Temelli: Hükümet sessiz kalarak cezaevlerinden dördüncü cenazenin çıkmasına neden oldu

Seyhan ilçesindeki halk buluşmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İmralı tecridine karşı başlayan eylemlere ilişkin hükümetin sessizliğini eleştirerek, "Bize kulak vermeyenler bugün cezaevlerinden 4'üncü cenazenin çıkmasına neden oldu. Yazıklar olsun" dedi.

Temelli: Hükümet sessiz kalarak cezaevlerinden dördüncü cenazenin çıkmasına neden oldu
25 Mart 2019 Pazartesi 19:54

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Adana'nın Seyhan ilçesinin Dağlıoğlu Mahallesi'nde halkla buluştu. Temelli, kent girişinde HDP milletvekilleri ve çok sayıda yurttaş tarafından karşılandı. Temelli'nin aracının içerisinde olduğu konvoy mahallelerde dolaşarak halk buluşmasının yapıldığı Karasu kavşağına ulaştı. Geçtiği güzergahta halkın yoğun ilgisiyle karşılanan Temelli, binlerce kişi tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Buluşmada sık sık, "Zülküf yoldaş ölümsüzdür", "Ayten yoldaş ölümsüzdür", "Zehra yoldaş ölümsüzdür", "Medya yoldaş ölümsüzdür", "Şehit namirin", "Bê Serok jiyan nabe" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganları atıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle geldiği alanda, HDP’nin dev bayrakları dalgalandı. Kavşak üzerinde bulunan evlerden pencere ve balkonlara çıkan hak, partinin sicim coşkusuna ortak oldu. Buluşmada, il ve ilçelerinde aday gösterilen belediye meclis üyeleri tanıtıldı. Halk buluşmasına Kürt parti temsilcileri ve SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce de katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin konuşması sık sık "Jin, jiyan, azadî" sloganıyla kesildi. Temelli, Yaşar Kemal'in "Bu topraklar, bu coğrafya da ölüm bile kana doydu. Şimdi barışın şiirini söyleme zamanı" sözleriyle konuşmasına başladı. Temelli, Erdoğan'ın "defolun" sözlerine atıfta bulunarak, "31 Mart'ta biz sandığa gidiyoruz, siz gidiyorsunuz. Barış şiirlerini söyleyeceğiz" dedi. 

'BU İKTİDAR ÖLÜMDEN BESLENİYOR'

İktidarın ölümden beslendiğini dile getiren Temelli, "Onun için barışı, yaşamı savunanlar bir araya gelmeli, Seyhan gibi, Çukurova gibi. Kimliklerimizle, inançlarımızla bir araya gelmeliyiz" dedi. Türkiye'de zulüm, şiddet, adaletsizlik ve hukuksuzluğun olduğunu belirten Temelli, "Bunların arkasında tecrit var. Bu mutlak tecrit devam ettikçe bu hukuksuzluk, adaletsizlik ülkeyi sardı. Bu iktidar bu adaletsizlik ve hukuksuzluğu devam ettiriyor. İnsanlar bedenleri ile bu hukuksuzluğa karşı direniyor. Leyla Güven 138 gündür bu adaletsizliğe, hukuksuzluğa direniyor. Cezaevlerinde binlerce tutsak, 300'ünün durumu kritik, dünyanın birçok yerinde binlerce insan açlık grevinde. Hepsi barış ve demokrasi istiyor. Tecrit bitsin istiyor. Bu sese kulak verme zamanı. 139 gündür Adalet Bakanlığı'na, iktidara sesleniyoruz; bu hukuksuzluk bitsin istiyoruz. Ölümler yaşanmadan talepler yerine getirilsin diyoruz. Bize kulak vermeyenler bugün cezaevlerinden 4'üncü cenazenin çıkmasına neden oldu. Yazıklar olsun. Bu konuyu siyasete alet etmeyin dedik, talebi karşılasın dedik. Sayın Öcalan ailesi ve avukatlarıyla düzenli görüşebilsin. 3 koltuk için bu sesi duymayanlar bu vebali taşıyacaklar. Zülküf gibi, Ayten gibi, Zehra gibi Meyda'da bugün yaşamına son verdi. Ölümle değil, yaşamla mücadele edeceğiz. Yaşamla mücadele edeceğiz. Barışın, demokrasinin sesine ses katacağız. Hep birlikte bu tecridi yıkacağız. İktidarları uğruna insanlar arasına nefret tohumları ekenler bilsin ki mücadelemize devam edeceğiz. Bilsinler ki baskılarına karşı ne diz eğdik ne de boyun eğdik" diye konuşacağız. 

