Evde karantinada ölen korona hastaları Meclis'e taşındı

CHP’li Milletvekili Tutdere, evde karantinada yaşamını yitiren Coronavirus hastalarını Sağlık Bakanı Koca’ya sordu.

Evde karantinada ölen korona hastaları Meclis'e taşındı
23 Kasım 2020 Pazartesi 09:22

banner255

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, evde karantinada yaşamını yitiren Coronavirus (Covid-19) hastalarını TBMM gündemine taşıdı.

Verilen ilaçların “kalp hasarına” neden olduğu iddialarına dikkat çeken Tutdere, prospektüslerde bile “ilaç başlanmadan önce EKG kontrolü yapılmasının önerildiğini”, uygulamada ise risk durumunun gözetilmediğini belirtti.

Cumhuriyet’in haberine göre CHP’li vekil, “Konya’da 75 yaşındaki Arife Zihinli karantinanın 5. gününde evinde ölü bulundu. Kayseri’de 66 yaşındaki Kâmil A. karantinaya alınan evinde ölü bulundu. Düzce’de 60 yaşındaki Muhsin Tınaz, Coronavirus testi pozitif çıktığı için karantinaya alındığı evinde ölü bulundu. Gaziantep’te 10 gün önce Corona testi negatif çıkmasına rağmen şüphe üzerine evinde karantinaya alınan 79 yaşındaki İsmail Donat ölü bulundu” dedi.

‘DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE KABUL ETTİ, BU İLAÇ COVİD-19 TEDAVİSİNDE KULLANILMIYOR’

Hidroksiklorokin’in Covid-19 tedavisinde yeri olmadığının bütün dünyada anlaşıldığını ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da bu durumun kabul edildiğini kaydeden Tutdere, “Ülkemizde neden hâlâ ısrarla ve bilimsel gereklilikleri yerine getirilmeden kullanılmaktadır” diye sordu.

Tutdere’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorulardan bazıları şöyle:

“Marttan bu yana evde karantinaya alınan kaç yurttaşımız hayatını kaybetmiştir? Evde veya hastanedeki ölümlerin, tedavi protokolündeki ilaçlarla bir ilgisi var mıdır? Evde karantinaya alınan Covid-19 pozitif hastalarına ilaç verilirken, prospektüste belirtilen EKG kontrolü şartı, kullandığı başka ilaçlar var ise bunlarla etkileşim yapabileceği hususlarında çalışma yapılmış mıdır?”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.