İşçiler arasında koronavirüs ortalamanın en az 3 katı

Maden işçilerine bugüne kadar hiç koronavirüs testi yapılmadı, basın, yayın ve gazetecilik işkolunda vaka sayısı artıyor.

İşçiler arasında koronavirüs ortalamanın en az 3 katı
23 Nisan 2020 Perşembe 12:59

banner255

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK- AR) işçiler ve koronavirüs salgınını ele alan ikinci çalışmasını yayınladı. Araştırmaya göre işçiler arasında vaka oranı Türkiye ortalamasının en üç katı.

DİSK'e bağlı sendikalardan gelen veriler üzerinden oluşturulan rapor 135 bin işçi üzerinden hazırlandı. Koronavirüs salgını döneminde iş ve gelir kaybı yaşandığı vurgulanan araştırmada, "Pozitif vaka oranı DİSK üyesi işçiler arasında Türkiye’nin 3 katıdır" ifadesine yer verildi.

Raporun sadece DİSK üyelerini kapsadığı belirtilen araştırma 10 Nisan ve 17 Nisan tarihlerini kapsıyor. Nüfusa göre vaka oranı binde 1,2, DİSK üyeleri arasında ise binde 2,8. 

DİSK üyesi işçilerin en az 378’inin Covid-19 testi pozitif çıktı. En çok vaka görülen işkolu ise metal ve genel işler. Raporda 4 üye işçinin yaşamını yitirdiği bilgisi yer alırken Sendika'nın örgütlü olduğu 48 işyerinde üretime ara verildi. Bu durumdan en az 12 bin işçi etkilendi.

ÜRETİMİN DURMASI EN ETKİLİ YÖNTEM

Öte yandan yetersiz önlemler nedeniyle 11 iş yerinde bin 249 işçi çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı. 30 bin DİSK'liyi kapsayan 112 işyeri kısa çalışma ödeneğine başvurdu.

Sendikalı işçilerin ücretli izin hakkını kullanabildiği gözlemlenirken 80 işyerinde DİSK üyesi sendikaların örgütlü olduğu 39 işyerinde işçilere ücretsiz izin kullandırılırken, 66’sında işçilere yıllık ücretli izinleri kullandırıldı ve 80’inde ise işçiler koronavirüs nedeniyle ücretli izne ayrıldılar.

Evden çalışmaya geçen DİSK üye sayısı 6 bine yaklaşırken, 66 işyerini kapsıyor. Uzaktan çalışmaya geçen işçilerin
2 bin 67’si kadın 5 bin 906 Sosyal-İş üyesi evden çalışmaya geçti.

Raporda örgütlü işyerlerinde önlemlerin daha dikkatli şekilde alındığına dikkat çekilirken işçilerden gelen bilginin üretimin durdurmanın en iyi önlem olduğu vurgulandı.

BASIN, YAYIN VE GAZETECİLİKTE VAKA SAYISI ARTIYOR

Maden işçilerinin termal kamerayla kontrol edildiği ve inşaat işkolunda yatakhane sayılarının azaltıldığının gözlemlendiği, "Basın, yayın ve gazetecilik işkolunda matbaa çalışanları ve bazı medya organları üretime ara vermediği için işçiler fiziki
mesafe kurallarının olmadığı koşullarda hiçbir önlem almadan çalışıyor. Basın, yayın ve gazetecilik
işkolunda matbaa çalışanları arasında vaka sayıları artış gösteriyor. Ayrıca bu işkolundan sendikanın verdiği
bilgiye göre DİSK üyesi olmayan 1 TV100 muhabiri koronavirüse karşı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri
alınmasını talep ettiği için işten çıkarıldı" denildi.

Öte yandan önlemlerin işkollarına göre değiştiğinin vurgulandığ araştırmada iletişim, haberleşme, posta ve çağrı merkezlerinde salgının ilk aşamasında alınmayan önlemler nedeniyle vaka sayısının arttığı ifade edildi.

MADENDE KORONAVİRÜS TESTİ HİÇ YAPILMADI

Madencilik ve taş ocakları işkolunda hastalanan, ateşi yükselen ya da kendisini iyi hissetmediğini belirten
işçiler hiçbir işlem yapılmadan ya evlerine gönderiliyor ya da koğuşlarda tedavi edilmeye çalışılıyor.
Sendikanın irtibatta olduğu işletmelerde koronavirüs testi yapılan işçiye rastlanmadığı belirtildi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.