Sağlık Bakanı Koca: ABD Sağlık Bakanı bizden tedavi protokollerini istedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'in kendilerinden tedavi protokollerini istediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca: ABD Sağlık Bakanı bizden tedavi protokollerini istedi
02 Mayıs 2020 Cumartesi 09:41

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Ghebreyesus başkanlığında yapılan toplantıdaki sunuma ilişkin açıklamada bulundu.

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a konuşan Koca, ABD Sağlık Bakanı'nın kendilerinden tedavi protokollerini istediğini dile getirdi.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

Bu kadar vakaya rağmen hastane yükümüzün bu kadar az olması... Bundan etkilendiler. Zatürreye dönüşme oranının yüzde 64’ten yüzde 12’ye düşmesi... Bundan etkilendiler. Yoğun bakıma geçiş sayısının ve yoğun bakımda kalış süresinin azalması... Bundan da etkilendiler.

Mücadeledeki tedavi başarımızı anlattık. Erken dönemde bazı ilaçları stoklamamızı, bazı ilaçları Çin’den getirmemizi... Bir tedavi protokolüyle tüm Türkiye’de aynı tedaviyi uygulamaya soktuğumuzu... 

Dünya Sağlık Örgütü toplantısının yapıldığı gün ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ile de görüştüm. Ben daha anlatmadan, “Nasıl yaptınız?” diye sordu. Ben de anlattım. Özellikle tedavi yöntemlerimizle ilgili olarak, “Sizin erken dönemde belirlediğiniz yöntemlerin geçerli olduğunu, biz yeni yeni görmeye başladık” dedi ve bizden tedavi protokollerini istedi.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.