Paylan: Diyarbakır duvarı Cengiz Holding için mi yapılıyor?

Devlet Demiryolları’nın Diyarbakır'da planladığı beton duvar projesini Meclis’e taşıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Duvarı Cengiz Holding için mi yapılıyor?” diye sordu. 

Paylan: Diyarbakır duvarı Cengiz Holding için mi yapılıyor?
02 Eylül 2020 Çarşamba 14:31

banner255

Devlet Demiryolları’nın, Diyarbakır'da bulunan tren rayları boyunca 2 metre yüksekliğinde 12 kilometre uzunluğundaki çift taraflı beton duvarın yapımı, tepkiler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından durduruldu. Projenin Diyarbakır halkının hem gündelik hem de ticari yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kenti ikiye bölecek olan projeyi Meclis gündemine taşıdı. 

Paylan, Diyarbakır ve çevre illerde madencilik faaliyetleri yürüten Cengiz Holding gibi yandaş şirketlerin çıkardıkları madenleri daha hızlı taşıyabilmeleri için Diyarbakır’a duvar örüldüğüne dikkat çekerek, sivil toplum örgütleri tarafından, yük trenleri ile taşımacılığın ve tehlikeli madde sevkiyatının, şehrin dışından geçecek ayrı bir hat yapılarak gerçekleştirilmesini ve mevcut hattın hafif raylı sistemle yalnızca yolcu taşımacılığı için kullanılmasının talep edildiğini aktardı. 

Paylan, konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na şu soruları sordu: “Kenti ikiye bölecek ‘Diyarbakır Duvarı’, Cengiz Holding için mi yapılıyor? Tren hattını şehir dışına taşımayı neden düşünmediniz? ‘Diyarbakır Duvarı’ hakkında ÇED raporu alınmış mıdır? Kent için ‘sosyal ayrıştırma’ anlamına gelecek ‘Diyarbakır Duvarı’ projesindeki kamu yararı ilkesini açıklar mısınız? ‘Diyarbakır Duvarı’ projesinin, esnafa yaşatacağı ciddi ticari kaybı hesapladınız mı? ‘Diyarbakır Duvarı’ projesi için Diyarbakırlıların onayını aldınız mı? Yarım asrı aşkın süredir var olan tren hattına beton duvar döşemek, ‘neden şimdi aklınıza geldi?’ ‘Diyarbakır Duvarı’ madencilik sektöründeki yandaş şirketlerin talebi ile mi yapılıyor?”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.