Temelli: Hakikat kazanacak!

Kozluk'ta binlerce kişiye seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturmaya tepki göstererek, "İstediğiniz kadar soruşturma açın, hakikat kazanacaktır, HDP kazanacaktır” dedi.

Temelli: Hakikat kazanacak!
19 Mart 2019 Salı 16:28

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Batman'ın ilçelerinde halk ile buluşuyor. Temelli, ilk olarak Kozluk'a bağlı Bekirhan beldesindeki partisinin seçim bürosuna uğradı. Seçim bürosu önünde Temelli, yüzlerce kişi tarafından karşılandı. "Bê Serok jiyan nabe" sloganlarının eksik olmadığı alanda Temelli, halkı selamladı. Temelli, Bekirhan'ın ardından Kozluk ilçesine doğru yola çıktı. Temelli'nin içerisinde bulunduğu seçim otobüsü, konvoy eşliğinde ilçeye girdi. Caddelere çıkan Kozluklular, HDP konvoyunu selamladı. Seçim otobüsünün Kozluk Üçyol'daki HDP'nin seçim bürosunun önüne ulaşması ile coşku doruğa çıktı. Renkli görüntülerin oluştuğu mitingi, bazı yurttaşlar da binaların tepelerinden izledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde, partinin milletvekilleri ile Kozluk Belediye eşbaşkan adayları Nazime Avcı ve Adnan Eren halkı selamladı. 

‘HUKUKSUZLUK ARTIYOR’

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ülkede adaletsizlik ve hukuksuzluğun her geçen gün artarak her yere yayıldığını belirterek, “Bu ülkede hukuksuzluğa ve adaletsizliğe son verme zamanı gelmiştir. Yeni bir adaletsizliğe, yeni bir hukuk dışılığa hep beraber şahit oluyoruz. Tam 4 yıl oldu, tam 4 yıl önce o görüşme masasını devirenler, mutlak tecridi başlatanlar, o günden bugüne gelen bu büyük adaletsizliğin ve hukuksuzluğun müsebbibidirler” dedi.  

‘TECRİDİ KALDIRIN’

Türkiye’yi sorun yumağından kurtarmak için tecridin kaldırılmasını isteyen Temelli, konuşmasına şöyle sürdürdü: “Sorumlu bu iktidardır. O gün de dedik: Bu mutlak tecrit devam ettiği sürece bu ülkede hukuksuzluk ve adaletsizlik büyür. Çünkü mutlak tecrit aslında Kürt meselesinin çözümünü engellemektedir. Kürt meselesi çözülmediği sürece bu ülkede hiçbir meseleyi çözme şansımız yok. Nitekim öyle olmuştur. Bugün Türkiye’de çözülmüş bir mesele var mı? Türkiye’nin sorunları her geçen gün büyüyor. Her geçen gün büyük bir sorun yumağı ile karşılaşıyorsunuz. Ekonomi, siyaset, hukuk böyle. Eğer bu meseleyi çözmek istiyorsanız, her şeyden önce bu mutlak tecride son vermeniz gerekiyor.”

'SÖZ KONUSU İNSANLARIN CANIDIR’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, 132 gündür tüm Türkiye’ye ve tüm dünyaya bedenini açlık grevine yatırarak seslendiğine dikkat çeken Temelli, “Onun sesine ses katalım, mücadelesine mücadele katalım. Bu adalet mücadelesidir, hukuk mücadelesidir. Bugün Türkiye cezaevlerinde binlerce hükümlü ve tutuklu açlık grevinde. Açlık grevinde olan arkadaşlarımızın, insanların büyük bir çoğunluğu artık yaşamını yitirme arifesinde. Dün bir arkadaşımızı kaybettik. Buradan Adalet Bakanı’na bir kez daha sesleniyorum. Bu bir siyaset malzemesi, seçim malzemesi değildir. Burada söz konusu olan insanların canıdır, hukuk meselesidir, adalet meselesidir. Yasaları görmezden gelmeyi bırakın, hukukun gereği neyse bir an önce adım atın. Aksi halde, bu yitip giden canların sorumlusu siz olacaksınız. Biz, hiç kimse hayatını kaybetsin istemiyoruz, o yüzden bir kez daha Adalet Bakanı’na ve hükümete çağrı yapıyorum. Sorumluluğunuzun gereğini bir an önce yerine getirin” şeklinde konuştu.

