Tanrıkulu: İhraçlardan sonra kaç kadın istihdam edilmiştir?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, OHAL ile birlikte sağlık alanında kadın çalışanlarının yüzde 44'ünün ihraç edildiğini belirterek, OHAL'den sonra sağlık alanında kaç kadın çalışanın istihdam edildiğini sordu.

Tanrıkulu: İhraçlardan sonra kaç kadın istihdam edilmiştir?
06 Aralık 2018 Perşembe 12:56

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında sağlık sektöründe ihraç edilen kadın çalışan sayısı ile OHAL'den sonra ihraç edilen kadın çalışanlardan kaçının istihdam edildiğini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu. 

Tanrıkulu, hazırladığı soru önergesinde, OHAL ile birlikte sağlık alanında kadın çalışanların yüzde 44'ünün ihraç edildiğini, bu sayının sağlık alanında kadın istihdamı konusunda endişelere ve iş yükünün artması bakımından çalışma hakları konusunda sorunlara yol açacağını belirtti.

Aynı zamanda sağlık alanında kadın hemşirelerin yaşadıkları sorunlara da yer veren Tanrıkulu, önergede, "Sağlık alanında hizmet veren kadın hemşireler, iş yükü ve performans sisteminden, kendilerine yönelik toplumsal cinsiyet kaynaklı baskılardan, mobbing ve kreş hakkı konusundaki sorunlardan yakınmaktadır. Sağlık alanı gibi tam konsantrasyon ve enerji gerektiren bir sektörde, yoğun biçimde ağır şartlarda çalışılması, verilen hizmetin doğru ve eksiksiz olmamasına ve çalışanların çalışma ve sosyal haklarının sekteye uğramasına da neden olabilir. Bilhassa insan sağlığı konusunda hizmet verilen bir alanda, çalışanların uygun ve insani şartlarda çalıştırılması onarılmaz sorunlara yol açabilir" ifadelerine yer verdi.

Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

"* Ülkemizde sağlık çalışanlarının iş tanımları, çalışma saatleri konusundaki standartlar hangi kriterlere göre ve çalışma hakları, sosyal haklar esas alınarak mı belirlenmektedir?

* Sağlık sektöründe kaç kadın çalışan vardır? OHAL’le birlikte sağlık sektöründe kaç kadın çalışan ihraç edilmiştir? İhraçlardan sonra kaç kadın istihdam edilmiştir?

* Sağlık sektöründeki performans sistemi hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Çalışanlardan beklenen performansın yarattığı zorluklar konusunda meslek içi araştırma ve çalışmalar yapılmakta mıdır?

* Sağlık alanında çalışanların esnek çalışma saatleri ve iş yükünün ağırlığı konusundaki eleştiriler göz önüne alınmakta mıdır? Bu konuda iyileştirici çalışmalar yapılması hak temelli standartlara bağlı kalınması düşünülmekte midir?

* Hemşirelikteki nöbet sistemi konusunda ne gibi sorunlar yaşanmaktadır? Bu yöndeki tespitler ve çözüm önerileri nelerdir?

* Kadın hemşirelerin kreş hakkı konusunda yaşadıkları sorunlar nelerdir?

* Toplumsal cinsiyet rolleri sebebiyle kadın sağlık emekçilerinin ve hemşirelerin meslek hayatlarında yaşadıkları sorunların çözümü konusunda, hakları güvence altına almaya dönük eğitim ve çalışmalar yapılmakta mıdır ya da yapılması düşünülmekte midir?

* Sağlık sektöründe çalışan kadınların maruz kaldıkları mobbingler nelerdir? Kaç sağlık emekçisi kadın mobbinge uğradığı gerekçesiyle başvuru ve şikayette bulunmuştur?

* Bahse konu başvuru ve şikayetler ile ilgili olarak ne tür işlemler yapılmıştır?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.