Gözaltındaki HDP’li 4 eşbaşkan hakkında yeni gelişme

Parti binalarına yapılan baskınla gözaltına alınan HDP Diyarbakır ve Yenişehir eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 8 kişinin gözaltı süresi "delillerin toplanmadığı" gerekçesiyle 4 gün uzatıldı. 

Gözaltındaki HDP’li 4 eşbaşkan hakkında yeni gelişme
26 Ekim 2020 Pazartesi 15:37

banner255

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında 22 Ekim’de parti binalarına düzenlenen polis baskınının ardından gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık, Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı ile ismi öğrenilemeyen 4 kişi, 4 gündür Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Eşbaşkanların da aralarında bulunduğu 8 kişinin, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Sur ilçesinde asılan posterlerinin partinin il binasında hazırlandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gizlilik kararının bulunduğu soruşturmada, eşbaşkanların “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla suçlandığı belirtildi.

GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI 

4 günlük gözaltı süreleri dolan 4’ü eşbaşkan 8 kişi, gözaltı süresinin uzatılması için Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi, soruşturmaya konu delillerin toplanmamış olmasını gerekçe göstererek, gözaltı süresini 4 gün uzatma kararı aldı.  

Kararın ardından Diyarbakır Adliyesi’ne getirilen 8 kişi, tekrar emniyete götürüldü.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.