Özsekmenler: Değiştirmeye yerelden başlayabiliriz

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsekmenler, 31 Mart’ta yerel seçimlerin bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Değiştirmeye yerelden başlayabiliriz. Halkın öz yönetimini sağlayabiliriz. Halkı politik özne yaptığımızda merkezi de, dünyayı da değiştirebiliriz” dedi.

Özsekmenler: Değiştirmeye yerelden başlayabiliriz
16 Aralık 2018 Pazar 14:58

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsekmenler, Halkevleri’nin Ankara Barosu’nda düzenlediği “Faşizm ve ekonomik kriz koşullarında halkçı demokratik yerel yönetim olanakları” başlıklı çalıştayda konuştu.

Konuşmasına yerel yönetim tanımını yaparak başlayan Özsekmenler, “Yerel yönetimler nasıl yaşamak istediğimize verdiğimiz cevaptır. Nasıl yaşamak istiyoruz? Sosyal ve kültürel ihtiyacımızın, evlerimizin, parklarımızın nasıl olmasını istiyoruz? Buna vereceğimiz cevap, yerel yönetimlerdir. Yani hayatı gerçekleştirdiğimiz yer yerel yönetimlerdir. Yani bu hizmetlerin organize edilmesidir. Onun için değiştirmeye çalıştığımız; tekçi ve merkeziyetçi anlayışı yerelden değiştirmeliyiz. Değiştirmeye yerelden başlanır” dedi. 

‘YEREL YÖNETİMLER ÇOĞULCU OLMALI’ 

Türkiye’deki belediyelerin yaklaşık yüzde 50’sinin kayyumlar ile yönetildiğini kaydeden Özsekmenler, kayyum mekanizmalarının AKP ve MHP ortaklığı ile genişletilmek istendiğini, yerel yönetimlerin tekçi ve cinsiyetçi bir yapıya bürünmeye çalışılmak istendiğini ifade etti. Yerel yönetimlerin çoğulcu olması gerektiğinin altını çizen Özsekmenler, şöyle devam etti: “Halk nedir? Halk kadındır, erkektir, çocuktur, esnaftır, LGBTİ’dir,  Sünni’dir, Alevi’dir, Musevi’dir, Türk’tür, Kürt’tür yani çoğuldur. Her çoğulun ihtiyaçları farkıdır. Yerel yönetimlerde tüm bu farklılıkları karşılayan yönetim mekanizmasıdır. Bu yönetim mekanizmaları, halkın çoğulcu olmasının nedeniyle çoğulcu olmak zorundadır. Her kesime eşit bir biçimde hizmet üretmek durumundadır. Peki, AKP ve MHP ile oluşan bu ortaklaşma nedir? Tekçi, merkeziyetçi ve cinsiyetçi bir ortaklıktır. Merkezi hükümet, kendi tekçiliğinin uzantısı haline getirmek istiyor yerel yönetimleri. Yerel yönetimlerin de bir kişinin iki dudağı arasında çıkan laf ile yönetilmesini istiyor.”

‘YEREL MERKEZİ ETKİLER’

Özsekmenler, yerellerde yapılan her şeyin merkezi etkilediğini söyledi. Yerellerde uygulanacak olan politikalara dikkat çeken Özsekmenler, yerel yönetimlerin halkın katılımıyla sağlandığı durumlarda, yaşamı değiştirmenin kolaylaşacağını ve halkın çoğulcu yapısı itibariyle merkezi etkileyeceğini kaydetti. Özsekmenler, “Onun için tüm halkın kararlara katılımı sağlanmalıdır. Kadın, gençlik, gibi meclislerin de yönetime katılması lazım. Meclis toplantılarını halka açabilirsiniz. Yani katılım mekanizmalarını geniş bir şekilde kurabiliriz. Bu da halkın kendi kendisini yönetmesine yol açar. Tüm merkeziyetçi yönetimlerin korktuğu şey budur” dedi. 

 ‘HALKIN ÖZYÖNETİMİNİ SAĞLAYABİLİRİZ’

Özsekmenler, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Değiştirmeye yerelden başlayabiliriz. Halkın öz yönetimini sağlayabiliriz. Halk kendini hem de kentini yönetebilir. Yeniden yeniden yapmaya cüret ederek, hayatı özgürleştirmeye, halkı politik özne yaptığımızda,  merkezi de, dünyayı da değiştirebiliriz. Sonuç ne olursa olsun yeniden yeniden yapabiliriz. Önümüzdeki yerel seçimlerde bunu yapabiliriz. Bu bir fırsattır. Gözümüzü büyük kentlere dikmeliyiz. Değiştirmeye İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden başlayabiliriz. Bu tekçi ve cinsiyetçi yönetimlerden kurtulup buralarda yeni bir hayatın filizini yeşertebiliriz. Biz HDP olarak buna cüret ettik ve etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.