İBB Meclisi, İmamoğlu’na direndi: Kayıp 5 milyar TL

İBB'de Ekrem İmamoğlu'nun AKP’li ilçe belediyelerine tahsisi yönündeki kararları veto etmesine direnen AKP'li ve MHP'li Meclis üyelerinin kararı 5 milyar TL’lik değer kaybına neden oldu.

İBB Meclisi, İmamoğlu’na direndi: Kayıp 5 milyar TL
17 Ocak 2020 Cuma 10:25

Geçtiğimiz aylarda AKP grubunun önergeleri ile Levent'teki İETT garajı arazisinin de bulunduğu İBB'ye ait parsellerin yeşil alan ilan edilmesi ve bazı parsellerin de AKP'li ilçe belediyelerine tahsisi yönündeki kararları veto eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na meclis direndi. AKP'nin çoğunlukta olduğu komisyonlarda kararlar değiştirilmeden aynen kabul edildi.

“YETKİ GASBI”

3 ayrı maddede oya sunulan raporlara CHP grubu muhalefet şerhi düştü. Şerhte; belediye meclisinin, belediye başkanının yerine geçerek ilgili birimlerin talepleri olmaksızın kendiliğinden belediyeye ait bir taşınmazın satışına veya tahsisine karar veremeyeceği vurgulandı.

Bu yönde bir kararın yetki gasbı anlamına geldiği kaydedildi. Önerge ile plan değişikliği yapılmasının da usule uygun olmadığı ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alınmadığından imar planı niteliği kazanamayacağına dikkat çekildi. Bu yöndeki kararın da hukuka aykırı olduğu belirtildi.

ÇALIK: 5 MİLYARLIK DEĞER KAYBI

Oturumda söz alan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık bu kararların mali bilançosunu çıkardı. Levent’teki İETT Garajı arazisinin şu anki değerinin 2.3 milyar TL olduğunu, bu karar ile 443 milyon liraya düştüğünü ve İBB şirketi açısından 1.9 milyar TL değer kaybı olduğunu anlattı.

Raporlarda yer alan Kağıthane’deki bir arazinin de 624 milyon liralık değerinin 403 milyon lira düştüğünü söyledi. Eyüp Silahtarağa’da 116 milyonluk arazinin 24 milyona düşerek 92 milyonluk değer kaybı oluştuğunu vurguladı.

Bu kararlar ile İBB’nin yaklaşık 5 milyar TL değer kaybına uğradığına dikkat çeken Çalık “Bu rakamla İstanbul’a 2 bin kreş kazandırırdınız. Buralarda kamu-özel ortaklığı ile projeler geliştirilip ciddi değerler yaratılabilirdi” dedi.

Konuşmaların ardından 3 rapor da “salt çoğunlukla ısrar kararı” olarak mecliste kabul edildi.

Bazı parseller de jet hızıyla AKP’li ilçe belediyelerini bedelsiz tahsis edilmişti. Kararlar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kasım ayında veto edilerek yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi.

Komisyonlar kararlarında ısrar edip görüşlerini değiştirmeden aynı raporları İBB Meclisi’nin 16 Ocak tarihli oturumunda tekrar gündeme getirdiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun sosyal medyadan konu hakkında açıklama yaptı.

Ongun’un açıklaması şöyle oldu:

*İBB ve iştirak şirketlerinin halkın vergilerinden milyonlar ödeyip satın aldığı yerlerin Meclis kararıyla “yeşil alana” çevrilmesi tamamen siyasi manevradır.

*Amaç, İmamoğlu yönetiminin hizmet için kullanacağı kaynakları azaltmaktır.


Kaynak: Sözcü

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.