HDP'li Demir: İstanbul'u kurtarıp yeniden inşa sürecine koymalıyız

Yerel seçim için İstanbul'da aday adayı olarak başvuranlar arasında kadınlar ve işçilerin yoğunlukta olduğunu belirten HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, "İstanbul kurtarılarak yeniden inşa sürecine girmeli. Bunun için de üzerimize düşeni yapmalıyız" dedi.

HDP'li Demir: İstanbul'u kurtarıp yeniden inşa sürecine koymalıyız
30 Aralık 2018 Pazar 13:05

banner255

Yerel seçim için adayların belirlenmesine yönelik çalışmalar ve partiler arasındaki ittifaklar devam ederken, iktidar için önemli bir kale olarak görülen İstanbul’da da hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, adaylık başvuruları ve yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

Partileri bünyesinde İstanbul’daki belediyelerde görev alacak adayların yoğun başvuru yaptığını söyleyen Demir, “Resmi başvuru 18 Aralık'ta bitti fakat bir taraftan da bizim çalıştığımız bir projemiz vardı. Fizibilite çalışması yürütmüştük. Onu kadın boyutuyla da yaptık. Kurumlarla yeniden bir araya gelişlerimiz oldu. Farklı kurumları aday göstermeleri konusunda teşvik ettik. İstanbul yereline dair en fazla sözü söylemesi gerekenin kadınlar olduğu üzerinden vurguyu yaparak çeşitli kurum, sendika oda ve derneklerdeki kadınların da başvurması için bilgi paylaşımında bulunduk. Olumlu geri dönüşler de oldu. İstanbul’a dair çeşitli projelere ilişkin araştırma yapmış mimar, mühendis kadınları da listelerimizden aday göstermek istediğimizi söyledik. Buradan doğru da olumlu dönüşler bekliyoruz” dedi. 

‘ADAYLAR ARASINDA KADINLAR İŞÇİLER VAR’

Şimdiye kadar başvuruların üçte birinin kadın olduğunu fakat bu sayıyı arttırmak adına çalışmalarına devam ettiklerini de belirten Demir, devamla “Resmi başvurular tamamlansa bile ikili görüşmeler, ilçelerden gelen başvuruların aktarılmasıyla beraber eşit sayıda kadın arkadaşın yer alması için bir çalışma yürütüyoruz. Gelenlerin içinde gençler, kadınlar, işçi emekçiler ağırlıkta. Çeşitli STK ve derneklerden başvurular var. Suruç Aileleri, Barış Anneleri gibi oldukça kapsayıcı başvuran adaylarımız mevcut. Komisyonumuzun yaptığı görüşmeler İstanbul için Ocak’ın ilk haftasında netleşmeye başlar. İstanbul için istenen sayı yaklaşık bin 400 civarında. 3 bölge üzerinden bu çalışmayı yürütüyoruz” diye ifade etti. 

‘KÜRDİSTAN’DAKİ BELEDİYELER ARTTIRILMALI’

Yerel seçimlerin önemine de değinen Demir, hem Kürt kentlerinde hem de batıya yönelik belirlenen strateji ile çalışmalarına hız verdiklerini dile getirerek şunları söyledi: "HDP olarak Kürdistan ve batıya yönelik stratejimizi çok önceden belirlemiştik. Kayyumlar aracılığıyla seçilmişlerin görevden alınışı nedeniyle Kürdistan büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de kadın kazanımlarına yönelik saldırılar ortada. İktidarın aynı zaman da Kürdistan’daki kadınların desteğini almak üzere ekonomik bütün olanakları sunduğunu hepimiz çok yakından görüyoruz. Kürdistan’da daha önce elimizde olan belediyeleri almalıyız. Aynı zamanda elimizde olmayanları da almalıyız. Öte yandan Kürdistan’da AKP’nin seçmen yığınağı yapmaya çalıştığını daha önce de gördük. Bunun için İstanbul'da yaşayan öğrenci ve emekçilerin kendi yerelinde oy kullanmak için başlattığımız bir çalışma var. Hareketli seçmen komisyon aracılığıyla kendi bulundukları yerlere gitmek ya da kayıtlarını memleketlerine almaları için yoğun çalışmamız devam ediyor.”