‘BÖYLE CUMHURBAŞKANI OLUR MU?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim konuşmalarını hatırlatan Temelli, “Seçim alanlarında 3-5 oy için bu adaletsizliği bu hukuksuzluğu dayatan bir iktidar, dayatan bir Cumhurbaşkanı var. Böyle Cumhurbaşkanı olur mu? Hiçbir yerde yuhalamayın. Çünkü yaptıkları onların ayıbıdır, utancıdır. Edep diyoruz edep! Artık ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. 3-5 oy için iki tane belediye başkanlığını fazla kazanmak için her şey mubah oldu. Bu kadar olur mu? Olmaz diyeceğiz.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİNİ BAŞLATACAĞIZ

Bu kadar olmaz dediğimiz için, bize defolun gidin diyenlere cevabımızı 31 Mart’ta sandıklarda vereceğiz. O sandıklara gideceğiz. Oyumuzla, irademizle, kimliğimizle, mücadelemizle; biz buradayız hiçbir yere gitmiyoruz diyeceğiz. 31 Mart’ta, sandıklardan HDP’yi çıkartacağız, kendimizi, kentimizi biz yöneteceğiz. Bu bize defol git diyenlere de siyaseten emeklilik işlemlerini başlattığımızı söyleyeceğiz” dedi. 

‘İÇLERİNE SİNDİRECEKLER’

Temelli’nin konuşması şöyle: “Seçimle gelen, seçimle gider. Bunu içlerine sindirecekler. Seçimle gitmemek için bu halkı birbirine düşürmeye çalışmasınlar. Bu ayrımcılığa, bu düşmanlığa, bu nefrete son versinler. Çağrımız herkesedir. Bu nefret söylemine, bu ayrımcı dile, bu düşmanlığa prim vermeyin. Bu yalanlara geçit vermeyin. O yüzden diyoruz ki faşizme karşı omuz omuza. Asla faşizme geçit vermeyeceğiz. Bunun yolu mücadelemizi büyütmekten, barış ve demokrasi mücadelesini büyütmekten ve HDP’yi iktidara taşımaktan geçiyor.

20 MİLYONA HAKARET EDİYOR

Kürtlere 'defol git' diyor. Yetmedi; döndü HDP'ye ‘bunlar terörist’ dedi. Biz de dedik ki, biz terörist değiliz, HDP’liyiz. Biz halkız; halk burada. Kürdüyle, Türküyle, 72 millet bir arada, yan yana asırlardır huzur içinde yaşıyor. İktidarda kalabilmek için halkın huzurunu bozmaya hala gayret ediyorlar. 17 yıldır iktidardalar, hala hiçbir sorunu çözememişler. Hala kalkmışlar Kürdü Türke, Türkü Kürde düşman etmeye çalışıyorlar. Onlara en güzel cevabı Türkiye’nin her yerinde Türküyle Kürdüyle birlikte vereceğiz. 

EDEP YAHU EDEP

Bana hakaret ediyor. Diyor ki, 'Kürt bile değil'. Bakın siyasetsizlik, acze düşmek budur. Bana hakaret ederken, 20 milyon insana da hakaret ediyor, 'Kürt bile değil' diyor. Yani Kürtleri ikinci sınıf vatandaş yerine koyuyor. Bu ülkede herkes birinci sınıf vatandaştır. Herkes eşittir, ayrımcılık asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Kürdüyle Türküyle eşit yurttaşlık temelinde herkes eşittir.

SÖYLENECEK LAF MIDIR?

Baktı bu da olmadı, dün bütün HDP’lilere, HDP’ye oy veren Türklere Kürtlere 'bunlar dinsiz' dedi. Bu söylenecek laf mıdır? 'Bunlar' dedi, 'camiye saldırıyorlar'. Bu söylenecek laf mıdır? Yahu insaf, edep diyoruz. Ayıp yahu edep, edep! Bu kadar mı halktan koptunuz? Ne zaman kaybedeceklerini anlasalar, dini siyasete alet ediyorlar. 

