Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın talimatıyla engelleniyor

Kılıçdaroğlu, 'Yıllardır yemek veren belediyeleri parasız bırakıp yardımlarının önünü kesip hizmet veremez hale getirmek istiyorlar. Ekmek dağıtana soruşturma açıyorlar' diye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın talimatıyla engelleniyor
19 Nisan 2020 Pazar 09:30

banner255

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgınına karşı iktidar tarafından partili belediyelere yönelik engellemeleri ve gündemin diğer önemli başlığı yeni infaz yasası ve tahliyeleri değerlendirdi.

Ekmek dağıtan belediyelere bile soruşturma açıldığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde sosyal mesafe kuralına uyarak Sözcü’den Saygı Öztürk’e yeni infaz yasasını ve Covid-19 salgını sonrası yardım kampanyası başlatan belediye başkanları hakkında açılan soruşturmaları değerlendirdi.

‘ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA ENGELLENİYOR’

İşten çıkarılan ve geliri olmayanlara yönelik Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın öncülük ettiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı bağış kampanyası bütün hızıyla devam ederken, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine ülkenin en büyük iki belediyesinin banka hesaplarına bloke koyduruldu. Ardından, “Siz nasıl bağış toplarsınız' denilip haklarında soruşturma açıldı.

Yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“-Büyükşehir Belediye Başkanlarımız Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun açtıkları, daha sonra diğer illerimize yayılan yardım kampanyaları için yardım yapmamız, bizzat Erdoğan tarafından önleniyor. Belediye başkanları hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasının yasal dayanağı yok. Çünkü, ilgili kanunlara belediyelerin bağış kabul etme hakkı bulunuyor.

Ne zaman ki CHP'li belediyeler Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerden ekonomik olarak etkilenen vatandaşlarımıza ulaşmaya başlardılar, yoksul vatandaşlarımıza ulaşmaya başladılar, hemen siyasi iktidar yasak getirdi.

-Üstelik bu yasak bizzat bu yasak, Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştirildi.

‘YERLE BİR ETTİLER’

“-Çünkü, CHP'li belediyeler, siyasi iktidarın yapamadıklarını çok kısa bir süre içinde, vatandaşlarımıza güven vererek yapmaya başladı. Seçimlerden önce de sürekli, ‘CHP'li belediye başkan adaylarını seçerseniz, yoksul vatandaşlarımıza yapılan yardımı kesecekler' diyordu.

-CHP'li belediye başkanlarımız, bırakın yardımı kesmesini, yardımları daha

da artırdı. Aşını, işini kaybeden herkesin yanındayız. Dolayısıyla Recep

Tayyip Erdoğan'ın, ‘yardımı kesecekler' sözlerini CHP'li başkanlar yerle bir,

tuzla-buz etti. Üstelik biz bu yardımları asla parti ayrımı olmadan ulaştırıyoruz. Bu durum, Erdoğan'ın ezberini bozdu. İşte bu yüzden, CHP'li belediyelerin yardım yapmasını engellemeye çalışıyorlar.

-Getirdikleri bu yasağın alt yapısı yok. Bağış toplanmasını önleyerek açıkça suç işliyorlar.

‘DAHA ACISI VAR; YEMEK DE DAĞITTIRMIYORLAR, EKMEK DAĞITANLARA SORUŞTURMA AÇIYORLAR’

“-Daha da acı olan bir durumu daha anlatayım: Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ile Antalya – Muratpaşa Belediyesi'nin aşevlerini kapattılar. İhtiyaç sahiplerine her zaman sıcak yemek veriyorlardı. Şimdi, CHP'li belediyelere bağış yapılmasını engelliyorlar. Yıllardır yemek veren belediyeleri parasız bırakıp belediye yardımlarının önünü kesip hizmet veremez hale getirmek istiyorlar. Ekmek dağıtana soruşturma açıyorlar. Olacak şey değil.

