Kulis: AKP yöneticileri, 'MHP'yle ittifak kesin yapılacak' dedi

AKP'li yöneticilerin, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde MHP'yle ittifak yapılıp yapılmayacağı yolundaki soruya "Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır" yanıtını verdiği ileri sürüldü.

Kulis: AKP yöneticileri, 'MHP'yle ittifak kesin yapılacak' dedi
12 Eylül 2018 Çarşamba 12:29

banner255

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın kulislere dayandırdığı haberine göre, CHP'de, AKP — MHP ittifakının dokuz ilde kendileri için sıkıntı yaratacağına ilişkin hesaplamanın benzerini AKP yönetimi de yapıyor. CHP'de, iktidar kanadında ittifak olması durumunda risk taşıdığı iddia edilen iller Aydın, Eskişehir, Hatay, Burdur, Giresun, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale olarak konuşulmuştu. AKP kurmayları ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi kritik ilin doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği yorumunu yapıyorlar. İki büyük ilin yanı sıra Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir, Kars gibi illerin de MHP'nin desteği ile kazanılacağı iddia ediliyor. AKP yönetimi, hesabını kıl payı alınan iller ile kıl payı kaybedilen iller üzerinden yapıyor.

'İTTİFAKI TARİF EDERİZ'

AKP yöneticileri, son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, "Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek" dedi. Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama' yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden' ayrı formül geliştirilecek. Parti kurmayları, Anayasa referandumunu baz alarak analiz yaptıklarını dile getirerek, "Gördük ki, son referandumu baz alarak 60 ilde birinci partiyiz. 6 ilde ise kıl payı ile ikinci partiyiz. Demek ki doğru çalışmayla 70'e yakın ili alabiliriz" değerlendirmesi yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.