Katil Robotlar’a karşı itiraz büyüyor

HRW, “Katil Robotlar” olarak tanımlanan insansız robot silahlarla ilgili 26 ülkede kamuoyu araştırması yaptı. Katılımcıların yüzde 61’i "robot silahlara" karşı çıkıyor. Türkiye halklarının yüzde 78’inin karşı görüş belirttiği bu silahlara en yüksek destek Hindistan’dan.

Katil Robotlar’a karşı itiraz büyüyor
30 Ocak 2019 Çarşamba 10:57

banner255

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW), “Katil Robotları Durdurma Kampanyası” kapsamında Ipsos Online Panel sistemi kullanılarak, 26 ülkede 18 bin 795 kişi ile 26 Kasım - 7 Aralık 2018 tarihinde yaptığı araştırmada, her beş kişiden üçü, insan müdahalesi olmadan kendi hedeflerini seçen ve bu hedeflere saldıran silah (Otonom silahlar) sistemine karşı çıkıyor. 

KARŞI ÇIKANLARIN SAYISI ARTTIYOR 

Araştırmada, bütünüyle bağımsız silahlar olarak bilinen “katil robotların” geliştirilmesi konusunda yanıt veren katılımcıların yüzde 61’i olumsuz görüş beyan ederken, yüzde 22’lik bir kısım bu silahların geliştirilmesi yönünde olumlu görüş beyan ediyor. Katılımcıların yüzde 17’lik bir kısım ise, kararsız olduklarını belirtiyor. Aynı şirket tarafından 2017 Ocak ayında yapılan daha önceki ankette, katılımcıların yüzde 55’i karşı, yüzde 24’ü lehte ve yüzde 19’u da kararsız oldukları yönünde beyanlar vermişti. 

EN YÜKSEK DESTEK HİNDİSTAN’DAN 

Kadınların yüzde 62, erkeklerin de yüzde 60 karşı çıktığı bu silahlara en çok yüzde 68 ile 50- 64 yaş aralığında olanlar istemiyor. 2018 Ipsos anketi, her bir ülkede 500 -1000 arasında görüşmeci ile yapılmış ve katil robotlara ilişkin en güçlü muhalefet, yüzde 78’le Türkiye, yüzde 74’le Güney Kore ve yüzde 74 ile Macaristan geliyor. Bu silahlara en güçlü destek ise yüzde 50 ile Hindistan, yüzde 41 ile İsrail’den geldi. 

‘AHLAKİ SINIRI AŞAR’ 

Katil robotlara karşı görüş beyan eden katılımcılara, bu konudaki en büyük endişelerinin ne olduğunu sorusunu sorulduğu ankette, katılımcıların üçte ikisi (yüzde 66), bütünüyle bağımsız silah sistemlerinin “ahlaki sınırı aşacağını” ve bu nedenle “bu silahların insanları öldürmesi”nin yasaklanması gerektiğini belirtiyor. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 54), bu silahların “denetlenemeyeceğini” belirtiyor. 

ABD, RUSYA, İSRAİL VE GÜNEY KORE KARŞI ÇIKTI 

Kasım 2018 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi Yıllık Toplantısı'nda, devletler 2019 yılı içinde bu silahlar üzerine diplomatik görüşmelerin devam etmesi yönünde görüş birliğine vardı. Ancak bu silahların bir anlaşma çerçevesinde yasaklanmasına ilişkin bir görüş, devletlerin büyük çoğunluğu tarafından benimsenmedi. Alınacak önlemler konusunda, tek bir ülkenin herhangi bir adımı engellemesine izin veren toplantı kuralları, Rusya’nın müzakerelerin başlamasını engellemesine ve bu konuda yapılacak görüşmelerin süresinin sınırlandırılmasına izin vermişti.  

Rusya, ABD, İsrail ve Güney Kore, yeni bir anlaşma için yapılacak müzakereleri desteklemeyeceklerini açıklamıştı. Çin ile birlikte bu ülkeler, insan kontrolünün giderek azaldığı bu silahlara büyük çaplı yatırım yapmakta ve bu durum, bu silahların geniş bir şekilde yayılması ve silahlanma yarışını kızdırması yönünde endişelere neden olmakta. 

‘KARARLI BİR LİDERLİĞE İHTİYAÇ VAR’ 

HRW Silah Birimi’nde savunuculuk lideri olarak çalışan ve “Katil Robotların Durdurulması Kampanyası”nın koordinatörü Mary Wareham, “Bütünüyle bağımsız silahlara karşı kamuoyu karşıtlığı güçlenmektedir. Bu silahların kullanılmadan önce yasaklanması için kararlı bir siyasal liderliğe ihtiyaç duyulmaktadır” diye belirtiyor. 

‘TİKSİNTİ VERİCİ’

Cenevre toplantısında, katil robotlar konusunda diplomatik görüşmelerin devam etmesi üzerinde karar kılınmış olsa da, bu konuda bir uluslararası anlaşmanın oluşturulması konusunda açık bir hedef ve zaman çizelgesi oluşturulmamıştır. HRW, toplantının bu silahların operasyonal hale gelmeden yasaklanmasını öngören bir anlaşmaya neden acil olarak ihtiyacımız olduğunu göstermiş olduğunu belirtmişti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kasım 2018 tarihinde yaptığı bir konuşmada, bağımsız silah sistemlerinin “siyasal olarak kabul edilemez ve ahlaki olarak da tiksinti verici” olduğunu belirtmiş ve devletlere acilen bu silahları yasaklaması konusunda çağrıda bulunmuştu. 

HRW KAMPANYA YÜRÜTÜYOR 

HRW, ülkeler ve diğer sorumlu aktörlerin, bütünüyle bağımsız olan bu silahların yasaklanması konusunda çaba sarf ediyor. Bu kapsamda Haziran ayı içinde bir dizi etik ilke yayınlamış ve bunlar arasında yapay zekanın silahlarda kullanılmasının “tasarımı veya gerçekleştirilmesi” konusu da yer almıştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.