Temelli: Tecridin olduğu yerde adalet mümkün değil

Partisinin Muş il kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bu ülkede mutlak tecrit var. Tecridin olduğu yerde adaleti var etmek mümkün değil. Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit bir hukuk sistemidir. Tecrit son bulmadığı sürece bu ülkede insan hakları daha kötüye gidecektir” dedi.

Temelli: Tecridin olduğu yerde adalet mümkün değil
01 Şubat 2020 Cumartesi 15:10

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Örgütü, "Özgürlükte ısrarcı, mücadele de kararlıyız” sloganıyla 3. Olağan Kongresi'ni yaptı. Şato Düğün Salonu’nda yapılan kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Muş milletvekilleri Mensur Işık, Şevin Coşkun ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, görevden uzaklaştırılarak, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, yerlerine kayyım atanan Bulanık, Varto belediye eşbaşkanları, önceki dönem Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların yöneticileri, HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Divan seçimi ve faaliyet raporunun okunması ardından, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

İl Eşbaşkanı Aynur Saruca'nın kısa konuşması ardından Eş Genel Başkan Sezai Temelli konuştu. Konuşmasına il örgütünde çalışan ve emek veren herkese teşekkür etmekle başlayan Temelli, seçilecek yeni yönetime başarılar diledi. HDP'nin büyük kongresinin büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine tanıklık edeceğini dile getiren Temelli, Ankara'da on binlerin yan yana gelerek, HDP'nin direnişini ortaya koyacağını söyledi. 

‘İKTİDARDAN KURTULMA ZAMANI GELMİŞTİR'

HDP'nin Büyük Kongresi ile iktidar yürüyüşünü, Türkiye halklarının özlemini hayata geçirmek için kararlı adımını atacağını belirten Temelli, "Türkiye halklarının umudu budur, beklentisi budur. Artık bu ceberut iktidardan, bu faşist iktidardan, bu zihniyetten kurtulma zamanı gelmiştir. Bu yüzden biz HDP’liler 7/24 çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi değiştireceğiz, Ortadoğu'yu değiştireceğiz, dünyayı değiştireceğiz. Bizim ihtiyacımız olan şey barıştır, özgürlüktür. Özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesini hep birlikte hayata geçireceğiz. Büyük Kongre bu anlamda büyük bir değişim dönüşüm sürecine tanıklık edecek" diye konuştu. 

'ÊDÎ BES E'

Otoriter rejimlerin, barbarlar diktatör heveslilerinin değişen dünya karşısında tutunmaya çalıştığını belirten Temelli, şöyle devam etti: "Bu, nafile bir çabadır. Hepsini tarihin çöplüğüne süpürüp atacağız. Başta da Erdoğan’ı. Êdî bes e, yeter artık. İnsanların yakasına yapışmış, insanların aşına, işine musallat olmuş, kendi saray iktidarları için Türkiye’yi, Ortadoğu’yu, Libya’yı, Akdeniz’i yangın yerine çevirmişler. Bu yangına son vermek, kararlı bir barış ve demokrasi mücadelesi ile mümkündür.

ŞİMDİ DEMOKRASİ İTTİFAKI ZAMANI

Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz konferansta bir kararlılığı hep beraber dile getirdik. Dedik ki şimdi demokrasi ittifakı zamanı. Bu gidişatı durduracak olan şey bir demokrasi ittifakıdır. Neden mi? Çünkü herkes bu iktidardan muzdarip, herkes itirazını dile getiriyor, herkes değişim istiyor. Bu nasıl olacak, demokrasi ittifakı ile olacak. Farklı yerlerdeki tüm mücadeleleri bu siyasetle bu özlemle buluşturacağız. Bu mücadele zemininde yan yana geleceğiz, mücadelemizi örgütleyeceğiz demokrasi ittifakını ayağa kaldıracağız. İktidara öyle yürüyeceğiz.

CUMHURBAŞKANI HÜKÜMET SİSTEMİ ZORBA SİSTEMDİR

Çünkü Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi, uydurma sistemdir. Uydurma olduğu için de zorbalıkla ayakta duruyor. Şiddetle, zulümle ayakta duruyor. Elindeki şiddet mekanizmaları yetmemiş şimdi koruculuğu modernize ediyor, kentlere taşıyor, bekçiliği getiriyor. Bekçilerin beline silah takacak, mahallelerde terör estirecek. Tıpkı korucuların Kürdistan’da estirdiği terör gibi. Bu terörü kentlere, mahallelere, sokaklara taşıyacak. Çünkü Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi zorba sistemidir. Bu zorba sistemi sözde kolluk gücü, özde paramiliter güçlerle ayakta tutmaya çalışacak. O yüzden bu sistem yıkılmalıdır. O yüzden yerel demokrasi ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce geçilmelidir. Eğer bunu başaramazsak bu zorbalık her yeri kaplamaya devam edecek. O yüzden yeni bir iktidara ihtiyaç var, HDP iktidarına ihtiyaç var. 

