HDP'den Avrupa'ya infaz yasası çağrısı

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, 18 ülkenin büyükelçilikleriyle video konferans toplantısında bir araya gelerek, infaz yasasına karşı AB ve AK’nin sessiz kalmaması çağrısı yaptı.

HDP'den Avrupa'ya infaz yasası çağrısı
05 Mayıs 2020 Salı 11:48

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, 18 ülkenin büyükelçilik temsilcilikleri ile Türkiye’de yaşanan gelişmelere dair video konferans toplantısı gerçekleştirdi. Avrupa Birliği, ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika ve İspanya gibi ülkelerin bulunduğu video konferans toplantısında konuşan Özsoy, başta infaz yasası ve salgınla mücadele olmak üzere, belediyelere kayyım atanması, partilerine yönelik saldırılar, Kuzey Suriye’deki gelişmeler ve demografik yapısının değiştirilmesi, mezarların tahrip edilmesi, cezaevindeki siyasi tutukluların sağlık durumu ve ölüm orucu eylemleri gibi bir dizi konuda konuştu.

AB VE AK SESSİZ KALMAMALI

İnfaz yasasının AKP-MHP ortaklığıyla siyasi tutsakları kapsam dışı bırakarak Meclis’ten geçirildiğini belirten Özsoy, bu yasanın hem Anayasa hem de uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ifade etti Özsoy, özellikle Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Komisyonu’nun (AK) bu duruma kayıtsız kalmamasını istedi. HDP olarak AB ve AK’nin birçok organı ile bu yasa konusunda yaptıkları çalışmaları özetleyen Özsoy, 4 Mayıs’ta aralarında Osman Can, Rıza Türmen ve Rona Aybay gibi profesörlerin de bulunduğu 11 Anayasa hukukçusunun ortak deklarasyonunu hatırlattı. Özsoy, hükümlü çete liderlerinin bu yasayla serbest bırakıldığını ama birçok sağlık problemi yaşayan ve muhalif düşünceleri yüzünden hapsedilen binlerce siyasetçinin tahliye taleplerinin reddedildiğini aktardı.

SURİYE

BM’nin salgın nedeniyle yaptığı küresel ateşkes çağrısına rağmen Türkiye’nin ülke içinde ve dışında askeri hareketlilik ve saldırılarının arttırdığına değinen Özsoy, salgına rağmen AKP-MHP hükümetinin Kuzey Suriye’de demografik yapıyı değiştirme çalışmalarına hız verdiğine işaret etti. 

Kardeş Aile Kampanyası dolayısıyla toplumu dayanışmaya sevk eden HDP’ye yönelik saldırılara da dikkat çeken Özsoy, medyanın Kars Belediyesi’ni hedef alan saldırıları hakkında misyon temsilcilerini bilgilendirdi ve AKP-MHP salgın fırsatçılığını HDP ve demokratik muhalefet üzerindeki baskılarını arttırarak sürdüğünü söyledi. 

ULUSLARARASI ÇAĞRI

Konserleri engellenen ve üyeleri tutuklanan Grup Yorum emekçilerinin yaptıkları açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin geldiği aşamayı da aktaran Özsoy, iki eylemcinin hayatını kaybettiğini, İbrahim Gökçek’in durumunun çok kritik bir hal aldığını ifade ederek, uluslararası toplumu, eylemcilerin haklı taleplerinin kabulü için tavır göstermeye ve ilgili Türk yetkililerini teşvik etmeye çağırdı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.