Temelli: Suriye’de tüm dış güçler çekilsin

ABD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’den çekilme kararını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Suriye’de tüm dış güçlerin çekilmesi gerektiğini belirterek, BM’ye “inisiyatif al” çağrısında bulundu.

Temelli: Suriye’de tüm dış güçler çekilsin
20 Aralık 2018 Perşembe 17:03

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bölge ziyaretleri kapsamında partisinin Diyarbakır İl Örgütü’nü ziyaret etti. HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkanı Yardımcısı Alican Önlü’nün de eşlik ettiği Temelli ve beraberindekileri, il binasının kapısında HDP Diyarbakır İl Örgütü Eş Başkanı Filiz Buluttekin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl eşbaşkanları İbrahim Çiçek ve Naşide Toprak, HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Dersim Dağ ile partililer karşıladı.

İl binasında kısa bir açıklama yapan Temelli, bölge ziyaretleri kapsamında en son Diyarbakır İl Örgütünü ziyaret ettikten sonra ziyaretlerini sonlandıracaklarını söyledi. Devletin Diyarbakır İl Örgütüne yönelik yürütmüş olduğu baskı, gözaltı politikalarına karşı kenti ziyaret ettiğini aktaran Temelli, AKP’nin seçim politikasının HDP’yi düşmanlaştırarak HDP’nin yetkililerini gözaltına alarak, HDP’yi çalışamaz duruma getirmeyi amaçladığını ifade etti. Temelli, yürütülen bu politikalar kapsamında ise HDP’ye yönelik saldırıların kapsamlılaştırıldığına dikkat çekti.

‘TECRİT DERHAL SON BULMALI’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in eyleminin 43’üncü gününde olduğunu hatırlatan Temelli, şöyle konuştu: “Bu açlık grevi, Türkiye’deki İmralı tecridine karşı çıkmak ve Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması içindir. Bu açlık grevi önemlidir. Çünkü Türkiye açısından özellikle Türkiye’nin barışı ve demokrasisi açısından bu açlık grevi çok güçlü bir itirazdır ve eylemdir. Fakat bu açlık grevi duyulmasın ve görülmesin diye iktidar, elinden geleni yapıyor. Bizler de farklı il ve ilçelerimizde açlık grevine ve Leyla Güven’e destek olduk. Bu tecrit politikasına karşı güç birliği sergiledik. Buna karşılık da il ve ilçe binalarımız basıldı. Birçok arkadaşımız gözaltına alındı. Oysa açlık grevi demokratik bir eylemdir. Bu eyleme kulak vermek gerekir. Ve bu eylemin ne amaçla ve niçin yapıldığını herkes tarafından çok iyi anlaşılması önemlidir. Bir kez daha Türkiye’ye seslenmek istiyorum. Bakın, zaman hızla geçiyor. Bugün 43’üncü gündeyiz ve sevgili Leyla Güven’in sağlık sorunları vardır. Hızlı kilo kaybı vardır ve kritik süreç başlamıştır. Daha fazla geç kalmadan herkes üzerine düşen sorumluluğu almalıdır. Ve bu konuda yapılması gerekeni yapmalıdır. Bu konuda yapılması gereken, aslında Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin bir an önce son bulmalıdır. Bu konuda hızlıca bir adım atılabilir. Öncelikli adım avukatların bir an önce İmralı’ya gitmesi şeklinde olabilir. Bu çağrıyı bir kez daha dile getiriyorum.

İTİRAZINIZI YÜKSELTİN

Tecrit sürdükçe Türkiye içinde bulunduğu sorunlardan çıkamadığı gibi yepyeni sorunlara sürükleniyor. Türkiye’de hem toplumsal hem de iktisadi hem de siyasi anlamda kriz derinleşiyor. Birebir ilişkisi yokmuş gibi gözükse de tecrit politikası ve ona gelişen bu hukuksuzluk, hukukun, adaletin ve yargının yok sayılması, Türkiye’yi çok çok ciddi bir krize sürüklüyor. Ülkeyi uçurumun kenarına getiriyor. Bizler, hem tecridin sonlanması hem de sevgili Leyla Güven’in eylemine duyarlı davranılması konusunda tüm Türkiye halklarına, demokrat ve duyarlı kesimlere, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerine ve sendikalarına bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bu konuda, sesinizi çıkartın, itirazınızı yükseltin.

