Dalkurd kulübünün 'Türkiye'ye sorun olması' meclis gündeminde

Mardinli Kürtlerin kurduğu ve İsveç Ligi'nde mücadele eden Dalkurd kulübünün sponsorluk anlaşmasının Türkiye'nin baskısıyla engellendiği iddiası tepkilere neden oldu. HDP Milletvekili Ömer Öcalan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Dalkurd kulübünün 'Türkiye'ye sorun olması' meclis gündeminde
14 Mayıs 2020 Perşembe 23:50

banner225

İsveç liginde mücadele eden Dalkurd futbol kulübünün Huawei’yle yaptığı sponsorluk anlaşmasının Türkiye tarafından engellendiğini açıklaması Meclis gündemine taşındı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Dünya’nın herhangi bir yerinde, Kürtlerin kendi kimlikleri ile ön plana çıktığı platformlarda Türkiye’nin bunu sorun olarak görmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

Gazete Duvar’ın gündeme getirdiği Dalkurdspor’a sponsor engelleme haberinin ardından birçok siyasetçi ve futbolsever duruma tepki gösterdi. HDP Milletvekili Ömer Öcalan “Türkiye’nin Kürt karşıtlığı politikası sadece Türkiye sınırları içinde değil dünyanın herhangi bir ülkesinde, Kürtlerin kendi kimlikleri ile ön plana çıktığı platformlarda devam etmekte” dedi.

Daha önce Japonya’da Kürtçe eğitim verilmesi ile ilgili Türkiye’nin Japonya’ya baskı uyguladığı iddialarını da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soran Öcalan, sponsor engellemesinin amacını da gündeme getirdi.

‘BASKI VE TEHDİT DOĞRU MU?’

Öcalan, Çavuşoğlu’nun şu sorulara yanıt vermesini istedi:

– Dalkurd FF’ya sponsor olduğu için Türkiye’nin Huawei’ye baskı yaptığı ve bu nedenle Huawei’nin sponsorluğunu iptal ettiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

– Türkiye’nin ilgili kurumlar aracılığıyla Dalkurd FF’ya maddi destek sunan Türkiye vatandaşlarına baskı uyguladığı ve tehdit ettiği iddiaları doğru mudur?

– Dünya’nın herhangi bir yerinde, Kürtlerin kendi kimlikleri ile ön plana çıktığı platformlarda Türkiye’nin bunu sorun olarak görmesinin gerekçesi nedir? 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.