Veba nedeniyle 32 mahalle ve köy karantinaya alındı

Veba nedeniyle 32 mahalle ve köy karantinaya alındı

Veba nedeniyle 32 mahalle ve köy karantinaya alındı
02 Ağustos 2019 Cuma 19:46

banner225

Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’ndeki hayvanlarda ‘veba’ hastalığına rastlanması üzerine 32 mahalle ve köy karantinaya kararı alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Çanakkale'de 10 çiftçiye geçtiğimiz haftalarda 70 kadar koyun dağıtıldı. Dağıtılan koyunlardan bazılarının kısa süre sonra ölmesi yetkilileri harekete geçirdi. Koyunlardan alınan numuneler sonucu hayvanlarda ‘veba' hastalığı olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kararıyla Çanakkale Merkez ve Kepez beldesindeki 32 mahalle ve köye küçükbaş hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ imzasıyla yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Merkez Kurşunlu Köyü’nde çıkan Koyun Keçi Vebası hastalığına bağlı olarak gözetim bölgesinde bulunan 32 Mahalle/Köyde (Aşağıokçular, Belen, Çiftlikdere, Işıklar, Kalabaklı, Karacaören, Kayadere, Özbek, Kemel, Yapıldak, Musaköy, Kızılkeçili, Yukanokçular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kayadere, Sarıbeyli, Kurşunlu, Yağcılar, Ulupınar, Taşlıtarla, Sancaeli, Saraycık, Kemel, Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Namıkkemal, Kepez Boğazkent, Kepez Cumhuriyet, Kepez Hamidiye ) Kordon ve Karantina tedbirleri kapsamında duyarlı (Koyun ve Keçi) hayvan hareketleri kısıtlanmıştır. Kordon ve Karantinanın yürütülmesi için gerekli bütün tedbirlerin alınması hususunda, gereğinin yapılmasını arz ederim.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.