Kılıçdaroğlu: Kitap yazıp bizi FETÖ'cülüke suçlayan, FETÖ işbirliğini itiraf etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın FETÖ itirafı hakkında da 'Allah'ın sopası yok' dedi.

Kılıçdaroğlu: Kitap yazıp bizi FETÖ'cülüke suçlayan, FETÖ işbirliğini itiraf etti
16 Haziran 2020 Salı 15:04

banner255

Dün partisinin MYK toplantısına başkanlık yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nün üçüncü yıl dönümü nedeniyle bugün grup toplantısında kürsüye milletvekillerinin 'hak, hukuk, adalet sloganlarıyla çıktı.

'83 MİLYONUN ADALET TALEBİ İÇİN YÜRÜDÜK'

İlk olarak 3 yıl önceki 'Adalet Yürüyüşü' hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, Üç yıl önce yürüdük. Neden yürüdük? Bu cennet vatanda kardeş olalım, kavga etmeyelim diye yürüdük. Bu cennet vatanda bir çocuk bile yatağa aç girmesin diye yürüdük. Bu ülkede haksız yere hapislerde çürüyen kardeşlerimiz için, kalemini satmayan gazeteciler için, hiçbir kişisel beklenti içinde olmaksızın 83 milyonun adalet talebi için yürüdük. Yürüyemeyenler bize destek oldu. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizim böyle tarihsel bir sorumluluğumuz var" dedi.

AKP iktidarını 'Firavunlar'olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, "Adalet dünyanın ortak paydası olmak zorundadır. Yalnız yürümek için yola çıktım. Ama adalet talebi o kadar yoğundu ki milyonlara ulaştık. Her dönemin bir firavunu olmuştur. Adalet talebinin içini boşalttılar. Firavunlar boşaltacak milyonlar dolduracak" dedi.

'HIRSIZA DESTEK VEREN DE HIRSIZDIR'

Egemen Bağış'ın yolsuzluk ve rüşvet skandallarına karışmasına rağmen Çek Cumhuriyeti'ne büyükelçi olarak atandığını hatırlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Hırsıza destek veren de hırsızdır' dedi:

"Devleti yönetenler, devleti arpalık olarak kullanamazlar! Çikolata kutusunda rüşvet alan adamı büyükelçi yaparsanız o ülke halkı şunu düşünür, bu rüşvetçiyi buraya gönderen de demek ki aynı meşreptendir. Hırsıza destek veren de hırsızdır. Çete nedir, yasa dışı bir işi yapmak için bir araya gelen insan topluluğu."

'MEDYANIN YÜZDE 90'INI HAVUZ MEDYASINA DÖNÜŞTÜRDÜLER'

Gazetecilerin tutuklanmasına ve iktidara yakın medyaya değinen CHP lideri, siyasi iktidarın medyanın ardından sosyal medyayı ele geçirerek kamuoyu oluşturmaya çalıştığını söyledi:

"Havuz medyasını vatandaş izlemiyor. Vatandaşın izlediği, okuduğu medyayı ele geçirmeye çalıştılar. Havuz gazeteleri aynı manşeti atıyor. Ne yaparsanız yapın ne yazarsanız yazın, kumpasınıza katılmayacağız. Biz doğru haberin peşindeyiz.Medyanın yüzde 90’ını havuz medyasına dönüştürdüler yetmedi sosyal medyada trollerle gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Pek çok gazeteci hapiste. Tutuklular için verilen AİHM kararlarını bile uygulamıyorlar. Bu, firavunun adaletidir. Anayasamız, 'Devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır' diyor. 21'inci yüzyılın Türkiye'sinde durum tam tersi. Anayasaya taban tabana zıt uygulamalara imza atıyorlar. Müyesser Yıldız'ın tutuklanmasına sebep olan bütün bilgiler internette hala var. Yalnızca Saray halk duymasın istiyor. O yüzden insanlar tutuklanıyor.

