HDP'li Paylan: İktidarın 'saray, savaş, yandaş' tercihleri yüzünden risk zirve yapmıştır

Dolar kurunun tarihi zirveyi görmesi ve ekonomideki genel gidişata ilişkin yazılı açıklama yapan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, iktidarın savaş, saray ve yandaş tercihlerinin ekonomik krizi şiddetlendirdiğini söyledi. 

HDP'li Paylan: İktidarın 'saray, savaş, yandaş' tercihleri yüzünden risk zirve yapmıştır
07 Ağustos 2020 Cuma 13:26

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, dolar dolar/TL’nin 7.30’u geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamayla iktidara tepki gösterdi. “Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti” diyen Paylan, ‘İktidarın “ekonomide işleri kontrol altına aldığını’ söylediği günün ertesinde, Amerikan Doları 7,30 TL’yi, Euro ise 8,60 TL’yi aştı” diye belirtti.  

‘BECEREKSİZ DAMAT’

Paylan, tek adam rejiminin olduğu hiçbir ülkede toplumsal huzur ile refahın olmadığını söyleyerek, “Nitekim bugün bizim de yaşadığımız sosyal ve ekonomik sorunların nedeni; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yani Tek Adam rejimidir. Otoriterlik ile neoliberal zihniyetin birleştiği bu baskıcı rejim; bir yandan çıkar ağlarıyla yandaş sermayeyi zenginleştirip halkı yoksullaştırmıştır, diğer yandan ekonomide de liyakati rafa kaldırıp akrabalık ilişkileriyle ülke ekonomisini beceriksiz bir damada teslim edebilmiştir” dedi.

‘İKTİDARIN SAVAŞ SARAY YANDAŞ TERCİHİ…’

Paylan, iktidarın 18 yıldır ekonomiyi üretim ekonomisine dönüştürmediğini hatırlatarak, şunları ifade etti: “koşulların aleyhimize döndüğü bir konjonktürde, bütün kararların ‘tek adam’ ve onun etrafındaki ‘çıkar odaklarının’ aldığı bir modelde ısrar etmesi, ülke ekonomisini hızla tüketmekte, vatandaşlarımızın işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı içinde çok zor günler geçirmesine neden olmaktadır. İktidar iş yapıyorum diye, kaça mal olduğu belli olmayan köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri, hava alanları yaparak ülkeyi tam bir borç sarmalına sokmuştur. İktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş” tercihleri yüzünden, zaten uzun bir süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan ‘ani duruş’la birlikte ülke riski zirve yapmıştır.” 

‘EKONOMİ ENFLASYON FAİZ SARMALINA GİRDİ’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Ekonomiden sorumlu olan ‘Damat’Bakanın sorumsuz politikaları, krizi derinleştirmiştir. Damat Bey; para bastırdı, kredi pompaladı, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini sattı, İşsizlik Fonu’nu yağmaladı. Elde ettiği kaynakları ise vatandaşlarımıza değil, bir avuç yandaşına aktardı. Güven vermeyen ekonomi yönetiminin bastığı paralar, döviz kurlarını ve enflasyonu patlattı. Beceriksiz damadın yönetimindeki ekonomide her gün işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı artmaktadır. Ekonomimiz ‘kur, enflasyon, faiz” sarmalına yeniden girmiştir. Tek Adam Rejimi, ekonomik krizin bedelini yine yoksullara ödetmek isteyecektir. Yapılması gereken açıktır. Bu iktidar, bırakın yabancıları, kendi yurttaşlarının bile güvenini çoktandır kaybetmiştir. Bu anlayış ülkenin gelişmesinin önünde bir taş gibi oturmuştur. Bu taşın kaldırılması ise ülkede yeni bir seçimle ve yeni bir anayasa yapmakla mümkündür. Toplumsal muhalefete düşen görev ve sorumluluk, ülke ekonomisini çökerten bu iktidarı değiştirmektir.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.