DİNİ SİYASETE ALET EDİYORLAR

Camilerden parti bayrakları sallanıyor, yapmayın. İnsanların kutsallarını, dinlerini, inançlarını siyasete alet edemezsiniz. Buna izin vermeyeceğiz. İnsanlar inançlarının gereğini yaparak barış içinde yaşıyorlar. Camileri, kutsal yerleri siyasete alet etmeyin. Bakın camilerden parti bayrakları sallanıyor, bunu yapmayın. İnsanların dinine, inancına karışmayın. Bu günahtır, bunun vebali büyüktür. Biz asla buna izin vermeyeceğiz. Ölüm vaki olduğunda, hüküm kalkar ve insanlar cenazelerini inançları gereği kaldırırlar. Defin hakkı diye bir hak vardır. Bu hak tüm dinlerde vardır. Defin hakkını engellemek nereden çıkıyor? Bu nasıl bir anlayıştır ki cenazeleri dini vecibeler yerine getirilmeden kaldırıyorsunuz! Ailelerin rızası olmadan nasıl saldırıyorsunuz? Bu kabul edilebilir mi?

İşte dini siyasete alet edenler, aslında bu halkı ayrıştırıyorlar, ayrıştırma peşindeler. Buna asla izin vermeyelim, her yerde hepimiz birbirimize saygı ile yaklaşalım. İnancımız ne olursa olsun, kimliğimiz ne olursa olsun, bu iktidarın toplumsal barışı yok etme gayretine hep birlikte dur diyelim. 

BİR HDP BİR DE SOĞAN MASASI KURMUŞLAR

Dini siyasete alet ettiği gibi, yargıyı da siyasete alet ediyor. Yine soruşturma açılmış bana, okumuşsunuzdur. Savcılar talimatla harekete geçiyor. Sadece bana yönelik değil, bütün HDP’lilere yönelik. Nerede HDP’li görseler, ya gözaltına alıyorlar ya soruşturma açıyorlar. Ortada biz yoksak, soğanlara saldırıyorlar. 

Adalet Bakanlığında bir HDP masası var, bir de soğan masası var. Bu iki konunun dışında hiçbir şey ile ilgilenmiyorlar. Savcılar işi gücü bırakmış, memlekette her alanda suç yükseliyor, başta uyuşturucu olmak üzere. Türkiye’nin bütün savcıları işi gücü bırakmış HDP’lilerin peşinde. Her gün GBT’ye giriyoruz. 

Trafik suçu bile çıkmıyor. Hani bir tane çıksa dişimizi kıracağız. Onlar sabah akşam talimatla soruşturma açıyorlar. Terör örgütü propagandasıymış! Bin kere söyledik, HDP terörist değildir. Biz, HDP’nin sesini her yerde yükseltmeyi devam edeceğiz. Çünkü bu hakikatin sesidir, hakikatin sesini kısamazsınız. İstediğiniz kadar soruşturma açın, hakikat kazanacaktır, HDP kazanacaktır. Dost ve düşman bilsin ki biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız! 

SEN KİME DERS VERİYORSUN

Şimdi biliyorsunuz, ellerinde kalan tek siyasi söylem, beka meselesi. Yatıyorlar kalkıyorlar, bu ülkenin beka meselesi var diyorlar. Dün Çanakkale’de de söylediler. Çanakkale’de 72 millet bir arada emperyalizme karşı Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle bu coğrafya da olan bütün evlatlarıyla 'Çanakkale geçilmez!' dedi. Ama sizin zihniyetinizde olanlar, kapitalizm, neoliberalizm ile beslenenler bütün bir ülkeyi ne hale getirdi, bu 17 yılda dönün bakalım! Çanakkale’ye gidip bize oradan saldıracağına, bu patates ithalatını kim yapıyor dön de ona bak! 

