Sağlık Bakanlığı’ndan 'testlerin doğruluğunun düşük olduğu' iddialarına yanıt

Sağlık Bakanlığı’ndan 'testlerin doğruluğunun düşük olduğu' iddialarına yanıt

Sağlık Bakanlığı’ndan 'testlerin doğruluğunun düşük olduğu' iddialarına yanıt
23 Temmuz 2020 Perşembe 14:54

Türkiye'deki Covid-19 testlerinin doğruluk oranının yüzde 40 olduğuna ilişkin iddialara cevap veren Sağlık Bakanlığı, iddiaları yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Covid-19 salgınının başlamasının ardından ilk dönemde kullanılan tanı kitleri virüsün tek geni üzerinden teşhis koyan kitler olarak, tek yerli üreticiden temin edilmiştir. İlerleyen dönemlerde farklı üreticilerin çok gen üzerinden tetkik yapan kitlerinin de ülkemizde ruhsatlandırılması ile farklı tedarikçilerden de temin imkanı ortaya çıkmıştır. Bugün gelinen aşamada, tanı kitleri ile ilgili alımlar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) tedarik yöntemi ile kataloğuna girmiş ürünler arasından yapılmaktadır. Kataloğa giren tüm kitlerin uluslararası kabul edilmiş standartları karşılayan kitler olması gerekmektedir. DMO üzerinden tedarik edilen ve halen Halk Sağlığı Laboratuvarlarımızda kullanılmakta olan kitler de uluslararası standartlarda olup duyarlılıkları yüzde 90’ların üzerindedir" denildi.

'Görev değişikliğinin kitlerle alakası yok'

Sağlık Bakanlığı'ndan art arda gelen istifa haberlerinin kitlerle alakası olmadığı belirten bakanlık, ''Öte yandan, haberde bahsi geçen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan Prof. Dr. Selçuk Kılıç, kadrosunun bulunduğu üniversite tarafından yapılmış olan görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılmış ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine dönmüştür. Haberde yer alan iddiaların gerçekle bağlantısı olmadığı gibi, Prof. Dr. Kılıç’ın asli görevine dönüşünün ya da bakanlığımızdaki diğer görev değişiklilerinin bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır'' ifadelerine yer verdi. 


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.