'AKILLARINI KİRAYA VERİP İNSAN OLMAKTAN ÇIKIYORLAR'

HDP'nin bir önceki Eş Genel Başkanı SelahattinDemirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'a sosyal medya üzerinden yapılan cinsiyetçi hakaret ve saldırılara da değinen CHP lideri, yapılan saldırıyı Bu kişiler, insan ve hayvan sınıfına girmez' sözleriyle kınadı:

"Selahattin beyin eşine yönelik saldırıda bulunanı önce gözaltına aldılar sonra serbest bıraktılar. Eğer bir sorun varsa oturur konuşursun, sende de akıl var, onda da ancak birileri akıllarını kiraya veriyor. Bu sayede de insan olmaktan çıkıyor. Bu kişiler, insan ve hayvan sınıfına girmez. Hayvan bile bunu yapmaz. Bütün bu gelişmeler, kadına yönelik şiddeti artırdı. Korona sürecinde de yaşanan şiddetin arttığını görüyoruz.5 bin 114 kadın için koruma kararı verilmiş. Neden bu şiddet, yaratılan, herkesi etkileyen yoksulluk, sefalet bu şiddetin nedeni olabilir mi? Çöpten ekmek kırıntısı arayan kadının sefaletini bunlar düşünüyor mu acaba. Özellikle Ak Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Senin de burada bir sorumluluğun yok mu? Sen de bu sefalete dur demeyecek misin kardeşim. Peygamber efendimiz kadınları koruyun derken, siz nasıl bıçakla saldırırsınız kadınlarımıza."

AKP MEDYA SORUMLUSUNUN 'FETÖ' İŞBİRLİĞİ İTİRAFINI HATIRLATTI 

CNN Tütrk'te katıldığı bir canlı yayında AKP'nin 'FETÖ'yle işbirliği yaptığını söyledikten sonra istifa eden AKP Medya Sorumlusu Emre Cemil Ayvalı hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, itirafı için teşekkür etti: 

"AK Partili bir kardeşimiz çıktı ve televizyonda, 'biz Kemalistleri devirmek için FETÖ ile işbirliği yaptık' dedi. Dolayısıyla kendisine bir teşekkür borcumuz var. Biz bunu söylüyorduk ama vatandaş, bunlar muhalif tersini söyler diyordu. Şimdi içerinden ve medyadan sorumlu birisi bunu açıkladı.Bunun gibi olanların bilmesi gereken bir şey var. KPSS’yi kazandıktan sonra aday memur oluyorsunuz, eğer iyiyseniz diyor ki asaletini onaylıyoruz. Hemen şef olabilir mi? Hayır bir süre çalışacak.Sonra şube müdürü olarak, daire başkanı, genel müdür. Hemen yakalıyor birini yakasından, sen şef olacaksın diyor. Eğer FETÖ ile işbirliği yaptığınızı kabul ediyorsanız, Harp Okulu öğrencilerinin ne suçu var. Hiçbir savcı harekete geçti mi? Hayır, neden? Saray’ın korkusundan."

'DEVLETİ SOYULACAK YER OLARAK GÖRÜYORLAR'

Vakıfbank Yönetim Kurulu'na yapılan skandal atamaları da gündeme getiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, siyasi iktidarın devleti soyulacak yer olarak gördüğünü söyledi:

"Geçenlerde banka yönetimine dünya şampiyonu bir güreşçi atadılar. Devleti devlet olarak değil, soyulacak yer olarak görüyorlar. Bu sporcu kardeşimizden tek ricam; elde ettiğin başarıları gölgeleme, teşekkür ederek bu görevi iade et kardeşim. Bankalara öyle kişiler atadılar ki adamlar ATM'den para çekmesini bilmiyorlar ama bankanın yönetim kurulunda. Bir kişi hastaneye görevli olarak atanıyor ve ilk yaptığı iş, hastaneyi soymak oluyor. Siz alıyorsunuz birini, bankaya atıyorsunuz ama bankanın 'b'sini bilmiyor. Ama kardeşim, bu adamın banka ile ne ilgisi var. Bu kardeşimden bir istirhamım var, elde ettiğin başarıları gölgelemek istemiyorsan, o koltuğa oturmayacaksınız kardeşim."


Kaynak: Gerçek Gündem

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.