Melih Gökçek'in CHP'li Emir'e açtığı dava reddedildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın görevden aldığı eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in CHP Ankara Milletvekili Murat Emir hakkında "MİT'te ifadesine başvurulan kişi Melih Gökçek midir?" nedeniyle açtığı dava reddedildi. Mahkeme CHP’li Emir’in milletvekili olduğu için denetim yetkisinin olduğunu ifade etti.

Melih Gökçek'in CHP'li Emir'e açtığı dava reddedildi
17 Temmuz 2020 Cuma 14:54

banner225

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Meclis’e verdiği soru önergesindeki “MİT'te ifadesine başvurulan kişi Melih Gökçek midir?" ifadesinin “kişilik haklarını zedelediği” iddiasıyla Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava reddedildi.

Mahkeme, Emir'in milletvekili olduğunu hatırlatarak,  Anayasa'nın 98. maddesi kapsamında denetim yetkisini yerine getirdiği gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. 

CHP’li Emir mahkemenin verdiği kararı şöyle değerlendirdi:

"İddialar üzerine ben de denetim yetkimi kullanarak, söz konusu iddiaları konunun muhatabı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordum. Gerçekten Ankara'da bir belediye başkanı ile oğlunun ifadesinin alınıp alınmadığını, bu kişilerin Gökçek ve oğlu olup olmadığını sordum ancak bakanlık yanıtlamadı. İçişleri Bakanlığı bu iddiaları yanıtlamak zorunda. Kamuoyu bu iddiaların doğruluğunu, doğruysa bu kişilerin kimler olduğunu merak ediyor. Bu konuların konuşulmasından ve soru sorulmasından Gökçek de rahatsız oluyor. Dava açarak, tehdit ederek bu iddiaların üstü kapatılsın istiyor. Ancak, bu soruları sormaya hem yetkiliyiz hem de görevliyiz. Görüldüğü gibi yargı önünde de haklılığımız kanıtlandı. Bu iddialar aydınlanana kadar sormaya devam edeceğiz.” 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.