HDP'den 14 Temmuz açıklaması: Diyarbakır Cezaevi yüzleşmeyi bekliyor

HDP, 14 Temmuz büyük ölüm orucunun 37’nci yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Diyarbakır Cezaevi gerçeğinin yüzleşmeyi beklediğini ifade ederek, “Türkiye’de topluma karşı işlenen bütün suçların açığa çıkmasını sağlayacak bir Hakikatler Komisyonu kurulmalıdır" dedi.

HDP'den 14 Temmuz açıklaması: Diyarbakır Cezaevi yüzleşmeyi bekliyor
14 Temmuz 2019 Pazar 13:15

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’ndeki insanlık dışı uygulamalara karşı 14 Temmuz 1982’de başlatılan büyük ölüm orucunun 37’nci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan açıklamada, "12 Eylül darbe rejimine karşı direniş tarihinin en meşru, en insani ve sonuçları itibariyle tarihsel etkileri olan eylemlerden biri gerçekleştirildi. 12 Eylül darbe rejiminin cezaevlerinden başlayarak bütün ülkeye yaygınlaştırdığı işkence, kötü muamele, vahşet düzeyine varan uygulamalara ve bunlar üzerinden dayatılan teslimiyete karşı Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek öncülüğünde gerçekleştirilen 14 Temmuz direnişi, darbeci zihniyete ve darbe rejimine vurulmuş ilk büyük darbedir" denildi. 
'14 TEMMUZ  BUGÜNKÜ DEMOKRATİK SİYASET ÇİZGİSİNİ YARATIYOR'
14 Temmuz’un bugünkü demokratik siyaset çizgisini yaratırken, gelecek adına da umut olduğunun vurgulandığı açıklamada,  Diyarbakır Cezaevi'nin 1980 darbe rejimi açısından toplumun tutsak alınarak teslimiyete zorlandığı bir merkez olarak tasarlandığı belirtildi. Türkiye toplumu, darbe mekaniğinden kurtulmak istiyorsa Kürt sorunuyla ve en başta da Diyarbakır Cezaevi gerçeği ile yüzleşmesi gerektiğinin kaydedildiği açıklamada, "12 Eylül generallerinin toplumu terbiye etmek, teslim almak için üs olarak belirlediği, laboratuvar haline getirdiği Diyarbakır Cezaevi gerçeği, sadece o mezalimi yaşamış insanların, Kürt toplumunun değil; bütün Türkiye’nin demokrasi isteyen, darbeye karşı çıktığını söyleyen herkesin sorunudur" ifadelerine yer verildi. 
'KÜRT TOPLUMU KENDİ HAKİKATİNİ YARATMIŞTIR'
"14 Temmuz direnişi, zulüm ve zorbalık ne kadar katmerli, saldırı ne kadar kapsamlı olursa direnişin de o kadar büyük ve tarihi sonuçlar yarattığı gerçeğini hatırlatmıştır" denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Kürt toplumu ve cezaevinde o vahşete, işkencelere maruz kalanlar bedenlerini eriterek bu saldırıya direnişle cevap vermiş ve kendi hakikatini yaratmıştır. 14 Temmuz bu anlamıyla halk ve toplumu savunmak ve insanlık değerlerini korumak için adanmışlığın hakikatidir. Bedenini toplum ve hakikat uğruna eritirken, ‘mezar taşıma borçlu yazın’ diyenlerin var ettiği bir gerçekliktir ve demokratik siyaset yapanlara da yol göstermektedir. 14 Temmuz’u anlamlandıracak tek şey ahlaki siyaset ve toplum adına mücadeledir.
Nasıl ki 1982’de darbe rejimi kendisini cezaevleri üzerinden kalıcılaştırmaya çalışmış ve aynı netlikte yine direnişle karşılaşmışsa, bugün de her türlü faşizan ve baskıcı yöntem kendisini cezaevleri ve tutsaklık siyaseti ile kalıcılaştırmaya çalışmaktadır. Çünkü bu bir darbe mekaniği denklemidir ve kendi ezberleri üzerinden kendisini var etmektedir. Aynı darbeci mekanik aynı direniş çizgisini harekete geçirmektedir. Bugün de bu baskı rejimine karşı içeride ve dışarıda aynı direniş çizgisini kendisini var ederek bu durumu kanıtlamaktadır.
HAKİKAT KOMİSYONU KURULSUN 
Bu vesileyle bir kez daha herkesi Diyarbakır Cezaevi gerçeği ile yüzleşmeye çağırıyoruz. Türkiye’de topluma karşı işlenen bütün suçların açığa çıkmasını sağlayacak bir Hakikatler Komisyonu kurulmalıdır. Partimiz bu konuda üzerine düşen katkıyı sunmaya hazırdır. Çünkü Diyarbakır Cezaevi gerçeği ile yüzleşilmeden bu ülke de ne demokrasi, ne toplumsal barış ve ne de bir arada yaşayacağımız ortak bir geleceği kurmamız mümkündür."
VAN
Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında başlayan insanlık dışı uygulamalara karşı 14 Temmuz 1982’de ölüm orucuna giren ve yaşamını yitiren Mehmet Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek Van'da anıldı. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasında yapılan anmaya HDP, DBP, TJA üyeleri ile halk katıldı. Anmanın yapıldığı salona yaşamını yitirenlerin resimleri yerleştirilerek, mumlar yakıldı. Saygı duruşuyla başlayan anma etkinliği cezaevlerindeki direnişi konu alan sinevizyon gösterimi ile devam etti. 
Anma sinevizyon gösteriminin ardından günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından son buldu. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.