HDP’den “AK Parti ile pazarlık” iddiasına yanıt

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, sine-i milletin tartışıldığı toplantıdan çıkan deklarasyonun AK Parti ile yürütülen pazarlıklar neticesinde belirlendiği iddialarını yalanladı.

HDP’den “AK Parti ile pazarlık” iddiasına yanıt
26 Kasım 2019 Salı 13:32

banner225

Yazılı açıklama yapan Günay Kubilay, Korkusuz Gazetesi yazarı ’ın köşe yazısına taşıdığı iddiaların “Gazetecilik etiği ve ilkeleriyle bağdaşmadığını ve dayanaktan yoksun” olduğunu savundu.

Kubilay’ın açıklaması şöyle:

Partimiz, 20 Kasım’da Ankara’da bütün seçilmişlerimizle bir araya gelerek AKP-MHP iktidarının partimizin varlığına yönelik sürekli ve sistemli saldırıları karşısında bir  açıklamıştır. Korkusuz Gazetesi Yazarı Ahmet Takan, 24 Kasım 2019 tarihli yazısında kamuoyuna açıkladığımız politik tutumumuzun ve yeni dönem siyasetimizin kendi özgür irademizle değil, AKP ile çeşitli pazarlıklar sonucunda alındığına dair iddialarda bulunmuştur.

“KÜRT DÜŞMANLIĞI, HDP KARŞITLIĞI”

Her şeyden önce gazetecilik etiği ve ilkeleriyle bağdaşmayan bu iddia, tamamen dayanaktan yoksundur. Daha önemlisi varlığını Kürt düşmanlığı ve HDP karşıtlığı üzerine inşa etmiş despotik bir iktidarın büyük ortağı ile şu ya da bu düzeyde bir pazarlık iddiası, meşruiyetini bütünüyle yitirmiş AKP-MHP iktidarına yeniden meşruiyet kazandırma çabasından başka bir amaca hizmet etmez.

HDP, radikal demokrasi diye adlandırdığı, kökleri derinlerde olan devrimci demokratik bir mücadele ve direniş geleneğinin sürdürücüsüdür. Bugün Saray rejimi tarafından varlığımıza yöneltilmiş saldırılar karşında neden geri adım atmadığımızı, tarihsel olarak diktatörlüklere, despotik iktidarlara karşı meşru direniş çizgisinden ve mücadele geleneğinden uzak olanlar anlayamaz, mücadele meydanını AKP-MHP iktidarına neden terk etmediğimizi algılayamaz.

“AHMET TAKAN’IN YAZISI KOMPLOYA HİZMET EDİYOR”

Bu akıl, HDP’yi karalamak için çeşitli senaryolar yazıyor, kurulmuş siyasi komploların parçası oluyor, AKP-MHP iktidarının değirmenine su taşımaya devam ediyor. Ahmet Takan’ın anılan yazısı da bu uğursuz siyasi komplo planına hizmet etmekten başka bir amaç taşımıyor.

Biz bu ülkede emekten, barıştan, demokrasiden, özgürlükten, haktan, hukuktan, adaletten yana olan hiç kimsenin HDP’yi karalama amacı taşıyan bu tür yazılara itibar etmeyeceğini umuyor, saygılar sunuyoruz.

Kaynak: Tarafsız Haber Ajansı


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.