'AMAÇLARI HALKI KANDIRMAK'

İktidarın her seçimde olduğu dini bir kez daha siyasete alet etme peşinde olduğunu sözlerine ekleyen Temelli, "Yeni Zelanda'da insanlar ibadetlerini yaptığı sırada katledildi. Bu ayrımcılığa, nefrete ses çıkaracağı yerde katliamın görüntülerini sinevizyonlarda gösterdiler. Dini dair sembolleri, dine dair vaatleri sık sık kullanıyorlar. Her seçim öncesi Alevi yurttaşlara 'cemevlerini resmi statüye kavuşturacağız' diyorlar. Seçimden sonra unutuyorlar. 'Ayasofya'yı cami yapacağız' diyor. 17 yıldır yapsaydın. Amaçları seçim öncesi halkı kandırmak. Artık kimse yalanlarını dinlemez. Ancak küçük ortağını ve kendini kandırırsın" dedi.

'KÜRT OLDUĞU İÇİN KÜRTÇE KONUŞUYOR'

Seçim önceleri iktidarın Kürtlere nefretle yaklaştığını hatırlatan Temelli, "Seçim gelince 'Kürt kardeşlerim' diyor. Biz kardeş falan olmak istemiyoruz. Biz eşit yurttaşlık temelinde yaşamak istiyoruz. Kürtleri ikinci sınıf vatandaş olarak 'bile' görmüyor. Yeni yeni kavramlar çıkarıyorlar. Önce Kürt kökenliler vardı. Şimdi de 'Kürtçe konuşan vatandaşlar' var. Ben biliyorum ki Kürtlerden sana bir oy bile yok. 'Kürtçe konuşan vatandaş'mış. Kürt olduğu için Kürtçe konuşuyor. Bu ayrımcılığa 31 Mart'ta son vereceğiz" diye belirtti. 

'ÜÇ KEÇİ TESLİM ETSEN İKİSİNİ KAYBEDERLER'

Ülkede işsizlik sorununu görmezden gelenlerin sabah akşam halka “beka sorunu var” diye baskı yapıldığını ifade eden Temelli, "Yeni işsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik artmış. Birde bunlar resmi sonuçlar, resmi olmayan sonuçlar daha vahim. Ülkeyi yönetemiyorlar. Ülkenin her tarafı kriz içinde. Bunlar ülkeyi yönetemediği için 'beka sorunu var' diyor, beka sorunu değil kabine sorunu var. Bunlar değil ekonomiyi hiçbir şeyi yönetemez. Bunlara üç keçi teslim etsen ikisini kaybeder, birini de eve getiremez" dedi.

'SORUMLUSU İKTİDARDIR'

AKP'nin 17 yıldır iktidarda olduğunu vurgulayan Temelli, "Bankalar dediğin gibi manipülasyon yapıyorsa buna kim izin verdi. 17 yıldır iktidardasın. Üçüncü havalimanı yaptılar, daha bitmeden ülke battı. İnsanlar soruyor 'bu işsizlik, yoksulluk neden' diye. Bunun sorumlusu iktidardır. Bu Çukurova'ya baktığınız zaman aklınıza yoksulluk gelir mi? Bu toprakların yarısı ekilemiyor, pamuk dışardan ithal ediliyor. Patates ekmek isteyenler ekemiyor, çünkü dışardan ithal edilecek. Şeker pancarı ekilemiyor. Kim zengin peki, Kargil zengin, mısır şurubu üretenler zengin" diye konuştu. 

