Rus bilim insanlarından nükleer santral güvenliğini arttıracak yöntem

Rusya'nın Kurçatov Nükleer Fizik Araştırma Enstitüsü ve Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (MEPhI) uzmanları, VVER-440 nükleer reaktörünün çelik gövdesinin yapısı üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada reaktörlerin işletme süresinin 60 yıla kadar uzatılmasına imkan verecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

Rus bilim insanlarından nükleer santral güvenliğini arttıracak yöntem
19 Haziran 2018 Salı 15:45

Dünyada en yaygın şekilde kullanılan VVER-440 modeli basınçlı su reaktörünün çelik gövdesi, reaktörün en önemli unsurlarından biridir. Nükleer santralin güvenliği önemli ölçüde reaktör gövdesinin durumuna bağlı. Araştırmanın sonuçları Journal of Nuclear Materials dergisinde yayınlandı. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022311517309972)

İşletme sırasında çelik gövdenin yapısında meydana gelen yıpranma reaktörün çeşitli zararlara uğraması ve sonunda işlemez hale gelmesine yol açabilir.

Bilim insanlarının sözlerine göre, reaktörlerin işletme süresinin 60 yıla uzatılması için çelik gövdesinin yapısının dikkatle incelenmesi ve yeniden tavlama işleminden geçirilmesi gerekiyor. Kurçatov Nükleer Fizik Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından geliştirilen tavlama yönteminin temelinde belirli sıcaklıklar, işlem süresi, tavlama ve soğutma hızı gibi bir sürü faktör bulunuyor.

Söz konusu teknoloji, VVER-440 reaktörünün çelik gövdesinden birkaç nümunenin alınması ve bu nümunelerin incelenerek tekrar tavlama işleminden geçirilmesini öngörüyor.

Kurçatov Nükleer Fizik Araştırma Enstitüsü ve Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi öğretim görevlisi prof. Yevgeniya Kuleşova, geliştirilen yöntemin reaktölerin işletme süresinin 60 yıla kadar uzatılmasına imkan tanıdığını kaydederek şunları söyldi: "Tekrar tavlama yöntemi sırasında sağlanan reaktör gövdesinin çelik yapısının gençleşmesiyle reaktörün işletme süresinin uzatılması mümkün oluyor."

'ÜLKENİN EKONOMİ ALANININ GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR'

Yapılan araştırma kapsamında çeşitli modern teknolojilerin kullanıldığını belirten Kuleşova, "MEPhI öğrencilerinin söz konusu araştırmaya katılması, Rusya'daki üniversitelerin gerçek bilim ve ekonomi alanı ile sıkı ilişkilerinin kanıtı. Bunun sayesinde üniversite öğrencilerine önemli bilimsel araştırmalara katılıp profesyonel hedeflerine ulaşma imkanı tanınıyor. Bütün bunlar sadece genç uzmanların bilgi seviyesini üst düzeye çıkarmasını değil, ülkenin ekonomi alanının gelişmesini sağlıyor" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.