‘İSTANBUL BİR RANT KENTİ OLDU’ 

İstanbul’un büyük bir metropol olduğunu ve 16 yıldır iktidarda olan AKP’nin büyükşehri aldıktan sonra iktidara geldiğini hatırlatan Demir, önemli bir kale olarak görülen İstanbul için de, “İstanbul’un çok büyük bir rant kenti olduğunu, sürekli sömürülüp tahribatlara uğradığını da biliyoruz. Çok ciddi işçi kıyımlarının olduğu bir kent. 3'üncü Havalimanı, Kanal İstanbul Projesi, Galata Port Projeleri’nin sonuçları ortada. Buralardan bir rant devşiriliyor. Kürtlerin yıkımlardan sonra bir araya geldiğimiz yer. İstanbul’a dair çözüm sunacak, şuana kadar ki yıkımların önünü kesecek siyasi hat ve strateji belirlemek noktasında çok netiz. Kadın nüfusu açısından da bu kentte yaşayan kadınlar, ekonomi ve sosyal yaşama katkıları, hayatın her alanında yer alan, yalnız yaşayan kadınlar açısından da büyük bir kent. Hem kadınlara hem de bu sosyolojik kesimlerin hepsinin de sorunlarını gören ve çözüm üreten bir yerden bakmak gerektiğinin farkındayız. Bunun için de çeşitli çalışmalarımız oldu ve olacak. Meslek odaları ve STK’larla görüşmelerimiz var. İstanbul’u kurtarmak diyoruz. Çünkü bu şehir AKP’nin politikaları sonucu ciddi tahribata uğrayan bir kent. İstanbul’u bundan kurtarmak ve yeniden bir inşa sürecine girmesi gerekiyor. O kentsel dönüşümle yerle bir edilen kültürler, yeşili yeniden var etmek tarihsel dokuyu korumak gerektiğini savunuyor ve buradan bakıyoruz. İstanbul’ a dair siyasi perspektifimizi buradan doğru kuruyoruz” diye konuştu. 

‘İSTANBUL İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ’

İstanbul’un aynı zamanda iktidarın karşısında duran muhalefet güçlerinin bir araya gelebileceği en büyük dinamik olduğuna da değinen Demir, “Gezi’den beri bir arada olan, ayrıştırılmaya çalışılan bütün bu kesimlerle kurulmaya çalışılan faşist bloğun karşısında güçlü bir muhalefet bloğu oluşturmak için de yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Hem İstanbul’un bazı ilçelerini AKP’nin elinden almak hem de büyükşehir olarak da yeniden kurgulamak için güçlerimizi birleştirmek noktasında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” dedi. 

‘BATIDA DA EŞBAŞKANLIK SİSTEMİNİ HAYAT GEÇİRECEĞİZ’

Yerel yönetimlerde de eşit temsiliyetin son derece önemli olduğunun altını çizen Demir, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde aynı zamanda saldırıya uğrayan eşbaşkanlık sistemine geri dönüş için büyük bir imkan olduğu görüşünde. Demir, bu görüşünü de şu sözlerle tamamladı: “Eşbaşkanlık sistemi bütün kurumlarımızda olduğu gibi belediye başkanlıkları ve meclislerinde önemli bir yerde duruyor. O kazanımlar sonucunda başarı elde etmiş olan kadın arkadaşlarımızın hepsi görevlerinden alındılar ve birçoğu hala cezaevinde rehin tutuluyor. Onlardan bir tanesi de Gültan Kışanak ve diğer yoldaşlarımız. Siyaset yapan, yoğun emek sarf eden kadınlar cezalandırılarak cezaevine atıldı. Eşbaşkanlık sistemini yok etmeye yönelik bir çabaydı ama biz yıllardır uzun emekler sonucunda batıda da HDP’nin kurumları içerisinde de hayata geçirdik. Batıda da belediye başkanlıklarında bunu hayata geçirme amacındayız. İstanbul gibi bir kentte talip olduğumuz belediyeler var. Oy potansiyelimizin olduğu ve alabileceğimiz belediyeler var. Batıda eşbaşkanlık sistemini hayata geçireceğimizin göstergeleri olacaktır. Bu sistemi batılı seçmene göstermek açısından önemli bir şey. Kadın Meclisi’miz de kadın adaylar üzerinde özel bir çalışma yürütecektir.”

MA / Necla Demir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.