DEMOKRASİ GÜÇLERİYLE VAR ETMEK İSTİYORUZ

Tüm demokrasi güçleriyle bu iktidarı var etmek istiyoruz. Kadınlarla, çiftçilerle, emekçilerle, gençlerle, tüm halklarla tüm inançlarla bu iktidarı var etmek istiyoruz. Eskiyi tekrar etmek değil, eskiden kurtulmak yeniyi var etmek için istiyoruz. Adalet için istiyoruz, bütün meselelerimizi çözmek için istiyoruz. Toplumsal, siyasi barış için, iktisadi barış için istiyoruz. Eğer bunları var edemezsek bu kayyımcı cumhuriyet ayakta durmaya devam eder. Buna son vermenin yolu cumhuriyeti demokratikleştirmekten geçiyor. Bunu var etmenin yolu demokratik ulus anlayışından geçiyor. Bunu var etmenin yolu radikal demokrasi mücadelesinden geçiyor. Demokratik çözümden, demokratik anayasadan geçiyor. Bu yüzden de biz bu fikriyatı örgütlemeli ve iktidara taşımalıyız. Halkın ihtiyacı, toplumun özlemi budur. Bunu var etmeye çalışıyoruz. Demokratik çözüm, onurlu bir barış, demokratik cumhuriyet için mücadeleyi yükseltiyoruz. Bu mücadeleyi de tabii ki bu fikriyat etrafında ilmek ilmek örmeye devam ediyoruz. Nerede olursak olalım bu mücadeleyi bu amaçla büyütüyoruz

TECRİT BİR HUKUK SİSTEMİDİR

Bu ülkenin öncelikle ihtiyaç duyduğu şey adalettir. Bu ülkede hukuk yok, adalet yok, yargı yok. Buna dur demenin zamanı gelmiştir. En büyük adaletsizlik tecrittir. Bu ülkede mutlak tecrit var. Tecridin olduğu yerde adaleti var etmek mümkün değildir, adaletten bahsetmek mümkün değildir. Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit bir hukuk sistemidir. Bu hukuk sistemi; hukuk devletini, insan haklarını, temel hakları yok sayan OHAL’in hukuk sistemidir. Bütün referansını tecritten alır. O yüzden de tecrit son bulmalıdır. Tecrit son bulmadığı sürece bu ülkede insan hakları daha kötüye gidecektir. Zaten öyle olmadı mı? Son 5 yıla bakın. 

BÜTÜN KAYNAKLARI BETONA GÖMDÜLER

Bunlar insanların ekmeğine, aşına çökmüş bir iktidardır. Tüm kaynakları Saray’ın saadeti için, yandaş müteahhitleri için harcarlar. Şu Muş Devlet Hastanesi'ne gidin bir tane uzman doktor bulamazsınız. Nerede bu sağlığa ayrılan kaynaklar? Şehir hastanelerinde yani betonlarda. Betona gömdüler bütün kaynakları, hasta garantisi verdiler, insanları hasta ettiler. Durum budur. Bu iktidarın aslında karnesi budur. Bu iktidardan bu yüzden kurtulmak zorundayız. Muş'un, Kürt halkının yoksulluğunu son vermek istiyorsak bu iktidardan kurtulmalıyız. Kentimizi biz yönetmeliyiz. Halklar, emekçiler, kadınlar yönetmeli. Kendi hakları ve ihtiyaçları için ortak zenginliği hakça, adaletçe paylaşacak bir düzen kurmalıdır. İşte HDP'nin programı budur. Yerel yönetimlerde de merkezi yönetimde de budur. Hakça, adaletçe bir dağıtım programını var etmektir. Çünkü ülkenin yeterince kaynağı vardır, zenginliği vardır; ama bu zenginlik yanlış ellerdedir. Bunu yanlış ellerden kurtarıp halka vermenin zamanıdır. 

DEPREM VERGİLERİ… 

Elazığ depremi geliyorum dedi geldi. İstanbul depremi de geliyorum diyor. 99 Kocaeli depreminden sonra ilave vergiler alındı. Bu vergiler için dendi ki buradan bir kaynak yaratacağız, deprem bölgelerinde yapacağımız. Yatırımlarla büyük felaketlerin önüne geçeceğiz. Ama tam tersine o büyük felaketlere hazırlanmak yerine o büyük felaketleri büyütecek şekilde bu kaynakları kullanmışlar. Sırf müteahhitleri zengin olsun diye. 

