Soylu’dan, Kars Belediyesi ve Ayhan Bilgen hakkında açıklama

Kars belediyesine kayyım atanmasına ilişkin konuşan Süleyman Soylu, “Kars’ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu” ifadesini kullandı.

Soylu’dan, Kars Belediyesi ve Ayhan Bilgen hakkında açıklama
14 Ekim 2020 Çarşamba 15:01

banner255

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kars belediyesine kayyım atanması ile ilgili konuştu.

Soylu, “Kars’ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut.

Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez.” ifadelerini kullandı.

Kars Belediyesi eş başkanları HDP’li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014’teki Kobani Olayları’yla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla HDP, yerel seçimlerde kazandığı son il belediyesini de kaybetmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.