TECRİT TERCİHİ SAVAŞ TERCİHİDİR

Bu iktidarın Türkiye’yi sürüklemeye çalıştığı yere karşı hep birlikte yan yana duralım. Bu savaş politikalarına son verelim. Bildiğiniz gibi tecrit tercihi bir savaş tercihidir. Bugün tecridin sürekliliği,  aslında Türkiye’yi sürekli bir savaş ortamında tutmaktadır. Savaş politikalarına karşı tutsak kılmaktadır. Savaş çığırtkanlığı üzerinden iktidarını devam ettirmeye çalışan AKP ve Erdoğan iktidarı, bundan beslenerek yoluna devam etmeye çalışıyor. Bu savaş politikaların beraberinde ülkemize büyük bir yıkım getiriyor ve içinden çıkılmaz sorunları getiriyor. Sadece Kürt halkına değil tüm Türkiye halklarına ve emekçilerine, kadınlarına ve ayrım yapmadan herkese aslında acı, yoksulluk, işsizlik ve topyekûn zulüm getiriyor. Bu zulme karşı çıkmanın yolu, bugün tecride karşı çıkmaktır. Bu zulme karşı çıkmanın yolu savaşa karşı çıkmaktır.”

SURİYE’DEN BÜTÜN DIŞ GÜÇLER ÇEKİLSİN’

Gazetecilerin ABD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’den çekilmesine ilişkin sorularını yanıtlayan Temelli, “Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı taktik bir hamle gözüküyor. Daha öncede buna benzer şekilde Suriye’den çekilmeye dair açıklamaları olmuştu. Ama bizim görüşümüz çok nettir ve açıktır. Suriye’den bütün dış güçler çekilsin. Amerika’da, Türkiye’de ve Rusya’da çekilsin. Suriye’den bütün dış güçlerin çekilmesi, Suriye halklarının kendi gelecek ve kaderlerine karar vermesi bizim önceliğimizdir. Tabi çekilirken de bunları yanlarına alsınlar. Oraya götürmüş oldukları bu çeteleri, silahlı güçleri de yanlarına alıp çekilirlerse Suriye halkı, bir arada bir çözümü mutlaka var edecektir. Biz de o çözümü desteklemeliyiz. Buradan BM’ye de çağrı yapıyorum. Suriye üzerindeki bu savaş oyunlarına son vermesi konusunda BM acil olarak toplanmalıdır ve inisiyatif almalıdır. Tüm uluslararası kamuoyuna da çağrı yapıyorum. Suriye’deki acılara son vermek aslında barıştan ve çözümden yana tavır almakla mümkündür. Bu gerçekleşebilir. Amerika’nın çekilme kararı, bu anlamıyla oradaki tüm dış güçlere vesile olsun. Hepsi birden çekilsin” diye konuştu. 

‘OCAK’TA TÜM ADAYLARIMIZI AÇIKLAYACAĞIZ’

Yine gazetecilerin yerel seçimlerde HDP’nin belediye eşbaşkan adaylarının ne zaman açıklanacağı sorusuna Temelli, “Çalışmalarımız sürüyor. Biz bu çalışmaları yaparken daha önce de açıklamıştık. Çok kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Bunu yapmak da bizim için önemli. Adayların belirlenmesi bizatihi, toplumun ve halkımızın, bütün yerel dinamiklerin bu sürece katılmasını önemsiyoruz. Bu türden kapsamlı bir çalışma yürüttüğümüz için zamana yayıldı. Bu ayın sonuna kadar büyük bir kısmını açıklamayı umuyoruz. Ama en geç Ocak ortasında tüm adaylarımız açıklanmış olacak. Çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor” dedi.

‘BİLGEN KARS HALKININ TALEBİYDİ’

HDP Milletvekili Ayhan Bilgen’in Kars Belediye Eşaşkan Adayı gösterilmesine de değinen Temelli, “Kars’ta büyük bir sevinç yarattı. Tabi, sevgili Ayhan Bilge’nin açıklamasında merkezi bir iradeden çok Kars’taki geniş toplumsal kesimlerin bir ortak anlayışı ve talebi söz konusuydu. Genel merkezimiz de Ayhan beyle ortaklaşarak, ilk oradan başladık. Hayırlı olsun diyorum, Ayhan bey uğurlu gelecektir. Her yerde çok iyi adaylarla seçime gireceğiz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.