HDP Sözcüsü Kubilay: HDP yeni dönemde politikası ve eylemiyle mücadele alanında olacak

'HDP, bütün demokrasi güçleriyle geleceğe birlikte yürümek, geleceği birlikte kazanmak, geleceği birlikte inşa etmek istiyor.'

HDP Sözcüsü Kubilay: HDP yeni dönemde politikası ve eylemiyle mücadele alanında olacak
21 Şubat 2020 Cuma 14:13

banner227

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, 23 Şubat'ta yapacakları 4'üncü kongreleriyle önümüzdeki iki yıllık dönemde partilerinin politik ve örgütsel çizgisine yön verecek politikalarına ilişkin karar alacaklarını söyledi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, kongre hazırlıkları ve gündeme dair haftalık olağan basın toplantısını parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Dün Almanya'nın batısındaki Hanau kentinde düzenlenen iki silahlı saldırıda 9 kişinin hayatını kaybetmesine dair konuşan Kubilay, saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.
 
‘SİYASİ İKTİDARLAR IRKÇILIĞI GÖRMEZDEN GELİYOR’
 
Saldırıların ırkçı güdülerle gerçekleştiğini vurgulayan Kubilay, ırkçı saldırıların dünyanın pek çok ülkesinde yaygınlaştığına dikkat çekti. Kubilay, “Ne yazık ki, yine dünyanın pek çok ülkesinde siyasi iktidarlar bu tür ırkçı saldırıları görmezden geliyorlar. Formel kınama mesajlarıyla yetiniyor, ırkçılığı körükleyen ve tetikleyen hiçbir olay ve olguya çözüm üretmek için kıllarını bile kıpırdatmıyorlar. Çok açık ki, ırkçı saldırılara son vermenin yolu her şeyden önce ırkçılığa zemin hazırlayan zihniyetlere, iktidarlara ve politikalara karşı tutarlı ve kesintisiz mücadeleden geçtiğinin altını çizmek gerekiyor” diye belirtti. Kubilay, saldırıyı kınayarak, dünya halklarını ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve katliamlara karşı ortak mücadeleye çağrısında bulundu.
 
KONGRE HAZIRLIKLARI
 
Pazar günü gerçekleştirecekleri 4’üncü Büyük Olağan Kongre'ye dair de Kubilay, “Büyük Kongremiz Türkiye’nin birbirini besleyen ve tetikleyen ekonomik, siyasal ve bölgesel krizlerle karakterize olduğu ve kritik bir yol ayrımının eşiğinde bulunduğu bir konjonktürde gerçekleşecek. Böyle bir konjonktürün bilincinde olarak önümüzdeki dönemin temel stratejik hedeflerini belirleyecek ve HDP’yi bu noktaya eriştirecek ‘siyasal yol haritası’nı çıkaracak” dedi.
 
Kongre öncesi yaptıkları Örgütlenme Konferansı, Gençlik Konferansı, Kadın Konferansı ve 3’üncü Büyük Olağan Konferansı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kubilay, şöyle devam etti: “Kadın Meclisimiz, Gençlik Meclisimiz, Parti Meclisimiz ve Merkez Yürütme Kurulumuz partinin kolektif iradesini açığa çıkaracak, büyük bir politik konsensüsle kongreye taşıyacak, kapsamlı bir ön hazırlık sürecini başarıyla tamamladı. 23 Şubat’ta da bütün bu çalışmaların ortak bir örgütsel havuzda derlenip toparlanacağı, önümüzdeki iki yıllık dönemde partimizin politik ve örgütsel çizgisine yön verecek politikaların bağlayıcı karara dönüştürüleceği 4'üncü Büyük Kongre yapılacak.”
 
‘BURADAYIZ HDP’DEYİZ’
 
Kongreye ilişkin ana temaları da Kubilay, şöyle açıkladı: “Böyle bir kritik momentte kongremizin ısrarla üzerinde duracağı birkaç politik önceliğin altını çizmek gerekirse; her şeyden önce HDP’ye yönelik olarak sürdürülen çok yönlü saldırı ve siyasi tasfiye operasyonlarına, güçten düşürme ve izole etme hamlelerine, Kürt halkının siyasi iradesini gasp eden kayyım atamalarına, her gün yapılan polis operasyonlarına, gözaltılara, tutuklamalara karşı ‘Buradayız, HDP’deyiz’ beyanı olacak. Büyük kongre AKP-MHP iktidarı tarafından durmaksızın milliyetçiliğin, cinsiyetçiliğin, dinciliğin, piyasacılığın empoze edildiği, siyasal zor yoluyla topluma ikame edilmeye çalışıldığı bir dönemde, eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, ekolojik ve demokratik bir cumhuriyet hedefinde ve yeni yaşam idealindeki ısrarının teyit edildiği ortak bir uğrak noktası olacak.
 
HDP GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA ETMEK İSTİYOR
 
Özellikle HDP olarak, 31 Mart’tan itibaren toplumun çoğunluk desteğini kaybetmiş ve demokratik meşruiyetini yitirmiş bulunan AKP-MHP iktidarından kurtuluşun ve demokratik bir halk iktidarının yolunun açılmasında ‘demokrasi ittifakı’nı olmazsa olmaz olarak değerlendiriyor, kuvveden fiile dönüşmesi için öncelikli görevler arasında görüyoruz. HDP, bütün demokrasi güçleriyle geleceğe birlikte yürümek, geleceği birlikte kazanmak, geleceği birlikte inşa etmek istiyor.
 
