek aile bireylerinin olduğu toplam 35 kişiyi gözaltına alındı. 35 kişiden 5'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 30 kişi ise serbest bırakıldı. "Suç örgütü kurma, örgüte üye olma, tefecilik, yağma, tehdit, suç delillerini yok etme" gibi suçlamalarla Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında dava açıldı. Mahkeme devam ederken Mart 2014 tarihinde Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) değişmesiyle birlikte dosya Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredildi. Mersin'de devam eden davada haklarında toplam 102 kişinin şikayetinin bulunduğu sanıklar, yargılama aşamasında işledikleri suçları reddetti. Polisin 3 yıl boyunca teknik ve fiziki takiple topladığı kanıtlarda, bu kişilerin 40'ın üzerinde yurttaşı dolandırdığı, tehdit ettiği, mallarına el koyduğu ve zorla senet imzalattığı dava dosyasına girdi. 

2 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDULAR 

Öte yandan Yıldız ve Şimşek ailesi fertlerinin Adana ve Mersin illerinde “tefecilik yaptıkları, zorla insanları borçlandırdıkları, borçlarını ödeyemeyen yurttaşların mal varlıklarına el koydukları” dosyada detaylandırılırken, birçok insanı ise ölümle tehdit ettikleri ve bunlardan Ali İsnaç ile Mustafa Aksar'ın ölümlerine sebep oldukları belirtiliyor. Adana ve Mersin çevresinde birçok ilçede kırathane adı altında kumarhane işlettikleri, burada kumar oynayan şahısların içeceklerine uyuşturucu madde koydukları ve bu yolla bu kişilere senet imzalatarak, kendilerine borçlandırdıkları dosya delilleri arasında yer alırken, bu kişilerden birinin ise Ali İsnaç olduğu ve Ankara'da bir otel odasında intihar ettiği iddia edilip yaşamına son verdiği kaydedildi. 

ÖLÜMLE TEHDİT ETTİLER 

Ali İsnaç'ın intiharından sonra İsnaç'ın ağabeyi Süleyman İsnaç'ın kardeşinin manav dükkanını işletmeye başladıktan kısa bir süre sonra yanına gelen Müslüm Şimşek ve Mehmet Yıldız'ın "Kardeşinin borçlarından kaynaklı dükkanına ortağız. Ya paramızı vereceksiniz ya da sizi yaşatmam" şeklinde ölümle tehdit ettikleri ve manav dükkanına el koydukları şeklindeki ifadesi de dosyada yer aldı.

Yine benzer olaylardan biri ise, Mersin'in Tarsus ilçesinde esnaflık yapan Mustafa Aksar adlı yurttaşın işlerinin kötü gitmesinden kaynaklı bu şahıslardan borç para aldığı, kendisine yüzde 50 faiz ile borç para verdiklerini, borcunu ödeyemeyen Aksar'a ise "Bu parayı ödeyemezsen seni öldürürüz. Bir tane çocuğun var onu öldürürüz. Eşini ve kardeşlerini dağa kaldırırız. 3 katlı evini teminat olarak bize vereceksin. Vermediğin taktirde seni istediğimiz yerde ve saatte öldürürüz. Bir gün bile içeride yatmayız. Akıllı ol fazla yaşa" şeklinde tehdit ettikleri, ardından 3 katlı ev ve işyerine el koydukları, sonra bu malların tapusunu ise Reşat Yıldız'ın üzerine aldıkları dava dosyasına girdi. 

Dosyada borcunu ödeyemeyen Mustafa Aksar'ın şaibeli bir şekilde intihar ettiği belirtilirken, mahkeme, Müslüm Şimşek ve Reşat Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin “nitelikli yağma ve tefecilik” suçunu işlediklerini sabit görerek, cezalandırılmalarına karar verdi. 

Mersin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı 17 Mart 2017 tarihinde karara bağlarken, Antalya İstinaf Mahkemesi 8'inci Ceza Dairesi'ne gönderdi. İstinaf, dosyayı inceledikten sonra Yıldız ve Şimşek ailelerinin işlediği suçları sabit görerek, toplam 126 buçuk yıl hapis cezası verdi ve dosyayı Yargıtay'a gönderdi. 

SAYISIZ SUÇ VAR, TUTUKLAMA YOK 

İstinaf Mahkemesi, Latif Yıldız'a "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, birden fazla kişiyle suç örgütünün oluşturduğu korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit" suçlarından toplam 48 yıl, Mehmet Yıldız'a (Latif Yıldız'ın oğlu) "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, nitelikli yağma" suçlarından toplam 62 yıl, Müslüm Şimşek'e aynı suçlardan 47 yıl, Kahraman Yıldız'a "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etmekten" 2 yıl 6 ay, Reşat Yıldız'a aynı suçlardan 17 buçuk yıl, Hikmet Yıldız'a 4 yıl 6 ay, Celal Yıldız'a 6 yıl 3 ay, Şevket Yıldız'a 14 yıl 6 ay, Fuat Şimşek'e ise 20 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.