İmamoğlu: İstanbul’un en çılgın projesi depremle mücadeledir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dar gelirlileri ev sahibi yapacak KİPTAŞ’ın Silivri 4. Etap Konutları’nın temelini attı.

İmamoğlu: İstanbul’un en çılgın projesi depremle mücadeledir
13 Haziran 2020 Cumartesi 15:04

Toplu konutta standartları değiştirecek projenin temel atma töreninde konuşan İmamoğlu, “Bugünden sonra daha hafiflemiş görülen Covid-19 sürecinde tedbirlerimize devam edeceğiz. Deprem bu ülkenin gerçeği. Bu önemli bir gündem ama bunun dışında suni gündemlerle ülkemizin özellikle İstanbul’umuzun meşgul olmasını asla istemiyorum. İstanbul’un en hayati konusu depremdir, en önemli konusu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İstanbul’un çılgın proje aramasına ihtiyacı yok. Çılgın projesi depremle mücadeledir. Çünkü İstanbul’da milyonlarca insanın can sağlığı, hayatı tehdit altındadır. Eğri oturalım, doğru konuşalım, bu konuda rahatlamış değiliz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın nitelikli mimarisi ve uygun ödeme koşullarıyla dar gelirlileri ev sahibi yapmayı amaçlayan, Silivri 4. Etap Konutları’nın temelini attı.

21 Haziran’a kadar ön başvuru kabul edecek projenin temel atma törenine, Başkan İmamoğlu ile birlikte, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İBB bürokratları ve Silivrili vatandaşlar katıldı.

Depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizen İmamoğlu, birçok tartışmanın hayatı meşgul ederek bu gerçeğin önüne geçtiğini söyledi.

İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün hepimiz bir pandemi süreciyle karşı karşıyayız. Bir virüsle mücadele ediyoruz. Allah korusun ciddi anlamda can sağlığımızla ilgili tedbirler alarak süreci yaşadık. Bugünden sonra daha hafiflemiş görülen Covid-19 sürecinde tedbirlerimize devam edeceğiz. Can sağlığımızı koruyacağız. Hiç kimsesin yuvasında böyle bir hastalıktan dolayı bir ölümün olmasın diliyorum. Tedbirli olmamız gerekir. Bu önemli bir gündem; ama bunun dışında suni gündemlerle ülkemizin özellikle İstanbul’umuzun meşgul olmasını asla istemiyorum. İstanbul’un en hayati konusu depremdir, en önemli konusu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İstanbul’un çılgın proje aramasına ihtiyacı yok. Çılgın projesi depremle mücadeledir. Çünkü İstanbul’da milyonlarca insanın can sağlığı, hayatı tehdit altındadır. Eğri oturalım, doğru konuşalım, bu konuda rahatlamış değiliz. Topyekûn bir mücadele gerektirir. KİPTAŞ, bu mücadelenin de bir paydaşıdır. Hem kentsel yenileme, hem kentsel dönüşümde motivasyon kaynağıdır. Bütün İstanbul’u dönüştürmeye kimsenin gücü yetmez. Ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ne KİPTAŞ’ın, ne Silivri’de Silivri Belediyesi’nin ne de hükümetin gücü yetmez. Bu, topyekûn bir seferberlik gücü olmaktır. Herkesi içine katmalıdır. Bu manada yapacağı her işi KİPTAŞ şöyle düşünmelidir. Gittiği yörede, ilçede, mahallede yaptığı bir depreme dönük işte çevresine motivasyon sağlayan, örnek teşkil eden işler yapmalıdır. Bu manada, bu sorumluluğu en önde tutacağına biliyorum. Arkadaşlarımın, bu konuya önemle sarılacağını biliyorum.”

HASAR TESPİT HARİTASINI 39 İLÇEYE DAĞITACAĞIZ-

İmamoğlu, pandemi sürecinde yaptıkları çalışma ile İstanbul'un 39 ilçesine deprem ilgili hasar, olası bir büyük depremde hasar tespiti haritasını 39 ilçe belediyesine önümüzdeki haftadan itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade ederek, “Diyeceğiz ki ‘Böyle bir tehlike bizi bekliyor.’ İkincisi yine pandemi sürecinden dolayı ne yazık ki Mart'ta başlatmayı düşünüp başlatamadığımız, İstanbul'un olası depremde ağır hasarlı ve yıkılmaya dönük bir takım yapılarının tespiti noktasında özel bir işlem başlatıyoruz” dedi.

