KHK’li Vali Yardımcısı'ndan HDP’ye ziyaret: Halk iradesine saygı istiyoruz

HDP’ye destek ziyaretinde bulunan KHK’liler arasında bulunan eski Vali Yardımcısı Mehmet Şahin, “Demokrasiye ve halk iradesini saygı gösterilmesini istiyoruz” dedi. 

KHK’li Vali Yardımcısı'ndan HDP’ye ziyaret: Halk iradesine saygı istiyoruz
02 Ekim 2020 Cuma 17:42

banner255

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen TSK ve Diyanet çalışanları ile Vali Yardımcısı Mehmet Şahin'in de aralarında bulunduğu bir heyet, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne destek ziyaretinde bulundu. HDP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve MYK üyesi Veli Saçılık heyeti karşıladı. 

VALİ YARDIMCISI: SAYGI GÖSTERİN

Ziyarette konuşan eski Vali Yardımcısı Mehmet Şahin, üye ve yöneticileri tutuklanan HDP’li desteklemek istediklerini belirterek, “Amacımız ülkemizde hukukun egemen olması, temel hakların, siyasi hakların, insan hak ve özgürlüklerinin kullanılabilmesidir” dedi. Şahin, “Ben Konyalıyım, ama Edirne'den Hakkari’ye kadar Türkiye'nin hemen hemen her yerinde çalışma imkanım oldu. Farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyorum. Hukukun genel ve eşit olarak herkese uygulanmasını istiyoruz. Mahkemeler karar verinceye kadar hiç kimsenin suçlu ilan edilmemesini, demokrasiye ve halk iradesini saygı gösterilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘HDP HER ZAMAN DESTEK OLDU’

Şahin, herkesin görüşlerini özgürce ifade etme hakkı bulunduğuna dikkati çekerek, “Ben bir KHK’li olarak Orta Anadolulu bir Türk olarak hak hukuk diyen herkesle ortaklaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu Türkiye'yi daha da ileriye götürecektir. HDP’ye moral ziyaretinde bulunduk, kendilerine teşekkür ediyoruz. Onlar da her zaman biz KHK’lilere destek oldular” dedi. 

‘KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’

HDP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ise, KHK’li heyetin ziyaretinin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Aslında şu anda bu ziyareti gerçekleştiren bileşen Türkiye'nin vicdanıdır. İmamından subayına, milli savunmada çalışan emekçisinden Vali Yardımcısına, eğitmenine kadar bir bütünen Türkiye’deki rejimin mağdurlarıyız” dedi. Bakırhan, HDP’nin yıllardır baskı altında olduğunu ve bu baskıların arttığını ifade ederek, “Belediyelerimize kayyım atanıyor, arkadaşlarımız tutuklanıyor. Ama bu artık kabul edilebilir değil. Bunların hiçbiri sadece HDP’nin sorunu değil. Meselelerimize ortak bir şekilde sahip çıkabilirsek, Türkiye'ye adaleti, barışı ve ortak yaşamı getirebiliriz” ifadelerini kullandı.  

SAÇILIK: TEK ADAM REJİMİ

HDP’li Veli Saçılık da, “AKP hukuksuzluğu yol edinmiş durumda. OHAL ile birlikte ortaya çıkan KHK’ler ve kayyımlar bunlar tek adam rejiminin parçası. Biz bunlara ses verdiğimiz ölçüde onlar geriliyorlar” dedi. Saçılık, ziyaretçilerin kimliklerine de işaret ederek, “Şimdi bir imamla, bir eski subayla, vali yardımcısıyla karşı karşıyayız. Ama konuşmak için bir aradayız. Karşı karşıya gelmek için değil. Demokrasi mücadelesinde biz konuşarak aynı yönde mücadele ederek olacaktır. KHK’liler gelecekte proto-tip, birlikte nasıl konuşulur meseleler ortak nasıl çözülür konusunda iyi bir örnek olacak” şeklinde konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.