TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz

Türk Tabipleri Birliği, Covid-19 nedeniyle ölen bir kişinin yakınlarının hekime saldırmalarına tepki gösterdi. Tabipler, “En etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” dedi.

TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz
27 Nisan 2020 Pazartesi 11:55

 Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören Covid-19’lu bir hastanın ölmesinin ardından yakınları Dr. Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Sağlık çalışanına yönelik saldırıya tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaptığı yazılı açıklamada, “Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” dedi.

‘YAŞAMSAL BİR SORUN OLARAK GÖRÜP ADIM ATILMALI’

Sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara “jest olarak” yasa çıkarmakla engellenemeyeceğini belirten tabipler açıklamasında, “Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TTB Merkez Konseyi’nin açıklaması şöyle  devam etti:

“Covid-19 ortamında kendisinin ve yakınlarının hayatını da riske alarak görev yapan genç bir kadın hekime bu saldırının yapılması, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bölümde bütün hastaları da riske sokarak baskın yapılabiliyor olması, Covid-19 salgını sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir.
Öncelikle gerek hekim ve sağlık çalışanlarında yarattıkları fiziksel ve ruhsal travmalar gerek hastaneye ve hastalara verdikleri zarar gerekse de salgın ortamında topluma verecekleri virütik ve kültürel tahribat dikkate alınarak bu saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz.
Başta Dr. Esra Ersöz Genç olmak üzere Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde görev yapan bütün meslektaşlarımıza ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yalnız olmadıklarının ve sağlıkta şiddeti el birliği ile bu ülkenin gündeminden çıkarmaya kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.