BÜYÜK BİR DEPREM BU ŞEHRİ ALABORA EDE

Bunun için üç pilot bölge seçtiklerini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Onlardan bir tanesi de, Silivri. Bugün kadar bütün bu hususlarda iş birliğinden dolayı da değerli Silivri Belediye Başkanı'na, Volkan Bey'e teşekkür ediyorum. Silivri, Avcılar ve Fatih bu konudaki üç pilot bölgemiz olacak ve buralarda da yapıların tespitlerini yapacağız. Ve bu tespitlerle, bir ön tespittir bu, insanları uyaracağız. Yani, gidiniz, tespitinizi daha teferruatlı yapınız ve binanızla ilgili dönüşüm ya da bina yenileme hususunda adım atın diyeceğiz. Bunları niye anlatıyorum, bunları şunun için anlatıyorum. Aklımızdan çıkarmamak için anlatıyorum. Deprem kapıdadır, büyük bir deprem bu şehri alabora eder. Bu şehri alabora etmekle kalmaz büyük bir sıkıntılar verir. Yani ülkemizi ciddi anlamda yıllar sürecek hem sosyolojik hem insanın can sağlığı ki bunun önünde hiçbir şey olamaz, hem ekonomik ciddi bir depresyona sokar. O manada her günümüzü bu konuyu çözmekle bu konuya dair adım atmakla geçirmek zorundayız.”

KİPTAŞ KURUMU, İSTANBUL HALKININDIR

İstanbullulara, her husus konusunda şeffaf olacaklarını, insanların birikimlerinden yararlanarak çözüm üretme anlayışlarını sürdüreceklerinin altını çizen İmamoğlu, konuşmasının devamında 39 ilçe belediye başkanına da seslenerek konuşmasını şöyle tamamladı:

“KİPTAŞ'ın bugün attığı adım tam da öyle bir şeydir. İhtiyaçları belirlemiş, süreçleri olumlulaştırmış, tüm adımlarını tüm aşamalarını şeffaf yönetmiş ve bugün de inşallah temelini atıp çok hızlı bir şekilde buranın bitimini insanların buluşması sağlamaktır görevi. Bu manada, inşallah, bu Sosyal Konut Projemiz'de şunu da ispat edecekler. Yani, hem finansal açıdan Türkiye'nin en ucuz kredilendirme sistemiyle insanlarımızın en uygun taksitle yani asgari ücretin altında bir taksit rakamıyla ev sahibi olmalarını sağlayacaklar. Bütün bunlara rağmen yapımcı arkadaşlarıma sesleniyorum. İşi teknik olarak denetleyecek arkadaşlara sesleniyorum. Bütün bunlara rağmen evin, binanın kalitesinin de en üst seviyede olmasını sağlamak durumundadırlar. Yani uyguna yapılan bir bina, kalite sorunu yaşayacak hale gelmediğini de KİPTAŞ ispat edecektir. Bu manada sorumluluğunu yerine getireceğinden hiç kuşkum yok. Tüm bu yönleriyle projemizin hayırlı olmasını, bize yoğun ilgi gösteren bu sıkıntılı günlerde yani buradaki konut sayısının 20 katına giden ilgi yakalamış olmasına büyük büyük sevinç duyuyorum.

39 İLÇE BAŞKANINA SESLENİYORUM. BİZİMLE LÜTFEN İŞ BİRLİĞİ YAPINIZ

“İnsanların bu güvenine layık olacağımızdan hiç kimse şüphe duymasın. Bu manada ilginin bu artışı bize gösteriyor ki İstanbul'da sosyal konut noktasında çalışmalarımızı daha hızlandırmalıyız. Bu yönüyle İstanbul'un 39 ilçe başkanına sesleniyorum. Bizimle lütfen iş birliği yapınız. İstanbul'un KİPTAŞ kurumu, İstanbul halkınındır. Yani, İstanbul halkına ait, kamuya ait böyle bir kurumun iş birliğimizle beraber insanlarımıza makul evler oluşturması İstanbullunun lehinedir. Ortak hareket edelim. Sosyal konut noktasında da bu adımlarımızla beraber büyük bir iş başaralım diyorum. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah tamamına erdirsin. Temelini hep beraber atacağız, hayırlı uğurlu olsun.”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.