Dr. Yerlikaya: Torba Yasa tamamen geri çekilmeli

Sağlıkta yaşanan sorunların hastaneleri işletme, hastaları ise müşteri olarak görme anlayışından kaynaklandığını belirten Dr. Halis Yerlikaya, torba yasanın içindeki bazı maddelerin, meslek örgütlerinin bir kısmını çalışamaz hale getirdiğini vurguladı ve tasarının tamamen geri çekilmesini istedi.

Dr. Yerlikaya: Torba Yasa tamamen geri çekilmeli
20 Kasım 2018 Salı 10:39

AKP tarafından 30 Ekim’de Meclis’e sunulan "Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Meclis Sağlık Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Meclis Genel Kurulu’na gönderildi. Sağlık düzenlemelerini de içeren teklif, doktorları ilgilendiren tartışmalı 5'inci maddede yapılan değişiklikle 15 Kasım’da Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Hekimler, bir maddesinde değişiklik yapılan teklifin, yetersiz olduğu görüşünde. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, şiddete karşı caydırıcı bir yanı olmayan yasa teklifinin bir bütünen geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

‘SAĞLIK POLİTİKALARI DEĞİŞMELİ’

Sağlıkta şiddet ve halkın sağlığa erişimiyle ilgili yaşanan sorunların çözümüne dönük uzun süredir talepleri olduğunu belirten Yerlikaya, şiddet sorununun artık hekimlerin, sağlık çalışanlarının neredeyse her gün karşılaştıkları bir vaka olmaya başladığını belirtti. Yaşanan sorunların “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı altında hastaneleri işletme ve hastaları müşteri olarak görme anlayışından kaynaklandığına dikkat çeken Yerlikaya, bir bütün olarak sağlık politikaları değişmeden sağlıktaki şiddete çözüm bulunamayacağını ifade etti.

‘TTB’NİN ÖNERİSİNİN SUNULDUĞUNU DÜŞÜNDÜK’ 

Ekim ayında Meclis’e sunulan “Torba Yasa Tasarısı”nın “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak topluma sunulduğunu dile getiren Yerlikaya, "Biz başta TTB olarak buna sevindik. TTB'nin yasa önerisinin teklif olarak sunulduğunu düşündük. Torba yasanın içinde 44 maddeyi incelediğimizde hiç beklemediğimiz durumlarla karşılaştık. Tasarın 5’inci maddesi, hekimleri açlığa mahkum eden, hekimleri meslekte men etme, mesleklerini yapamaz duruna getiren bir maddeydi. Bunu getirmeye çalışıyorlardı, bunu kabul etmedik ve mücadelemiz kısmen sonuç verdi; ama yeterli değil" ifadelerini kullandı. 

‘BEDEL ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİLİZ’

Başta HDP, CHP, İYİ Parti milletvekilleri olmak üzere tüm muhalif milletvekillerinin, başta 5’inci madde olmak üzere bütün maddelere ilişkin bir karşı duruş sergilemesinin değerli olduğunu kaydeden Yerlikaya, şöyle devam etti: “AKP milletvekillileri tarafından farklı önergeler verilerek yapılan değişiklikle, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilmiş hekimlerin yine SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışabileceği öngörülüyor. Ataması yapılmaması ve güvenlik soruşturması nedeniyle mecburi hizmeti yapamamış hekimlerin bir bedel ödemesi gerekiyor. Bu bedel, 450 gün bekledikten sonra hekimlik görevini SGK anlaşması olan özel bir hastanede çalışabileceğidir. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Görevimizi yapmak için bedel ödemek zorunda değiliz.” 

‘TORBA YASA TAMAMEN GERİ ÇEKİLSİN’

Torba yasanın içindeki bazı maddelerin, meslek örgütlerinin bir kısmını çalışamaz hale getirdiğini vurgulayan Yerlikaya, şunları kaydetti: "Yine, eczacılık ve ilaçlarla ilgili çeşitli maddeler var. Burada özel şirketlerin eczane açabileceğine ilişkin madde kabul edildi. Yani, temel olarak şiddet yasası diye sundukları 24’üncü madde, hiçbir şekilde herhangi bir değişiklik içermiyor. Şiddete karşı caydırıcı bir yanı yok, içinde hekimlere yönelik cezalar var. Bizim temel talebimiz, bu torba yasa tamamen geri çekilsin. TTB ile sendikalarla istişare edilerek onların taleplerini doğrultusunda, caydırıcı önlemler içerecek bir yasa teklifinin yeniden sunulmasını talep ediyoruz."

‘KHK’LER ORTADAN KALKMALI’ 

Çalışma hakkını engelleyen, ayrımcılığa yol açan haksız, hukuksuz bir şekilde hekimlikten men etme amacını taşıyan her türlü yasaya karşı mücadeleye devam edeceklerini aktaran Yerlikaya, hekim olduklarını, kamuda çalışmak istediklerini, KHK’lerin sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi. 

‘HUKUKSAL DAYANAĞI YOK’

Dünya Tabipler Birliği’nin Torba Yasa’daki 5’inci maddeyi utanç verici olarak değerlendirdiğini hatırlatan Yerlikaya, bir hekim icazetini hekimlik mesleğinin hocalarından, diplomalarından, tıp fakültesinden aldığını, yasayla hekimlerin hekimlik yapmalarını engellemenin hukuksal dayanağı olmadığını belirtti.

‘SAĞLIK ALININDA KEŞMEKEŞLİK’

Sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte sağlık alanında bir keşmekeşlik yaşandığına dikkat çeken Yerlikaya, şehir hastaneleri adı altında dünyanın terk ettiği bir takım uygulamalarla, sağlık alanında bir bütün olarak emekçilerin emeğini görmeyen bir metalaşma sürecinin yaşandığını kaydetti. Yerlikaya, özellikle ilaca erişim noktasında ciddi sorunlar yaşandığını, mevcut sağlık politikalarıyla gidilirse bunun daha da kötüye gideceğini ifade etti.

‘HEKİM YAŞAMDAN YANA TAVIR ALIR’

TTB'ye ve sağlık çalışanlarına yönelik çok ciddi yönelimler olduğunu ifade eden Yerlikaya, şiddetin bir çözüm olmadığını, savaşın acı ve gözyaşı getirdiğini, hekimlik değerleriyle bağdaşmayacağını ifade ettikleri için iktidarın hışmına uğradıklarını dile getirdi. Yerlikaya, “Biz hekimiz ve yaşatmak için uğraşabiliriz. Ancak yaşamdan yana tavır alırız” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.