KAYNAKLAR TOPLUM İÇİN KULLANILMADI

Şimdi çıkıyor millete ahkam kesiyor, 'Kaynağı nerede kullanmak gerekiyorsa orada kullandık' diyor. İşte Elazığ bunu gösterdi. Yarın İstanbul da bunu gösterecek. Van da bunu göstermişti. Van depremi ile mücadele etmiş, o depremden sonra kenti ayağa kaldırmış! Bekir Kaya’yı Silivri’ye gönderiyorsun o kaynakları Saray’a harcıyorsun. Yalan söylüyorsun. Halkın kaynaklarını hiçbir zaman toplumun gerçek ihtiyaçları için kullanmadınız. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DALGA GEÇİYOR

Durum çok vahim. Diyanet İşleri Başkanı çıkıp, 'Deprem kıyametin alıştırmasıdır' diyor. Bu ülkenin inananlarıyla dalga geçiyor. Böyle bir ayet mi var? Sen ne biçim bir insansın ki böyle bir uydurma açıklama yapıyorsun. TOKİ çalışıyor faizlerle ilgili fetva veriyor, deprem oluyor Saray’ı kurtarmak peşinde. Erdoğan  Ankara’ya Saray yaptı ya Diyanet İşleri Başkanı da kendisini şeyhülislam sanıyor. Osmanlı'da da böyleymiş, saray ne kadar sıkışsa halka verirler fetvayı kendileri götürürler sefayı. Hikaye hiç değişmemiş. Aynı mantıkla dini siyasete alet etmeye devam ediyorlar. Buna son vermek lazım.  

FİLİSTİN DUVARLARI TÜRKİYE'DEN GİDEN ÇİMENTO İLE ÖRÜLÜYOR

Bütün halkların umudu mücadelemizde. Ortadoğu halklarının da. Ortadoğu halklarını tehdit ediyorlar. Şimdi Filistin halkına sahip çıktılar. Bu konuda da ahkam kesiyorlar. Biliyor musunuz İsrail devleti Filistinlileri gettolara mahkum ediyor, duvarların içinde yaşamaya mahkum ediyor. Büyük büyük duvarlar örüyor. Hani bizim sınıra örülen duvarlar var ya ondan da yüksek duvarlar örüyorlar. Filistin halkı o duvarların arkasında aç, yoksul, İsrail devletinin şiddetine maruz kalıyor. O betonlar nasıl örülüyor derseniz. Türkiye’de giden çimento ile örülüyor. AKP iktidarı döneminde İsrail ile ticaret hacmi 10 kat artmış. 'Çimento satıyoruz, para kazanıyoruz' diyorlar. İşte o çimento ile o duvarlar örülüyor. Madem sen İsrail devletini kınıyorsun o zaman İsrail ile tüm anlaşmaları askıya al. Tamamıyla göz boyama. Geçmişte Mavi Marmara’da olduğu gibi bugün de aynı göz boyamayı devam ettiriyorlar. 

İDLİB'DE YAŞANANLARIN MÜSEBBİBİ 

Aynı şey Libya’da. Libya’da çözümün nereden geçeceği belli ama çeteler üzerinden kışkırtma peşinde bir dış politika var. Suriye’de, Serekaniye’de, Afrin’de yapılan tüm vahşet ortada. İdlib meselesi şimdi önümüzde. İdlib için  gözyaşı döküyor. Kim müsebbibi? El Nusra'yı kim destekledi? IŞİD çetelerini kim destekledi? O çetelerden ÖSO’ları, SMO’ları kim yarattı? Böyle dış politika olmaz. 

HDP olarak bizim dış politika ilkemiz Türkiye’de demokrasi, bütün komşularımızda demokrasiden geçer. Böyle bir dış politikayı var etmek için de bir an önce bu iktidardan kurtulmalıyız. 

Büyük kongremizle geleceğin ittifakını hep birlikte var edeceğiz. 

Ne yapmalı, nasıl yapmalı sorusunun yanıtını hep birlikte üreteceğiz. Büyük kongremizle geleceğin ittifakını demokrasi ittifakı çerçevesinde hep birlikte var edeceğiz. Bir toplumsal mutabakatı hayata geçireceğiz. İlmek ilmek öreceğiz. Hep birlikte demokratik bir anayasa yapabilir bir meclisi inşaa etmek için çalışacağız. Biliyoruz ki toplumsal mutabakatını sağlıklı bir şekilde hayata geçiren toplumlar tüm sorunlarını çözebilir. Tüm sorunlarımızı ancak böyle çözebiliriz. Şimdi dünden çok daha güçlü bir mücadeleyi kararlılıkla, üçüncü yolla hep birlikte hayata geçireceğiz." 

Temelli'nin konuşması ardından tek liste ile gidilen seçimde HDP İl Eşbaşkanlığı'na Sibel Genç ve Abdulbarih Yiğit seçildi.  


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.