HDP’li adaylar: Halkla birlikte sorunlarımızı çözeceğiz

HDP il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları, partililerle birlikte mahalle ve köy ziyaretlerini sürdürüyor. Sorunlarını aktaran yurttaşlara HDP’liler, seçildikleri takdirde halkla birlikte sorunlara çözüm üreteceklerinin sözünü verdi.

HDP’li adaylar: Halkla birlikte sorunlarımızı çözeceğiz
17 Mart 2019 Pazar 19:44

Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediye eşbaşkan adayları ve Malatya il ilçe örgütleri ziyaretlerini sürdürdü. Ziyaretlerde HDP'liler, yurttaşlara bir dokundu, bin ah işitti. HDP’liler, Özsan Sanayi Sitesi esnafları, Yeşilyurt İlçesine bağlı Dilek, Yakınca, Hatunsuyu mahallelerine ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyarette HDP Malatya Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Yusuf Bozkuş, Battalgazi İlçe Eşbaşkan adayları Hüseyin Kılınç ile Ruken Bilginç ve partililer katıldı. 

Başkan adayları ziyaretleri sırasında projelerini yurttaşlara açıklarken, yurttaşların sorun ve sıkıntılarını dinledi. Dilek mahalle sakinlerinin birçoğu ekonomik sıkıntılardan yakınırken, esnaflar teker teker kepenk kapatmaya başladıklarını dile getirdi.  

‘BİZİM KESEMİZDEN SALTANAT SÜRÜYORSUNUZ’

Yakınca mahalle sakinlerinden bir yurttaş ise, "Malatya'nın cadde sokaklarına bir çıkın bakın, her adım başı AK Parti'nin reklam afişi. Bunların parasını bizim cebimizden alıyorlar. Yazık kardeşim, millet burada aç evine ekmek götürmenin hesabını yaparken, siz de bizim kesemizden saltanatınızı sürdürüyorsunuz. Bizler vatandaş olarak hakkımızı helal etmiyoruz. Ama bu millet sizlere bir ders vermesini iyi bilir. Nasıl getirirse, öyle de götürür. Çocuklarımız işsiz, işyerleri kapanıyor. Boşuna mı okuttuk çocuklarımızı" tepkisinde bulundu. 

‘TARIM EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ’

HDP Malatya Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Yusuf Bozkuş ise; AKP’nin yanlış politikalarına değinerek, yaşanan tüm sıkıntıların kaynağının “üretim eksikliği” olduğuna dikkat çekti. Bir ülkenin kalkınmasında tarımın önemine değinen Bozkuş, “Bizi dışarıya mahkum ettiler. Soğan, patates, et, süt, saman, tütün, domates, fasulye, nohut, mercimek hepsi dışarıdan geliyor. Biz HDP belediyeciliği ile tarımı yerelden ayağa kaldıracağız. Esnafın, üreticinin, ucuzlukla da tüketicinin yüzünü güldüreceğiz. Onun için diyoruz ki oylar HDP'ye" şeklinde konuştu. 

URFA

Seçim çalışmalarına hız veren HDP köy, köy dolaşıp halktan destek istiyor. Siverek'in Karakeçi ve Karacadağ köylerinde yapılan seçim çalışmalarına HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Siverek Belediye Eşbaşkan adayları Turan Tüysüz, Emine Çetiner ve HDP ilçe yöneticiler katıldı.

HALK TALEPLERİNİ İLETİYOR

Karacadağ köylerinden Kelok, Hüske, Küçük Darbe ve Büyük Darbe köylerine bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretlerde HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, HDP Siverek Belediyesi Eşbaşkan Adayı Emine Çetiner ve HDP üyeleri katıldı. Köylüler HDP’lilere yoğun ilgi gösterdi. Köylüler yıllardır su ve altyapı sorunu yaşadıklarını ve bu sorunların çözülmesi yönünde taleplerini HDP’lilere iletti.

'HALK İLE YÖNETMEYİ ÖNERİYORUZ'

Eşbaşkan adayı Çetiner belediyeyi kazandıkları takdirde sorunlarını çözme sözünü verdi. Siverek'te ekolojik, halkçı ve kadın eksenli bir belediyeciliği uygulayacaklarını dile getiren Çetiner, halka vaat yerine kenti birlikte yönetmeyi önerdiklerini söyledi.

'TEK YOL AKP MHP FAŞİST BLOKUNU GERİLETMEK'0

Halkın artık AKP'den bir beklentisinin kalmadığını dile getiren HDP Milletvekili Ömer Öcalan, AKP ve MHP blokunun halka verebileceği hiç bir şeyin kalmadığını ifade etti. Türkiye'nin büyük bir tecrit altında olduğunu dile getiren Öcalan, iktidarın kendi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan ettiğini dile getirdi. Bu gidişatın değişmesi gerektiğini ifade eden Öcalan, bu gidişatı değiştirmenin tek yolunun AKP ve MHP faşist blokunu geriletmek olduğunu ifade etti. 

