Sağlıkta yeni düzenlemeye tepki: Yeni şiddetin başlangıcı olacak

KHK ile 24 yıllık mesleğinden ihraç edilen Çocuk Cerrahı Nergül Çördük, hekimlerin çalışma hakkını elinden alan 5’inci maddenin kabul edilmesini, “Yeni bir şiddetin başlangıcı olacak” sözleriyle yorumladı.

Sağlıkta yeni düzenlemeye tepki: Yeni şiddetin başlangıcı olacak
10 Kasım 2018 Cumartesi 09:12

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, ihraç edilen veya güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandığı için ataması yapılamayan hekimlerin çalışma hakkını  elinden alan 5’inci madde tepkilere karşın, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi. 

Yasa teklifine tepki gösteren İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Çocuk Cerrahı Nergül Çördük, 15 yıl çalıştığı Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden 2017 yılında ihraç edildi. “Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla yayınlanan bildiriye imza atan Çördük, üniversitenin açtığı soruşturma kapsamında hiçbir sonuç tebliğ edilmeden 24 yıllık mesleğinden atıldı.  

Çördük, 6 ay işsiz kaldıktan sonra özel bir hastanede mesleğine devam ettiğini belirterek, KHK ile ihraç edilen birçok meslektaşının hala iş bulamadığını aktardı.

‘ANTİ-DEMOKRATİK DÜZENLEMELER İÇERİYOR’ 

İlk başta  “Sağlıkta Şiddet Yasa Teklifi”ni onayladıklarını söyleyen Çördük, fakat maddeleri dikkatlice inceledikten sonra şiddeti önlemeye yönelik en ufak bir düzenlemenin olmadığını fark ettiğini dile getirdi. Aksine; bazı maddelerin çok ciddi anti demokratik düzenlemeler içerdiğini belirten Çördük, özellikle 5’inci maddeye vurgu yaptı. Çördük, sağlıkta şiddeti önlemek yerine sağlık alanında yeni bir şiddetin başlangıcının başlatıldığını ifade ederek, “Özel hastanelerde KHK ile ihraç edilen hekimlerin SGK’lı hastalara bakmayacak ve rapor düzenlemeyecek olan bir düzenlemedir. Yine, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş öğrencilere yönelik güvenlik soruşturması diye bir madde getirildi. Güvenlik soruşturmasından geçmeyenler hizmete gönderilmeyecek. 2 yıl bekledikten sonra SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek. İki yıldan sonra ne olacak bu çocuklara? Direkt kamuda çalışmaya başlayacaklar mı? O da yok. Bütün hayatları doktor olmak için emek harcamakla geçiyor. Genç meslektaşlarımıza yapılacak bu uygulama çok daha ağır bir durum” dedi.

‘AMAÇ İŞİMİZİ YAPTIRMAMAK’ 

Çördük, kamu emekçilerinin iktidara biat etmediği için birtakım yaptırımlarla karşılaştıklarını dile getirdi. Çördük, kendisinin özel bir hastanede çocuk cerrahi bölümünde çalıştığını; ama özel hastanelerde çalışmayan birçok ihraç edilmiş kamu emekçisinin olduğunu söyledi. Çördük, şöyle devam etti: “Hastanın hekim seçme hürriyeti var. İstediği hekimde ve muayenede tedavi olabilme hakkı bulunuyor. Bu durumda benim hastaya bakmama engel olmak, aynı zamanda hastanın bana ulaşmasına engel olmak demektir. ‘Sağlık sistemini çok iyi hale getirdik’ diyorlar. Mesela; ben çok iyi bir cerrahım ve herhangi bir aile, çocuğunu benim tedavi etmemi istiyor. Ama bu insanlar bana ulaşamayacaklar. İhracımızla birlikte çok sayıda hasta bir anda mağdur olacak. Bizim gibi doktorlar tüm hayatlarını insanları yaşatma üzerine adamıştır Kendimizden çok hastalarımızı düşünüyoruz. Birçok ailenin ekonomik düzeyi iyi değil. İnsanların, SGK olmadan ameliyatlarını yapmak mümkün olmayacak. ‘Özel hastane açamazsın; ama muayene açabilirsin’ demek aslında işimizi yaptırmamak anlamına geliyor.” 

‘HEKİMLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Şu anda çalıştığı hastanede bile koşulların normal olmadığını söyleyen Çördük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doktorların çok para kazandığını düşünüyorlar. Böyle bir şey yok. Özel hastanelerde işçi konumunda çalışıyoruz. Birçok yerde emek sömürüsü söz konusu. Şu anda çalışma hakkımız engelleniyor. Demokratik yollardan kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bizler bu topraklarda bin yıldır hekimlik yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.