Video | Meclis'te tansiyon yükseldi! CHP'li Özgür Özel açtı ağzını yumdu gözünü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın veto ettiği, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesiyle ilgili madde, TBMM Genel Kurulu'nda AKP, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri arasında tartışmaya neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşması ise tartışmaya damga vurdu.

Video | Meclis'te tansiyon yükseldi! CHP'li Özgür Özel açtı ağzını yumdu gözünü
04 Aralık 2019 Çarşamba 13:47

banner255

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, 5,5 yıllık görev süresi boyunca kendisine tanınan Anayasal bir hakkı ilk kez kullandığını ve bir kanunu veto ettiğini belirtti.

Video:

AKP ve MHP milletvekillerinin, Genel Kurulda termik santral düzenlemesini de içeren yasaya büyük bir öz güvenle oy verdiğini ifade eden Özel, "Yalvardık, yakardık, 'yapmayın' dedik oy verdi. Bizim milletvekillerimiz kendi ilçelerinde Afşin, Seyit Ömer, Tunçbilek, Orhaneli, Yatağan, Soma, Kangal, Çayırhan, Kemerköy ve Yeniköy'de yaşayan bebeğin ciğerini hatırlattı. O ciğeri bazı kalpler düşünmedi, bazı beyinler orada devreye girmedi. O parmak, KOAH hastaları için kalkmadı, kanser tehlikesi için kalkmadı." ifadesini kullandı.

"YAŞANAN MESELE SİYASİ ŞİZOFRENİK BİR HALDİR"

Özel, şöyle devam etti:

"Vetonun kendisinden memnunuz ama demokratik açıdan ele alındığında hepimizin demokratik bir Alzheimer olması lazım. Geçen gün burada şevkle el verenler dün akşam Twitter'dan Cumhurbaşkanına teşekkür ediyor. Maddenin iptali doğruysa 10 gün önce niye el kaldırdın? 10 gün önce vicdanınla karar veriyorsan 10 gün sonra Cumhurbaşkanına hangi vicdanla alkış tutuyorsun? Yaşanan mesele siyasi şizofrenik bir haldir. Nasıl oluyor da aynı maddeye 10 gün önce yalvarmamıza rağmen 'evet' oyu kullananlar 10 gün sonra kişilik değiştiriyor.

Hanginize sorsak 'Yürütmenin de bir bildiği var, elektrik lazım. Son bir kez olsun. Termin koyacakmışız, iyi olacakmış.' Vatandaşın yüzüne bakamaz hale gelince minareden at beni, in aşağı tut beni. Saraydan talimat. 'Evet' oyuna kalkan eller, vetoyu alkışlıyor. Bu kabul edilemez." 

AKP'DEN ELEŞTİRİLERE YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, termik santral düzenlemesini de içeren yasayı iade ettiğini anımsatan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, eleştirilere yanıt verdi. Özkan, "Burası parlamento. Bir tarafta parlamentonun gücü diğer tarafta Sayın Cumhurbaşkanımızın yetkisi. Elbette kullanacak. Bundan sonra çok daha fazla kullanacak." ifadelerini kullandı.

Özkan, şöyle konuştu:

"Kuvvetler ayrılığı yok' demek istiyorlar, Cumhurbaşkanımız veto edince farklı söylemler. Biz milletimize ve memleketimize hizmet ediyoruz. 7 yıl önce böyle bir yasal düzenleme var mıydı ki süresi uzatılsın? Yoktu. Bütün mücadelemiz Türkiye'de yeşil, temiz bir hava olsun. Süresi uzatılan yasal düzenlemeyi de biz yaptık. Buna rağmen filtrelerle ilgili yapılmayan son süreyi de belirli bir takvime bağlamak suretiyle yine bunun yasal düzenlemelerini yapan biziz. Yasanın ülkemiz çıkarlarına uygun olduğunu düşünüyorduk ve yasayı yaptık ama denge denetim gereği Sayın Cumhurbaşkanımızın veto etmesi de parlamentonun çalışması açısından önemlidir."

TÜRKKAN: BUNU ANCAK PSİKOLOGLAR AÇIKLAYABİLİR 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, AK Parti Grup Başkanvekili Özkan ve AK Partililerin yerinde olmak istemediğini ifade ederek, dün "kanun geçti" diye alkışlayanların, bugün "veto geldi" diye alkışladığını savundu. Türkkan, bu durumu sosyal bilimci ya da siyaset bilimcilerin açıklayamayacağını ancak psikologların açıklayabileceğini öne sürdü.

AKP Grup Başkanvekili Özkan, AKP iktidarında, 17 yılda çevre, yeşil, temiz havayla ilgili ne yaptıklarının görülebileceğini söyledi. Özkan, CHP'li belediye döneminde 1994'te, İstanbul'da her gün hava kirliliğinden ölenlerin raporlarının televizyondan sunulduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özel, bunun bir iftira, açıklamayanın da müfteri olduğunu dile getirdi. Özel, "bu vetoya kuvvetler ayrılığı diyebilmek için o kuvvetin kararına dakikalar içinde biat edilmemesi gerektiğini" ileri sürdü.

Özkan, Özel'e, "Bazı deliller vardır ki ispata gerek yoktur." karşılığını verdi.

Genel Kurulda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini de içeren Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK'de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u geri gönderme tezkeresi bilgiye sunuldu.

TBMM ve Sayıştayın 2018 Yılı Dış Denetim Raporlarının inceleme sonuçları da TBMM Genel Kurulu'nda okundu.Kaynak: Cumhuriyet

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.