Sarıbal: CHP ile İYİ Parti 21 Kent üzerinde anlaştı

Tüm Bel-Sen’in düzenlediği Yerel Yönetimler ve Demokrasi Sempozyumunda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıal, İYİ Parti ile 21 kent üzerinde ittifak kurduklarını ve bu kentlerin 10’unda CHP’nin 11’inde ise İYİ Parti’nin destekleneceğini söyledi.

Sarıbal: CHP ile İYİ Parti 21 Kent üzerinde anlaştı
20 Aralık 2018 Perşembe 14:14

banner255

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Akar Hotel’de Yerel Yönetimler ve Demokrasi Sempozyumu düzenledi. Açılış konuşmasını Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt ile Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik’in katıldığı sempozyum, Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşti. “Siyasal Partilerin Yerel Yönetimlere Yaklaşımları” konusu tartışıldığı sempozyumda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsekmenler, EMEP Genel Başkanı Yardımcısı Şükran Doğan ile ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen katılımcı olarak yer aldı.

‘AKP YEREL SEÇİMLERİ İHALE OLARAK GÖRÜYOR’

Sempozyumun açılış konuşmasını ilk olarak Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt yaptı. Bozkurt, AKP’nin farklı düşünenleri hain olarak ilan ettiği bir dönemde, art arda gelen zamların, işsiz kalan emekçiler ile birlikte toplumun her alanda derin bir kriz yaşadığını belirtti. Bozkurt, toplumun her alanına sirayet eden krizden kurtulmak için, tüm toplumun yerel seçimleri bir fırsat bilip, tekçi ve zihniyetçi iktidara karşı demokrasi cephesi kurması gerektiğinin altını çizdi. Sempozyumun diğer açılış konuşmacısı Mehmet Bozgeyik de, önümüzdeki yerel seçimlere dikkat çekerek şunları söyledi: “Ülke yönetimini yol ve tünel olarak gören AKP, iktidarı, yerel seçimleri de ihale olarak görüyor.  AKP’nin yerel seçimleri ihale olarak gören anlayışına karşı bizlerde yerelde halkın katılımını sağlayacağımız ortak bir mücadele ile yerel seçimlere gitmeliyiz. Yerelde kendi kendilerini yönetmeyen toplumlar, kimliklerini kendileri oluşturamazlar. Bundan dolayı önümüzdeki seçim öncesinde tek adam rejimininim bertaraf edileceği bir buluşmanın anlamlı olduğunu kaydetti.

‘YERELİN DEĞİL MERKEZİN İSTEKLERİNE CEVAP VERİYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal de, Türkiye’deki yerel yönetimlere bakıldığında, toplumun değil, merkezi yönetimin isteklerine ihtiyaç veren kurumlar olduğunu ifade etti. Türkiye’deki belediyelerin halka hesap vermekten uzak olduğunun altını çizen Sarıbal, yine kentleşme meselesi üzerinde kamu kaynaklarının kamu dışında kullanıldığına dikkat çekti. Yerel seçimlerdeki ittifaklar konusunda HDP’ye değinmeyen Sarıbal, 10 kentte CHP’ye 11 kentte ise İyi Parti’nin adaylarının destekleneceği şeklinde bir ittifak üzerinde anlaştıklarını kaydetti.

‘KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR’

Sarıbaldan sonra sözü alan HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsekmenler de, yıl dönümünde olduğumuz Maraş Katliam’ına değinerek konuşmasına başladı. Özsekmenler,  “Maraş Katliamı’na uzaktan da olsa tanıklık ettim. Büyük bir katliamdı. Faşizmin farklıklara karşı yaklaşımını gördüğümüz Alevi katliamıydı. Devletin tahammülsüzlüğünü ortaya çıkaran Ermeniler, Alevilere ve Kürtlere yapılanlar bu katliamların devamıydı. Dersim, Zilan ile yapılmayan yüzleşmeden kaynaklı katliamlar bugünde devam ediyor.”

‘TÜRKİYE’NİN YÜZDE 60’I KAYIMLAR YÖNETİLİYOR’

Önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin de konuşan Özsekmenler, HDP olarak iki temel hedeflerinin olduğunu aktardı. İlk hedefeleri arasında kayyım atanan belediyeleri alıp ve bunun üzerine belediye katmak olduğunu söyleyen Özsekmenler, bir diğer hedeflerinin ise anakent şehirlerinde AKP-MHP ittifakını geriletme olduğunu ifade etti. “Kayımlar ilk olarak Kürdistan’da işletildi diyen Özsekmenler, gelinen süreçte Türkiye genelindeki belediyelerin yüzde 60’ında kayyım uygulamasının devreye konduğunun altını çizdi.

‘SEÇİMİN YOK SAYILDIĞI BİR SÜREÇ’

EMEP Genel Başkanı Şükran Doğan ise ekonomik kriz başta olmak üzere siyasi ve sosyal kriz eşiğinde yerel seçimlere gidildiğini söyledi. Yerel seçimlerin öneminden bahseden Doğan, şöyle devam etti: “2015’ten bu yana 8 inci seçime gideceğiz. Bu yerel seçimler neden önemli buna değineceğim. 24 Haziran seçimlerinden sonra tek adam rejimini tesis edildiği bir dönemde gidiyoruz. Ekonomik krizin sonuçlarının halka yıkılmaya çalıştığı bir dönemde gidiyoruz. HDP’li belediyeleri başta olmak üzere 100’e yakın belediyede kayyım atandığı bir dönemde seçimlere gidiyoruz. Sadece kayyımların atandığı değil, belediye başkanlarının cezaevin atıldığı bir dönemde seçime giriyoruz. Aslında seçimin yok sayıldığı bir dönemde yerel seçimlere gidiyoruz. Bu anlamı ile önümüzdeki yerel seçimler başta işçi ve emekçiler için olmak üzere toplumun tüm kesimleri açısından son derece önemlidir.” İlk oturumun son konuğu olan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ise, muhalefeti eleştirerek konuşmasına başladı. Türkiye solunun belli bir ufuk kaybına uğradığını söyleyen İşleyen yine Türkiye’de İslamcı faşistlerin yönetiminde güçlü olarak ifade edilen milyonların da siyaset arayışı olduğunu söyledi. İşleyen muhalefetin yetersiz olduğunu ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.