DEMOKRATİK İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
 
Bu sürecin bir parçası olarak ‘tek adam rejimi’ olarak da nitelenen saray rejimine itirazı olan, demokratik ve çoğulcu bir parlamenter sisteme dönüşü öngören, ifade özgürlüğü, bağımsız yargı, özgür medya, hak, hukuk, adalet önceliklerle beraber demokrasi arayışı içinde olan güçlerle de bir ‘asgari demokratik programda’ buluşmak ve bir ‘siyasal geçiş sürecini’ birlikte inşa etmek için parlamento içinde ve dışındaki partiler veya güçlerle demokratik işbirliklerine de hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz. Kongremiz bütün toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik, demokratik, ekolojik, kültürel, gençlik ve kadın sorununa dair kararlar alacak ve yaşamın her alanına dair, sözü, politikası ve eylemi olan bir parti olarak yeni mücadele sürecindeki yerine alacak.
 
İKİ DÖNEM KURALI KESİNTİSİZ UYGULANACAK
 
HDP’nin tüzüğünde iki dönem uygulaması var ve iki dönemi dolduran PM üyesi yüzde 25 oranında. Bu iki dönemin uygulanması konusunda herhangi bir istisna olmayacak ve bu PM dahil merkez organlarda bu oranda mutlak bir değişiklik olacak anlamına geliyor. Kongreye 30 bin kişilik bir katılım sağlamayı düşünerek organizasyonlarımızı buna göre yaptık. Kongre’ye yasal delege sıfatıyla yaklaşık bin delege katılacak. Diğer değişiklikler ise önümüzdeki dönemin ihtiyaçlarına yanıt verecek kadro ihtiyacına göre belirlenerek, kongrenin iradesine sunulacak. Bu konu da çalışan bir mutabakat komisyonumuz var. Komisyona parti içinden ve dışından yüzlerce başvuru yapıldığını biliyoruz.”
 
‘EN GENİŞ VE EN GÜÇLÜ KATILIM GERÇEKLEŞECEK’
 
Kongre katılımına dair de Kubilay, şunları söyledi: “Ülke içinde demokrasi kulvarında gördüğümüz bütün sendikalara, demokratik kitle örgütlerine, platformlara, inisiyatiflere, kurumlara, kuruluşlara, pek çok sanatçı, yazar ve akademisyeni de kapsayan geniş bir davet listesi oluşturduk ve davetimizi yaptık. Kongremiz parti tarihinin en geniş ve en güçlü yurtdışı katılımına sahne olacak. Büyükelçilikler hariç enternasyonalist bir dayanışma bilinciyle 26 ülkeden 54 dost siyasi parti ve kurum katılacak.  Avustralya’dan İrlanda’ya  yine dünyanın pek çok ülkesinden dostlarımızdan gelen yazılı ve görüntülü destek ve dayanışma mesajlar olacak.
 
İYİ PARTİ VE GELECEK PARTİSİ DE DAVETLİ
 
Ülke içindeki davetlilere gelince, HDP düşmanlığı yapan AKP, MHP, BBP gibi partileri davet etmedik. Onun dışında İyi Parti ve Gelecek Partisi dahil, HDP’yle belli bir siyasal adap içinde ilişki kuran bütün partileri davet ettik ve pek çoğunun kongremize katılacaklarını umuyoruz. Kongremize şimdiye kadar yurt içinden ve dışından 100'ün üzerinde gazeteci akredite oldu. Medya üzerindeki bunca ambargoya ve tek sesliliğe rağmen tüm basın emekçilerinin gözünün bu kongrede olacağını biliyoruz. Çünkü gazeteciler de biliyor ki HDP, Türkiye'nin dönüştürücü gücü. HDP kongresinde söylenecek her söz ve alınacak her karar önümüzdeki yılların şekillenmesinde önemli roller oynayacak. Sonuç olarak; HDP’yle barış, demokrasi, özgürlük, hak, hukuk, adalet yolunda yürüyen herkesi kongremize bekliyor, HDP’yle dayanışma içinde olmaya, kongremizdeki coşku ve heyecanı birlikte yaşamaya çağırıyoruz.”
 
‘HALKLARIN ANADİL GÜNÜ KUTLU OLSUN’
 
Kubilay, son olarak 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne dikkat çekti. Tüm halkların anadil gününü kutladıklarını kaydeden Kubliay, “Dil yaşamdır, dil kimliktir, dil insanın dünya ve emekle kurduğu bağdır. Dillere yönelik her türlü saldırı ve asimilasyon girişimi insanlığın varlığına yönelik bir saldırıdır. Bu nedenle anadil mücadelesi vazgeçilmezdir. Halklara eşitlik dillere özgürlük temel düstur olmalıdır. Bir kez daha anadili uğruna mücadele verenleri selamlıyoruz” dedi.
 
Kubilay, açıklamasını Kürtçe ve Türkçe “Roja zimanê dayikê pîroz be. Zimanên me rûmeta me ye. Em dibêjin bê zıman jıyan nabe. (Anadil günü hepinize hepimize kutlu olsun. Dilimiz onurumuzdur. Diyoruz ki dilsiz yaşam olmaz.)” mesajıyla sonlandırdı.
 
LİSTELERE YARIN MYK İLE SON HALİ VERİLECEK
 
Kubilay, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kubilay,  Eş Genel Başkanların kongre ile birlikte değişip, değişmeyeceğine dair soruya şu yanıtı verdi: “Bizim eş genel başkanlar adaylarımızın belirlenmesi de dahil, ilgili PM üyelerini ve yetkili kurulları belirlemek için bir mutabakat komisyonu var. Bu komisyon eş genel başkanlarımızla bir görüşme yapacaktı. Sanırım bu görüşmeleri yaptılar. Yarın bunları derleyip toplayıp MYK’ya sunacaklar. Oluşan listeleri MYK’ya sunulması ardından belirlenecek.” (Mezopotamya Ajansı)


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.