Danıştay, HASAM Genelgesinin Yürütmesini Durdurdu

Danıştay, Genel Sağlık-İş’in başvurusu sonucunda; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nca yayınlanan ve Halk Sağlığı Merkezleri’nin (HASAM) kurulmasını düzenleyen 23.03.2016 tarih ve 2016/5 sayılı Genelge’nin yürütmesini durdurdu.

Danıştay, HASAM Genelgesinin Yürütmesini Durdurdu
12 Ocak 2017 Perşembe 13:02

Genel Sağlık-İş, Halk Sağlığı Merkezleri’nin kurulması düzenleyen 2016/5 sayılı Genelge içeriğindeki düzenlemelere itiraz hakkı saklı kalmak üzere; hukuka ve normlar hiyerarşisine uygun olmayan genelgenin usule aykırı olduğu ve böyle önemli bir düzenlemenin bir oldu-bittiye getirilemeyeceği gerekçeleri ile Danıştay’a yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açmıştı.

Dava ve talepleri görüşen Danıştay Onbeşinci Dairesi, Genel Sağlık-İş’in taleplerinin kabulüne karar vererek HASAM Genelgesi’nin tamamının yürütmesi durdurdu. Danıştay kararında: “…anılan Genelge’de yer alan halk sağlığı merkezlerinin organizasyonu, bünyesinde aile hekimliği biriminin kurulması, aile hekimliği personeline mesai dışı nöbet görevi verilmesi gibi hususlardan, bu merkezlerin birinci basamak sağlık hizmeti sunmak üzere kurulan yeni bir yapılanma olduğu anlaşılmaktadır. Gerçekten de adı geçen merkezlerinin fonksiyonlarına bakıldığında, bu merkezlerin ek birim olarak nitelendirilemeyeceği açıktır. Hal böyle iken, yeni bir sağlık hizmeti sunumunda bulunan, Kanunda ve yönetmelikte öngörülmeyen, tanımlanmayan bir kurumun kuruluşunun ve işleyişinin genelge ile düzenlenmesi hukuken mümkün olmayıp, bu düzenleme normlar hiyerarşisine de aykırılık teşkil etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun hukukî usullere riayet etmeksizin bir düzenlemeye gittiğini belirten Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Danıştay’ın bu haklı gerekçesinde dikkat çeken husus, tüm vatandaşları ve tüm birinci basamak sağlık çalışanlarını ilgilendiren böyle önemli bir konunun, tartışılmadan ve “ben yaptım oldu” mantığı ile düzenlemeyeceğidir.” dedi. Hukuk devletinin vazgeçilmez olduğunu kaydeden Zekiye Bacaksız, Genel Sağlık-İş olarak her türlü
hukuksuzluğun karşısında olmaya taviz vermeksizin devam edeceklerini vurguladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.