HDP Siverek Eşbaşkan adayı Turan Tüysüz ve beraberindeki heyet de Karakeçili tarafında bulunan Alayurt köyünü ziyaret etti. Köyde yapılan bir düğünü ziyaret eden HDP heyetini düğün sahipleri ve düğüne katılanlar coşku ile karşıladı. Burada bir dizi temaslarda bulunduktan sonra heyet Viranşehir’e bir taziye ye katılmak için yola çıktı.

VİRANŞEHİR

Viranşehir ilçesinde ise HDP Millevekili Ayşe Sürücü, belediye eşbaşkan adayları, ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetle kırsal mahalle ziyaretleri yapıldı. İlçenin Yollarbaşı, Şahbo, Kabasırt, Alisark,  Xêçuk mahallerinde yurttaşlarla bir araya gelen HDP’liler gittikleri her yerde coşkuyla karşılandı.

SİLOPİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde (Kizir) yüzlerce kişinin katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. HDP bayraklarıyla süslenen büroya, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK ) Eşbaşkanı Leyla Güven'in fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde “Tecrit kırılsın, Leyla yaşasın” yazılı pankart asıldı. 

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ve HDP Silopi Belediye Eşbaşkan adayı Adalet Fidan'ın da katıldığı program, halaylarla başladı. Coşkunun hakim olduğu ve kadınların yöresel kıyafetlerle renklendirdiği programda konuşan yerine kayyum atanan Silopi Belediye Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, Güven’in başlattığı açlık grevi eylemini selamlayarak, 31 Mart’ta kayyumlara gerekli cevabı vereceklerini vurguladı.

‘KÜRTLER ASLA BOYUN EĞMEDİ, EĞMEYECEK’

Ardından konuşan HDP'li Kaçmaz, “Kürt halkı, kadınları ve gençleri sizin zulmünüze boyun eğmedi, eğmeyecek” dedi. Açlık grevleri eylemlerine değinen Kaçmaz, "Faşist iktidar bugün kanunlarını dahi yerine getirmiyor. Kürt halkı hakikatin izinde gidiyor. Hakikat izinden gidenler zulme karşı asla boyun eğmez. Biz de halkımıza söz veriyoruz; Erdoğan’ın ve partisinin önünde asla boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

“Biz bu kayyumları 31 Mart’ta Ankara’ya göndereceğiz. Gidip Erdoğan’ın sarayında kayyumluk yapsınlar” diyen Kaçmaz'ın sözleri sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Bijî Berxwedana Leylayê” sloganlarıyla kesildi.  

‘HALK HESABINI SORACAK’

HDP Silopi Belediye Eşbaşkan adayı Adalet Fidan da, "Halkımız bize şimdiden kazandığımızı gösteriyor. 31 Mart’ta belediye eşbaşkanlarını seçtiklerini söylüyorlar. 31 Mart’ta Silopi halkımız gasp edilen irademizin hesabını soracaktır” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından, 16 Aralık 2018 tarihinden bu yana Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Ömer Kabul’ün annesi Emine Kabul büro açılışını gerçekleştirdi.  Anne Kabul, “Bu seçim barış olsun, özgürlük olsun” sözleriyle HDP'lilere başarılar diledi. 

Program, çekilen halaylarla son buldu.

BATMAN 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmalarına Batman'da sabahın erken saatlerinden itibaren köy ziyaretleri ile başladı. Merkez köylerde HDP Batman Belediyesi eşbaşkan adayları Songül Korkmaz ile Mehmet Demir halkla buluşurken, HDP Milletvekili Necdet İpekyüz de Hasankeyf Eşbaşkan Adayı Zozan Şimşek ile birlikte Hasankeyf köylerini dolaşarak halkla bir araya geldi. Öte yandan öğleden sonra ise HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Songül Korkmaz ve HDP Balpınar Beldesi Eşbaşkan Adayı Halime Aydın'ın da aralarında olduğu TJA'lı kadınlar Balpınar'da halk ile bir araya geldi. 

Balpınar Belediyesi önünde toplanan kadınlar ellerinde HDP bayrakları ve 21 Mart'ta Batman Newroz Alanı'nda yapılacak Newroz kutlamalarına çağrı amaçlı bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Balpınar'a bağlı Zorköy'e kadar yaklaşık 5 kilometrelik yolu yürüyerek giden kadınlar yürüyüş boyunca "Jin jiyan azadî", "Leyla Güven rûmeta me ye” sloganları attı. Köyde bulunan kadınlar Uca ve Aydın'a sevgilerini sarılarak gösterirken özellikle çocukların seçim aracının arkasından koşturmaları renkli görüntüler oluşturdu. Köylerde yapılan ziyaretlerin ardından kadınlar ilk Newroz ateşini yakarak burada kısa bir süre halay çekti. Kadınlar ev ziyaretleri yaparak seçim çalışmalarını sürdürdü. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.