HDP'den gözaltılara ilişkin ilk açıklama: Bu apaçık bir intikam operasyonudur

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye genelinde HDP'ye dönük 'Kobane' operasyonlarına ilişkin, "Bu apaçık bir intikam operasyonudur" dedi.

HDP'den gözaltılara ilişkin ilk açıklama: Bu apaçık bir intikam operasyonudur
25 Eylül 2020 Cuma 12:00

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) El Genel Başkanı Mithat Sancar, '6-8 Ekim olayları' gerekçe gösterilerek 7 ilde 82 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin basın açıklaması düzenledi. HDP Genel Merkezi'nde yapılan açıklamada Sancar, operasyonun 'bir intikam' operasyonu olduğunu vurgulayarak, "Daha önce '6-8 Ekim olayları' için defalarca önerge verdik. Önergelerin tamamı iktidar oylarıyla reddedildi" dedi.

"Yargı uzun süredir olduğu gibi burada da iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır" diyen Sancar, "Yargı, Bahçeli’nin her söylediğini talimat olarak uygulayan, serbest bırakılmak istediği kişiyi serbest bırakan, iktidarın tutuklanması gerektiğini belirttiği kişileri, ertesi gün rehin alan bir yargıdır. Buna evrensel anlamda yargı demek elbette mümkün değildir. Ortada iktidar sopası işlemi gören bir aygıt vardır" ifadelerini kullandı.

'BU BİR İNTİKAM OPERASYONUDUR'

Sancar'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Siyasi iktidar 5 yıldır bu operasyonları yürüytor. Darbeci zihniyetin en açık uygulamasıdır. İktidar demokratik siyasete, demokrasi umuduna darbe indirmiştir. Buna gözaltına operasyonu demek durumu hafifletir. Bu apaçık bir intikam operasyonudur.

6 yıldır uğraşmalarına rağmen bu olaylarda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil gösterememişlerdir. Partimizi bu olaylardan sorumlu gösterecek makul, inandırıcı bir gerekçe ortaya koyamamışlardır.

Bugün gözaltına alınan arkadaşlarım daha önce de aynı gerekçelerle gözaltına alındı, serbest bırakıldı.

Bu iktidar bu kayıpların acısını içinden çıkaramamakta bu acı, kine, nefrete dönüşmekte. Kin ve nefret de 'intikam operasyonlarına' gerekçe oluşturmaktadır. 

'BU OPERASYONLAR İKTİDARIN 'BARIŞA ÇAĞRI DEKLARASYONU'NA YANITIDIR'

31 Ağustos'ta 'Barışa Çağrı Deklarasyonunu açıkladık. Barışın yolu, savaş politikalarına karşı kararlı mücadeleden geçer. Barışın yolu; faşist uygulamalara karşı, geniş bir mücadele blokunun oluşmasıyla açılır. Barış mücadelesi bizim için aynı zamanda savaş politikalarına ve faşizme karşı mücadeledir.

Bu operasyonlar, iktidarın 'Barışa Çağrı Deklarasyonu'na yanıtını oluşturur. Biz barış dedikçe, paniğe kapılıyorlar.

Bir araya gelmekte geç kalırsak, kazanacağımız gerçeği değişmeyecek ama ödeyeceğimiz bedeller artacaktır. Bu toplumun daha fazla bedel ödememesini sağlamak hepimizin görevidir. Mücadeleyi birlikte yürütürsek kısa sürede bu faşizan saldırıları durduracağız.

'6-8 Ekim olayları' için Meclis'te defalarca önerge verdik. Önergelerin tamamı iktidar oylarıyla reddedildi. Hakikati ortaya çıkaracak, adil ve tarafsız bir soruşturma yürütülürse iktidar elindeki propaganda imkanını kaybedecektir. İktidar, o dönemin karanıkta kalmasını, asıl suçlu ve sorumluların ortaya çıkarılmasını istemiyor. Bunun yerine partimize sistemli bir yalan propagandası yürütüyor. Adalet Bakanı'na defalarca sorduk; 'Kobane eylemleriyle' ilgili açılan kaç soruşturma açılmış, kaçı davaya dönüşmüş, açılmışsa bu davaların sonucu ne olmuştur? Bunların hepsini sorduk ve tatmin edici bir cevap alamadık."

Arkadaşlarımızın suçsuzluğunun en fazla bilincinde olanlar iktidar sahipleridir. O dönem neler yaşandığını en iyi bilenler iktidar ortaklarıdır. Bu operasyon korkakça bir operasyondur.

Kobane eylemleriyle adalet mücadelesinin de ölçüsüyüz. Orada hayatını kaybedenlerin kimler olduğuna dair listeler yayınladık. O dönemle ilgili ayrıntılı bir raporu paylaşacağız.

Katledilenlerin büyük çoğunluğu partimizin üyesi. Amacımız bu ülkede şiddetin, savaşın ve bundan beslenen iktidarın ve zihniyetin son bulacağı demokrasi dönüşümünü yaratmaktır.

'PARTİMİZ BU OPERASYONLARDAN ASLA KORKMAMAKTADIR'

HDP’nin arkasında duran halkın tümünü susturmadıkça HDP’yi susturmanın mümkün olmadığını hatırlatalım. Partimiz bu operasyonlardan asla korkmamaktadır. Bu tür saldırılar karşısında asla geri adım atmayacaktır.

HDP mücadelesini sürdürecektir.  HDP bu iktidara son verecektir, kaybetmesini yine HDP sağlayacaktır. Bu operasyona imza atan savcı başta olmak üzere şunu bilsinler ki işledikleri suçların üstünü bize saldırarak örtemezler. Özel hayatla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmak istemem ama nikahı sonrası soluğu sarayda alan savcının bu operasyonu hangi kaygılarla başlattığını ve yürüttüğünü biliyoruz.Şöyle bir yakın geçmişe bakanlar göreceklerdir. Bir zamanlar astığım astık savcılar, iktidara hizmet eden hakim ve savcılar kendi kullandıkları yöntemin kurbanı olmuşlardır.

Kimsenin moralinin bozulmasına gerek yok, mücadele ve kararlık, inanç, haklılık temelimizdir. Yolumuz açıktır. Bu ülkeyi barışı, demokrasiyi ve adaleti bizler getireceğiz.

'ELLERİNDE BAŞKA BİR ŞEY KALMAYINCA ESKİ DEFTERLERİ AÇIYORLAR'

Sancar, operasyonların neden şimdi yapıldığına dair de, "İntikam operasyonu için ellerinde başka bir şey kalmayınca eski defterleri açıyorlar. İktidarın acizini açıkça gösteriyor. Çoktan kapanmış eski defterleri açarak sonuç almaya çalışıyor" dedi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.