'TOPLUMSAL KRİZ VAR'

Ülkenin toplumun kriz içinde olduğunu belirten Temelli, şöyle devam etti: "Ekonomik kriz kadar toplumsal kriz var. Toplumu ayrıştırıyor. Toplumu ayrıştırıyor ki toplum hakkını aramasın istiyor. Sağlık ortada, eğitim ortada. Bütçe uçmuş gitmiş. Kimse hakkının arkasında koşmasın diye Kürt düşmanlığına devam ediyorlar." Siyasetin toplumun sorunlarını çözmek için var olduğunu anımsatan Temelli, "Siyaset toplumun sorunlarını çözmek için var. Siyaseti tüketenler barışı da tükettiler. Tüm bu sorunlara son verme zamanı" dedi.  

'SANDIKLARA GİDECEĞİZ'

31 Mart'ta sandıklara gitme çağrısı yapan Temelli, şöyle dedi: "Sandığımıza, geleceğimize birlikte sahip çıkacağız. Sandığa gittiğinizde HDP'ye, barışa, demokrasiye oy verdiğinizde işte o zaman sorunları çözüme kavuşturacaksınız. Hakkımızı, hukukumuzu koruyacağız. Bizim olanı çalmalarına izin vermeyeceğiz. Betoncu müteahhitlere, silah tüccarlarına kaynaklarımızın akmasına izin vermeyeceğiz." 

'GBT'Yİ KENDİNİZE UYGULAYIN SUÇLU ÇIKAR'

Doğaya saygılı kentler yaratacaklarını dile getiren Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadınların, gençlerin, emekçilerin kentlerini var edeceğiz. Artık kentlerimizi bu zihniyetten kurtarma zamanıdır. O kadar acze düşmüşler ki, 'GBT cihazları arızalı, suçluları bulamıyoruz' diyorlar. Bizde diyoruz ki o cihazlarla bizi kontrol ediyorsunuz ve suçlu bulamıyorsunuz. Çünkü biz suçlu değiliz. Bugüne kadar gözaltına alınan, tutuklanan arkadaşlarımızın bir tek suçunu bulamazsınız. Türkiye'de çeşitli partilerden aday olmuş kişileri suçluyorlar. Neden, Kürt düşmanı olduğu için. GBT cihazlarının çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kendinize GBT yapın. Bakalım suç dosyalarınız nasıl çıkacak. Bunlar utanmazsa kafataslarımızı ölçecek, yüzümüze işaret koyacaklar. Adalet Bakanı’na sesleniyorum, senin işin hukuku uygulamak." 

'MÜŞHAİT OLACAĞIZ'

Türkiye halklarının yeni bir siyasete ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekleyen Temelli, devamla şunları ifade etti: "HDP'ye ihtiyaç var. Şimdi HDP'yi iktidara taşıma zamanı. Süpürgeler hazır mı? Kayyumları süpürüp atacağız. Kırıntısı bile kalmayacak. Kayyumu olmayan yerlerde de süpürgeleri hazırlayın. AKP-MHP belediyelerini, yolsuzluğa bulaşmış bu belediyeleri de süpürüp atacağız. Kayyum atanan belediyeleri geri alacağız. Türkiye'nin her yerinde iktidara geleceğiz. Halkın iktidarı kuruluna kadar yerellerde yerel demokrasi anlayışını var edeceğiz. Tek başımıza iktidara gelemediğimiz yerlerde de demokrasi güçlerini desteklemeye devam edeceğiz. Biz bu ülkeyi düzelteceğiz. Sizin yaptıklarınız ortada, sizin enkazlarınızı hep birlikte kaldıracağız. 31 Mart'a çok az biz zaman kaldı. Sandıklara sahip çıkıyoruz. Müşahit olacağız. Herkese ulaşacağız. Bir oyla Seyhan değişir, Türkiye değişir, dünya değişir. Bir oyumuzu bile ziyan etmeyeceğiz." 

İL BİNASINI ZİYARET ETTİ

Konuşmasının ardından yaşanan izdiham altında seçim otobüsünden ayrılan Temelli, önceki gün polislerce baskın yapılan HDP Adana il binasını ziyaret etti. İl binası ardından Temelli, Mersin'in Akdeniz ilçesindeki halk buluşmasına katılmak için kentten ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.