Bu tarımı bu hale kim getirdi? Bütün tarım ürünlerini ithal ediyorlar. Her yerde uluslararası firmalar... Türkiye’de tarım bitmiş, emeği aşırı sömürüyor, doğayı talan ediyor, bize Çanakkale’den ders veriyor. Hadi oradan! Sen kime neyin ders veriyorsun? Bu ülkenin hakkını, hukukunu; emekçinin hakkını çalıp çırptınız New York’ta daire aldınız, gelmiş bize emperyalizm dersi veriyor. Hadi oradan! Dışişleri Bakanı bir gün Amerika’da, bir gün Rusya’da. Avrupa ile sürekli pazarlık yapıyorlar. Suriyeli mültecilerin binlercesi Ege Denizi’nde can verdi. Suriye talan oldu. Suriye halklarını hakkını gasp et, Suriye’yi pazarlama peşinde koş, sonra da kalk HDP'ye emperyalizm dersi ver. Hadi oradan!

KİMSE ARTIK İNANMIYOR

İşsizlik gençlerde ve kadınlarda yüzde 30, resmi rakamlarda bile rekor kırılmış. Kimse geçinemiyor. Herkes yerini yurdunu bırakıyor iş aramak için göç ediyor, ama 'beka sorunu var'. Kimse artık bunlara inanmıyor. Biz doğduğumuz yerde doymak istiyoruz, gidip İstanbul’un inşaatlarında ölmek istemiyoruz. 

YALANLARINA SON VERECEĞİZ

Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Bu kentsel yıkıma, bu talana, bu imhaya hep birlikte son vereceğiz. Şimdi onun zamanıdır. Yalan siyasete de, yalan mitinglere de, yalan haberlere de hep birlikte son vereceğiz. Miting yapıyor; taşıma miting. Şimdi sandıkları taşıyor. Sanıyor ki onun taşıdığı sandığın peşinden gitmeyeceğiz! Nereye taşırsanız taşıyın, o sandıklara gideceğiz. Oyumuzu vereceğiz. Bundan kurtulamazsınız. 

HDP’NİN SESİNİ YÜKSELTECEĞİZ

31 Mart’a çok az bir zaman kaldı. 7 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. Her gün hakikatin ve HDP’nin sesini her yere ulaştıracağız. Herkesi sandıklara çağıracağız, müşahit olacağız. Televizyonları açmayacağız. Yalana bu memleket artık doydu. Yalan dinlemeyeceğiz. Hakikatin sesi HDP ise tüm alanlarda HDP’nin sesini yükseltmeye devam edeceğiz. 

HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Akıllarını o kadar yitirmişler ki yalan haber yapmış, yalanı ortaya çıkmış, hani bir özür dile. Ama diyorlar ki yalan haberi Sezai Temelli düzeltsin. Yalan haberi sen yaptın sen düzelt, ben senin yalanını neden düzelteyim? Her şeyi çürüttüler. Her şeyi değersizleştiler. O yüzden de diyoruz ki hep birlikte tüm değerlerimize sahip çıkacağız. Kimliklerimizle, inançlarımızla mücadelemizle, emeğin kentlerini, doğanın kentlerini, kadınların kentlerini  birlikte var edeceğiz. 

KOZLUK HDP'YE YAKIŞIR

Kozluk HDP’ye, HDP Kozluk’a yakışır. O yüzden de üreten biziz, yöneten de biz olacağız. Araplarla, Türklerle, Kürtlerle ayrımcılık yapmadan, yan yana gelerek kentimize hep birlikte sahip çıkacağız. Şimdi 31 Mart'a giderken hep birlikte çalışmalarımızı yükseltirken söz veriyor muyuz? Kozluk Ya Me Ye. HDP umudun partisidir. Umut yürüdükçe demokrasinin, barışın yolu açılır. Umut yürüdükçe tecrit de kırılır, faşizm de çöker, savaşlar da biter. O yüzden umudunuzu yalnız bırakmayın. Umudunuz ile yürüyün,HDP ile yürüyün."

Temelli'nin konuşmasının ardından halk caddelerde "Bê Serok jiyan nabe" sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.  Temelli, Kozluk'taki halk buluşmasının ardından Beşiri'ye geçti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.