HDK'den Sağlık Kurultayı: Alternatifimiz var

HDK’nin Sağlık Kurultayı’nda konuşan Gülistan Koçyiğit, “sağlığın yalnızca bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hali” olmadığın belirterek, kurultayda sağlığın siyasal iyilik halinin de tartışılacağını kaydederken; Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ise verileri paylaşarak, “alternatifliğe” dikkat çekti.

HDK'den Sağlık Kurultayı: Alternatifimiz var
08 Aralık 2018 Cumartesi 15:17

banner255

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sağlık Meclisi iki gün sürecek olan “Kapitalizmin Kentlerine Alternatifimiz Var” başlıklı kurultayın ilk günü Taksim’de bulunan HDK binasında başladı. Kurultayda katılımcı olarak HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay yer aldı. Kurultayda, “Sağlık tartışmasını nasıl yürütmeliyiz? Bizi sağlıksız kılan nelerdir? Kapitalist kentler sağlığımızı nasıl tehdit ediyor? Bizim kentlerimizi hangi ilkelerle inşa etmeliyiz?” konu başlıkları ele alınacak. 

ACİZLEŞTİRME VE YOK ETME

Kurultayın açılış konuşmasını HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptı. Koçyiğit, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemini selamlayarak konuşmasına başladı. Her bireyin büyüyen kentlerde yalnızlaştığını ifade eden Koçyiğit, “Bütün bu yalnızlaşma ve yalıtmanın sonucunda herkes sistemin karşısında acizleşiyor. Bizi acizleştirmek ve yok etmek istiyorlar. Kapitalizmin çeşitli dönemlerde kente dair farklı yaklaşımları oldu. Bir dönem kentler, ucuz iş gücü olsun diye kentin çeperlerinde çok yüksek oranlı nüfus birikirken oralar varoşlar, gidilmemesi gereken yerlerken, gecekondu mahalleriyken kentlerin büyümesiyle beraber buralar şehir merkezlerinde kaldı” dedi.

İnsan-insan çelişkisi ve insan-doğa çelişkisinin bugün en fazla üzerinde durulması gereken konu olduğuna dikkat çeken Koçyiğit, “Bu çelişkilerin her biri gündelik hayatımızın içerisinde yeniden ve yeniden üretiliyor. Herkes fark ederek veya etmeyerek bu ilişkinin ve çarkın birer dişlisi haline geliyor. Kentler, sadece yaşattıkları hava kirliliği, olumsuz barınma koşulları, kirli su veya diğer parametreler üzerinden insan sağlığını olumsuz etkilemiyor. En temel varoluş olan toplumsallığımıza yönelerek bizleri sağlıksız kılıyor” diye belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık tanımının “Sağlık bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik halidir” olduğunu hatırlatan Koçyiğit, “Bugün bizler bunu tartışmaya açacağız. Bütün bu tanımlama yeterli midir, yoksa sağlıklı olmak için farklı parametreler farklı iyilik halleri de gerekli midir konularını ele alacağız. Hatta bir siyasal iyilik halini de ekleyebilir miyiz konusunu da tartışmaya açacağız” dedi.

AKP’NİN ‘PATRON SEVGİSİ’

Koçyiğit’in ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e gönderilen 2019 yılı bütçesine değindi. 1 Ocak 2018 itibariyle 509 milyar TL olan dış borcun 1 Kasım 2018’de 244 milyar TL artarak 753 milyar TL’ye çıktığını hatırlatan Hamzaoğlu, AKP hükümetinin patron sevgisinin vergilerden anlaşılabileceğini söyledi. Hamzaoğlu, “AKP kurumlardan aldığı vergiyi giderek düşürüyor. AKP döneminden önce devlet 100 TL’lik karın 46 TL’sini talep ediyordu. Bugün itibariyle kazandığının 100 TL’sinin 20 TL’sini talep ediyor. Kurumlar vergisi yüzde 46’dan yüzde 20’ye düştü. KDV yüzde 10’dan yüzde 18’e çıkartılarak yüzde 80 arttı” dedi.

Hamzaoğlu, sağlık bütçesi verilerini şöyle paylaştı: “Merkezi devlet bütçesi olarak 2019 yılı için sağlığa yaklaşık 48 buçuk milyar TL pay ayırmışlar. TÜİK’in verilerine göre; 2019 yılında kişi başına 584 TL sağlık için devlet harcaması yapılacağını görüyoruz. Eğer Sağlık Bakanlığı bütçesinden çalışan personel için ödenecek maaşlar ve SGK primleri çıkartılırsa kalan parayla sağlık için harcanacak para sadece 260 TL civarında. Koruyucu sağlık hizmetleri için kişi başına harcayacakları para 13 TL. SGK’ye yatırılan primler, hane halkı harcamaya dahil edildiğinde Türkiye’de 100 TL’lik sağlık harcamasının 73 TL'sini bizler primle, katılımla, muayene ücretleri ile cebimizden ödüyoruz. Devletin yaptığı harcama sadece 23 TL.”

SGK'NİN HARCAMALARI 

Hamzaoğlu, devamla şunları söyledi:  “Son dönemde devletin sağlık için yapmış olduğu merkezi harcama diye geçen kalemlerde AKP hükümetinden önce SGK’nin yapmış olduğu harcama toplam harcamanın yüzde 53’ünü SGK kurumları yapıyordu. 2017 kesinleşmiş bütçesine göre SGK’nin yapmış olduğu harcama toplam devlet harcamasının yüzde 72’si. Yani harcama yaptık dedikleri şey bizlerden prim toplayarak kuruma verip onlardan yaptıkları harcamaya devlet harcaması yaptık diye söylüyorlar. O zaman TÜİK’in sağlık harcama istatistikleri diye yayınladığı haber bültenlerinden uzak duracağız. Durmazsak onların gemisine binmiş oluruz. Bunun için alternatifleri yaratabilmek, o metinleri eleştirel okuyabilmek.” 

Kurultay, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı bir şekilde devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.