DTO’dan hekimlerin duruşmasına katılım çağrısı

Hekimlerin savaş karşıtı açıklamasından kaynaklı yargılandıkları davalara katılım çağrısında bulunan DTO Başkanı M. Şerif Demir, ayın 26’sında Mardin, ayın 27’sinde Ankara adliyesinde olacaklarını belirtti.

DTO’dan hekimlerin duruşmasına katılım çağrısı
17 Aralık 2018 Pazartesi 15:10

banner225

Diyarbakır Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri hakkında "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" başlıklı açıklama nedeniyle açılan davanın 27 Aralık’ta Ankara’da görülecek duruşmasına ilişkin basın toplantısı yaptı. Açıklama, Türkçe ve Kürtçe okundu. DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” basın açıklamasının evrensel olarak hekimlerin savaşa karşı duruşunu ifade ettiğini belirterek, tüm çatışmalı ortamların halk sağlığını tehdit ettiğini ifade eden açıklamanın kapsamı nedeniyle de evrensel hekim tutumunu içerdiğini söyledi.

‘HEKİMLERİN YAŞATMA SORUMLULUĞU VARDIR’

Savaşların ve çatışmalı ortamların insanlık ve toplum sağlığı açısından yarattığı yıkıcı sonuçların ortada olduğunu ifade eden Demir, “Savaşlar sadece savaşan tarafların değil, öncelikle bebeklerin, gebelerin, kadınların ve yaşlıların olmak üzere bütün toplumun sağlıklı yaşam hakkının elinden alınması demektir. Aynı zamanda tedavi gereksinimi olan kişilerin tedavi olanaklarının ortadan kaldırılması, çevresel sorunların baş göstermesi, açlık, yoksulluk ve ölüm anlamına gelmektedir. Tüm bu nedenlerle hekimlerin savaşlara karşı çıkması ‘yaşatma sorumlulukları’nın doğal ve kaçınılmaz bir sonucudur” diye konuştu. 

HEKİMLERE DESTEK ÇAĞRISI

Demir, olağandışı durumlarda mesleki sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarının yargılandığını, Cizre ambulans davasının ikinci duruşmasının 26 Aralıkta Mardin’de görüleceğini hatırlatarak, yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin onurlu üyeleri olarak yaşatma ve barışın yanında, savaşın karşısında yer alacaklarını söyledi. Demir, tüm hekimleri ve barıştan yana olan herkesi 26 Aralık’ta Mardin Adliyesi’nde, 27 Aralık’ta Ankara Adliyesi’nde hekimlere destek vermeye çağırdı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.