İYİ Parti'den Demirtaş'a: Sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde bu türküyü çalabilir mi?

'Eğer bu bir PR çalışmasıysa benim mesela Selahattin Demirtaş'ı millet vicdanında çok daha sevimli hale getirecek teklifim şudur.'

İYİ Parti'den Demirtaş'a: Sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde bu türküyü çalabilir mi?
12 Eylül 2020 Cumartesi 14:18

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu "Selahattin Demirtaş sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde bu türküyü (Mağusa Limanı) çalabilir mi? O acıya ortak olabilme iradesini gösterdiği andan itibaren memleketin bütün kahvaltı sofraları ona açılabilir." dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i kast ederek kahvaltı çağrısı hakkında açıklamada bulundu.

Ağıralioğlu, şunları söyledi:

"Eğer bu bir PR çalışmasıysa benim mesela Selahattin Demirtaş'ı millet vicdanında çok daha sevimli hale getirecek teklifim şudur; partimin hassasiyeti de bu istikamettedir, bugün de zaten bu minvalde birkaç şey söyledim; PKK ile mücadelede devletin yanında olabilmek başarılabilirse, Türkiye partisi olabilmek imkanına dönüştürülebilirse Türkiye'nin meselelerini konuşmak hakkı ele geçebilir. Mesela kahvaltıya gelmek için apansız kapı kollamak yerine Selahattin Demirtaş'a şehitlerin evine gidip, şehitlerin acılarını paylaşıp o acıların etrafında hüznü olan annelere 'Biz bu Allah'ın belası terörden hep beraber kurtulacağız, sonra da yaralarımızı birlikte saracağız, bu PKK'dan, bu Allah'ın belası PKK'dan kurtulacağız' diyebilmeyi başarabilirse o sorumlulukla siyaset yapabilmek alanı ona oluşturulabilirse herkesin kapısını çalıp kahvaltı edebilme imkanına kavuşabilir."

Bir saldırıda yaşamını yitiren öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın "Mağusa Limanı" adlı türküyü seslendirdiğini anımsatan Ağıralioğlu, şunları kaydetti:

"Mesela Selahattin Demirtaş sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde bu türküyü çalabilir mi? O acıya ortak olabilme iradesini gösterdiği andan itibaren memleketin bütün kahvaltı sofraları ona açılabilir. Kendi babasının naaşının hangi al bayrağın altında olduğunu kestirememiş minicik yavruların, 'Benim babam acaba bunların hangisi' diye koşuşturan evlatlarımızın evine gidebilirse o zaman hiçbir PR çalışması yapmasına gerek kalmayacaktır. Bu acılar etrafında biz şunun hesabını yaparak bu hatırlatmayı yapıyoruz; Genel Başkanımızın hatırlatmasındaki kan vurgusu, siyaseti kan vurgusuyla yapmıyoruz ama şudur, onun bilinmesini isteriz; yıllardır burası kahvaltılarına babasız oturan yetimlerin ülkesidir."

NE OLMUŞTU?

Demirtaş, Medyascope'dan Ruşen Çakır'a verdiği bir söyleyişide, "Mesela ben dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım'ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim." ifadelerini kullanmasının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de katıldığı bir televizyon programında Demirtaş'ın sözlerinin hatırlatılması üzerine şu yanıtı vermişti:

"Ben Güneydoğu'yu iyi bilirim, Güneydoğu'nun bir özelliği şudur, yani Güneydoğu'da yaşayan Kürtlerin, 'İstanbul'da, İzmir'de hani şehirleştik, batılılaştık' onları bilemem ama orada şudur; kanlın olsa, yani kan davalı birisi olsa kapısı çalındığı zaman o kapıdan içeri alınır, evin annesi, en yaşlısı korur kollar sonra kapıdan dışarı çıktıktan sonra kan davası devam eder. Türkiye'nin bir kere yani Güneydoğu'nun böyle bir özelliği vardır. Anadolu coğrafyasının da böyle bir özelliği vardır. Dolayısıyla bunu tespit etmek durumundayım."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Salim sağlar - 2 yıl önce
Sizde o zaman bir pkk linin evine gidip ailesine aciniz acimiz hep birlikte bu terör devletini gercek bir devlet,insan haklarina saygili,kürt düsmanligindan arinmis bir devlet yapma sözü verebilirmisiniz?
Avatar
Ali yılmaz - 2 yıl önce
Peki ağırlıoğlu,devlet terörünün allah belasini versin diye bilirmisin.Ben,PKK nın yarattiği bir kürt olarak artik Türkiye yurutmesinde biz olacaz.
Avatar
Arslan Ali - 2 yıl önce
Sende megri daye diye bilrmisn
Avatar
Arslan Ali - 2 yıl önce
Kimse ölmesin hepisi benim çocuğum