HDP’li Şık: Bu ülkedeki herkes Kürt halkına borçludur

"Türkiye Nereye Gidiyor?" başlıklı panelde konuşan HDP’li Ahmet Şık, Türkiye'de ciddi bir muhalefetin olmadığının altını çizerek, “Sadece bir muhalefet partisi var o da HDP’dir. Bu ülkedeki herkes Kürt halkına borçludur” dedi.

HDP’li Şık: Bu ülkedeki herkes Kürt halkına borçludur
10 Kasım 2019 Pazar 09:06

Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği, Kültürpark içinde bulunan Fuar Gençlik Tiyatrosu'nda "Türkiye Nereye Gidiyor?" başlıklı panel düzenledi. Moderatörlüğünü Ekin Kanar’ın yaptığı panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili RıdvanTuran, İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya ile Ahmet Şık, İzmir Milletvekili Murat Çepni ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş konuşmacı olarak katıldı.

Panele çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı.

'KAYYUMLAR EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİNE SALDIRIDIR'

Panelde ilk olarak konuşan HDP İstanbul Miletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Türkiye'de yaşanan sorunların birleşik mücadelenin örülmesiyle aşılacağını belirtti. HDP'nin 16 belediyesine kayyum atandığını hatırlatan Kaya, kayyumların eş başkanlık sistemine karşı yapıldığını vurguladı. AKP’nin kadın kazanımlarını yok ederek yerine eril sistemi inşa etmek istediğinin altını çizen Kaya, "AKP Kürdistan'da kadın eşbaşkanları görevden alarak, siyasetçileri tutuklayarak baskılamaya çalışırken, Türkiye'de işçi, emekçilerin grevlerini bastırmaya çalışıyor. Burada biz sosyalistlerin bu saldırılara karşı ne yapmalıyız sorusunu sormalıyız. Yaşanan sorunlara ne kader çözüm oluyoruz? Bu konuda ortaklaştırmak gerekiyor. Ortak sözü söylemek için yan yana olmamız gerek" diye belirtti.

'KRİZDEN ÇIKIŞ BİRLEŞİK MÜCADELE İLE MÜMKÜN'

Enternasyonalist devrimin 102. yılında dünyada sosyalizm esintisinin dolaştığını ifade eden HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de, kapitalizmin tıkanma sürecinde olduğunu söyledi. Emperyalist güçlerin Rojava devrimine saldırarak tıkanan süreçten çıkmaya çalıştığını vurgulayan Çepni, "Rojava devrimi bütün halklara kucak açan sosyalist bir devrimdir. Türkiye'de bir yönetememe krizi var. Bu krizden çıkışta HDP çatısında birleşen birleşik mücadele ile mümkündür" ifadelerini kullandı.

'AKP YIKILMAYA DOĞRU GİDİYOR'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, AKP hükümetinin iktidarını sürdürmek için toplum içerisinde kutuplaştırma ve ötekileştirme politikasına başvurduğunu belirtti. Bütün ayrıştırıcı ve baskı politikalarına rağmen Türkiye halklarının direnmeye devam ettiğinin altını çizen Baş, AKP iktidarının yıkılmaya doğru gittiğini söyledi. Baş, "AKP yıkılırken bağımsız bir işçi hareketi orada bir kızıl hat kurulması lazım. Aksi halde sistem kendisini yeniden rehabilite eder ve kendisini yeniden yapılandırır. Biz sosyalistler bunun gereğini ve tarihsel tespitlerini yerine getirmeliyiz" şeklinde konuştu.

'BU ÜLKEDE HERKES KÜRTLERE BORÇLU'

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, AKP hükümetinin 7 Haziran seçimlerinden sonra yıkıldığını ve 31 Mart yerel seçimleriyle de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imparatorluğunun yıkıldığını söyledi. Türkiye'de yaşanan ekonomik krize değinen Şık, intihar eden ailelerin sisteme ağır bir eleştiri olduğunu söyledi. Türkiye'de ciddi bir muhalefetin olmadığının altını çizen Şık, “HDP’yi Kürt partisi olarak lanse edenler sürekli eleştirenler şunu bilmelidir. Sadece bir muhalefet partisi var o da HDP’dir. Asıl HDP’yi nasıl güçlendirebiliriz, bunu konuşmak lazım. Tüm baskılara rağmen başta Kürtler bu ülkede yaşanan haksızlıklara itiraz edip direnmişlerdir. Bu ülkedeki herkes Kürt halkına borçludur. Bunun için CHP’nin sol tabanıyla ortak bir yol haritası çıkarmak gerekiyor” diye konuştu.

‘TARIM POLİTİKALARINDA KOOPERATİFLEŞMEYE GİDİLMELİ’

Türkiye’nin tarım politikasında yaşan sıkıntılara değinen HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise, AKP’nin zor aygıtları kullanarak bütçenin bütün bir kısmını silaha yatırdığını kaydetti. Türkiye’nin doğasını talan ederek dağa, taşa ve betona döküldüğüne dikkat çeken Turan, “Tarım politikası neoliberal politikalar sonucu bitirildi. Bunun tekrar düzeltilmesi için küçük aile çiftçiliğin de kooperatiflerin olması lazım. Ailelerin kooperatifler çerçevesinde örgütlenmesi lazım. Bu hem ürün kalitesini artıracak hem de ulaşılabilirliğini arttıracak. Böylece kırsalın tasfiyesi engellenerek istihdam sağlanmış olacak” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından panel soru ve cevap şeklinde son buldu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.