Siirt Belediye Eşbaşkanları adliyeye çıkarılacak

Aralarında görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanlarının da bulunduğu 9 kişi ifade işlemlerinin tamamlanması ardından adliyeye çıkarılmayı bekliyor.

Siirt Belediye Eşbaşkanları adliyeye çıkarılacak
18 Mayıs 2020 Pazartesi 22:01

banner225

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan ve evlerine düzenlenen baskında gözaltına alınan Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Baran Akgül ve Esmer Baran ile Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin ve Gülçin Konneş ile Belediye Eşbaşkanlığı’na seçilen, ancak KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Resul Kaçar, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadeleri sona erdi. Emniyet ifadeleri tamamlanan eş başkanların adliyeye sevk edileceği belirtildi. Emniyette eşbaşkanlara HDP'nin eş başkanlık sistemi, belediyeye alınan işçiler ve belediye binasında bulunan gazeteler hakkında soru sorulduğu öğrenildi.

GİZLİ TANIK İFADELERİ

Emniyet ifadeleri tamamlanan eşbaşkanların adliyeye çıkarılacağı öğrenilirken, dosyaya ise gizlilik kararı konuldu. Kayyım atanan diğer belediyelerde olduğu gibi "gizli tanık" olduğu öğrenilen dosyada eş başkanlara sorulan sorular arasında HDP'li belediyelerde uygulanan eşbaşkanlık sisteminin olduğu öğrenildi. Belediye binasında bulunan Demokratik Modernite, Yeni Yaşam ve Kürtçe yayın yapan Xwebun Gazetesi'nin belediyede neden olduğu sorulurken, Xwebun gazetesi için Siirt Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği ile bağlantılı olduğu suçlaması yapıldı. Künyesinden iletişim ve adres bilgileri olmasına rağmen Xwebun gazetesinin hangi matbaada basılmasının sorulması ise dikkat çekti.  

KAYYUMU PROTESTO ETMEK ÖRGÜT TALİMATI SAYILDI

17 Şubat 2020 TT01 kod isimli gizli tanık ifadesine göre 2016 yılında Siirt Belediyesi'ne ilk kayyım atamasının ardından kayyımı protesto ederek işten ayrılan 10 işçinin 31 Mart seçimlerinin ardından işe alınması ile 10 kişinin ayrı müdürlük oluşturduğu suçlaması getirilirken, adı öğrenilemeyen 10 kişinin kimler olduğunun sorulduğu bunların ise "örgüt" talimatı ile hareket ettiği suçlaması getirildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.