‘İYİLİKTE YARIŞACAĞIZ’

“-Bunlar bile devlette adaletin nasıl yok edildiğini gösteren acı örneklerdendir. Oysa, iyilikte yarışmamız gerekir. İyilikte yarışmak dinimizin de emridir. Ancak, Erdoğan bizimle iyilikte yarışmaktan korkuyor. Çünkü, onun iyiliği kendisine ve yakın çevresine olduğu için bizimle iyilikte, dürüstlükte yarışırsa geride kalacağını biliyor.

-Fakat vatandaşlarımız şu konuda rahat olsun: İktidar ne yaparsa yapsın yoksula, ihtiyaç sahibine yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz.”

‘ADAMINA GÖRE DÜZENLEME YAPILDI’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “örtülü af” olarak bilinen yeni infaz yasasına ilişkin yapılanları “adaletsiz” bulduklarını belirterek, bu konuda şunları söyledi:

-Çıkarılan örtülü af tam anlamıyla bir adaletsizlik örneğidir. Tarihin bize

yüklediği sorumluluklar var. Adaletsizlik karşısında sessiz kalan, dilsiz

şeytandır.

-Biz, ‘Dilsiz şeytan olmayacağız' diyoruz. Rüşveti alan serbest, rüşveti yazan

hapiste. Yolsuzluğu yapan serbest, yolsuzluğu yazan hapiste. Düşüncelerini

açıklayan hapiste.

-Adamına göre düzenleme yapıldı. Böyle adalet olur mu? Bu durum ülkede

çürümeye yol açıyor.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDECEĞİZ’

“-Hemen belirteyim, eşitlik ilkesine uyulmadan çıkarılan bu yasanın iptali için -Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. Bize yönelik olarak sosyal medyada şimdiden, ‘CHP, Anayasa mahkemesine giderek cezaevindeki FETÖ'cüleri, PKK'lıları, DHKP-C'lileri kurtarmak istiyor' propagandası yapıyorlar.

-Şunu hemen belirteyim: Eline silah alıp darbe yapmak isteyenlerin, darbeye destek olanların, ülkemizi bölmek isteyenlerin,tecavüzcülerin, uyuşturucu ticaretine karışanların, cinsel istismarcıların aftan faydalanmasından yana değiliz.

-Ama haksız yere cezaevinde yatanlar da var. Örneğin Barış Pehlivan, Barış

Terkoğlu, Murat Ağırel, Hülyla Kılınç, Osman Kavala,askeri öğrenciler, erler.

‘BELLİ KİŞİLER İÇİN’

“-Belli kişiler seçilerek onların suçları kapsama alınarak af çıkarıldı. Oysa, kişiler değil, suçun kapsamı ele alınmalıydı.

-İstenen kişilerin yasadan nasıl yararlanması gerektiği üzerinde durulup infaz yasasında düzenleme yapılıyorsa buna adil bir infaz düzenlemesi diyemeyiz. Yasa, açıkçası belli kişileri sindirmek amacıyla intikam aracı olarak kullanılırsa o Devlette adalet olmaz.

‘UYUŞTURUCU BARONLARININ ÇIKARILMASINI İSTEMİYORUZ’

“-Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için hazırlıklarımız sürüyor. Biz, FETÖ'ye, PKK'ya, İŞİD'e, silahlı terör örgütlerine, kısaca eline silah alan hiçbir yapının affını istemiyoruz.

-Uyuşturucu baronlarının çıkarılmasını istemiyoruz. Adil davranılmasını, kişilere yönelik düzenlemeye karşıyız. Bir düzenleme yapılıyorsa adil davranılması gerekir. Biz. Anayasa Mahkemesi'ne de ‘Adalet' için gidiyoruz.

-CHP Genel merkezinde parti yönetiminde büyük bir hareketlilik var. Bu konuda hukukçulara da büyük görev düşüyor. O yüzden hukukçularla yoğun bir çalışma sürdürülüyor.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.