Kılıçdaroğlu: Yürekli bir savcı Erdoğan'ı çağırsın, siyasi ayak ortaya çıksın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'un yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada 'Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler, siz ne verdiniz' dedi.

Kılıçdaroğlu: Yürekli bir savcı Erdoğan'ı çağırsın, siyasi ayak ortaya çıksın
15 Temmuz 2019 Pazartesi 16:14

banner225

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada "Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; ‘Ne istediler, siz ne verdiniz? İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacaktır. İşte o gün bu kanlı darbe aydınlığa kavuşmuş olacaktır” dedi.

CHP'nin Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti bize altın tabak içinde sunulmadı. Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin acıyla, kanla gözyaşıyla kurduk. Yeniden bir devlet kurmak için verdiğimiz mücadele, bütün dünyanın saygısını kazandı. Mazlum milletlere örnek olduk.

Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak da cumhuriyet kuranların, çocuklarına vasiyetidir. Demokrasiyi oluşturmak, geliştirmek derinleştirmek kolay değildir. Tarihin her evresinde bunu görürüz. Biz de demokrasi adına ağır bedeller ödedik. Ne yazık ki ödediğimiz bedeller hep darbe dönemlerinden sonra olmuştur.

15 Temmuz doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize tarihsel birikimimize yapılmış açık bir saldırıdır. 15 Temmuz 2016’da FETÖ anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, halkımızın, parlamenterlerimizin ve tüm siyasi partilerin demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları, ‘Direnme Hakkı’ sayesinde başarısız olmuştur.

Bu nedenledir ki 15 Temmuz, Yüce Meclis’in tek vücut olarak hain namlulara direndiği, vatandaşlarımızın teröristlere geçir vermediği bir destandır. Sokaklarda şehit olma pahasına teröristlere direnen tanklara karşı koyan vatandaşlarımız, Yüce Meclis’in çatısı altında toplanarak parlamenter sisteme ve demokrasimize sahip çıkan parlamenterlerimiz, demokrasi kahramanlarıdır.

Şurası asla unutulmamalıdır ki FETÖ darbe girişimi, sadece 15 Temmuz gecesinden ibaret bir demokrasi karşıtı saldırı değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmek isteyen FETÖ, bu doğrultudaki faaliyetleri sırasında dönemin Ak Parti hükümetlerinin yıllarca açık destek görmüş, başta ordumuz olmak üzere kamu kurumlarına, güvenlik bürorasisine ve hukuk sistemine yönelik kumpaslar kurmuştur. Ergenekon ve Balyoz vb. kumpas davaları yoluyla çoğunluğu Atatürkçü binlerce yurtsever tutuklanmış, sahte delillerle haklarında hüküm tesis edilmiştir. FETÖ üyesi şahısların Türk Silahlı Kuvvetleri Başta olmak üzere birçok kurumda yükselmesine bu yolla zemin hazırlanmış, kozmik odaya girmesine göz yumulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin temelleri atılmıştır."


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.